Článek
Jan Welzl se narodil v roce 1868 v moravském Zábřehu na území tehdejšího Rakouska - Uherska do rodiny kloboučníka a mlékařky. Otec mu zemřel, když byl ještě malý chlapec a při školní docházce tak musel vypomáhat matce v obchodě. Zde získal první ze svých četných přezdívek Tvarohový Hanes.
Po obecném vzdělání se vyučil zámečníkem v nedaleké Zvoli. Jako tovaryš v oboru se však příliš neohřál. Plály v něm cestovatelské touhy a dobrodružný duch a už jako čerstvě dospělý podnikl svoji první delší pěší pouť, při které během dvou let putoval skrze celou rakousko - uherskou monarchii. Následně musel na tři roky na vojnu, kterou bral s nechutí za období nesvobody a jak sám říkal „zvotročení“.
Po návratu z povinné služby umírá i Welzlova matka. On tak zůstal jako jedináček bez dalších příbuzných sám, doma jej nic nedrželo a započala éra jeho zejména polárních dobrodružství. Odcestoval ve svých pětadvaceti letech do italského Janova a nechal se zaměstnat na lodi, která plula do Ameriky. Odtud pak doplul do Austrálie, a nakonec skončil až na dalekém východě carského Ruska ve Vladivostoku. Plavení se po oceánech měl už ale dost. Přesunul se do Irkutsku (severně od Mongolska) a usadil se zde na čas jako jeden z tisíce dělníků a stavitelů Transsibiřské magistrály.
Ovšem cestovatelské pudy a touha po dobrodružství jej neopouštěly. Od spolupracovníků se pravidelně dozvídal o nádherných krajinách Sibiře, plných krásné přírody a bohatých na zlato a zvěř k získávání kožešin. Učarovalo mu ale zejména líčení tamního nespoutaného, svobodného a poklidně spokojeného života místních lidí. Po pár měsících práce na železnici tak začala jeho největší životní pouť po tichých dálavách Sibiře.
Nejprve zamířil z Irkutsku směr severovýchod do Jakutsku na řece Leně. Zde byla objevena bohatá naleziště zlata, on ale nezůstal a pokračoval dál jen ve společnosti poníka na sever do Verchojansku a potom do Kolymské oblasti. Dostat se sem, mu trvalo celé dva roky. Poníka vyměnil za sobí spřežení, doputoval až na poloostrov Čukotka (nejvýchodnější část Ruska, na „dohled“ od Aljašky) a stočil se zpět na severozápad až na Medvědí ostrovy v Severním ledovém oceánu. Zde se nakonec nezabydlel a doplul velrybářskou lodí o kus dál na Velký Ljachovský ostrov, který spadá do Novosibiřského souostroví. Teprve tady a později na Aljašce našel po cestě dlouhé neuvěřitelných pět tisíc kilometrů útočiště a živobytí na dalších 26 let.
Začal se věnovat obchodu. Nejprve prodával kožešiny a zaměřoval se ve velkém na ty nejcennější z ledních medvědů. Díky tomu a také jeho vzezření si získal od místních lidí a také od polárních cestovatelů další dvě přezdívky - Pojídač medvědů a Arktický Bismarck. Časem své obchodní aktivity rozšířil, koupil starší velrybářskou loď a dostal se přes Beringův průliv na Aljašku. Kromě kožešin vozil na prodej také zbraně a střelivo, uhlí a léčiva a se psím spřežením rozvážel poštu.
S místními obyvateli Inuity měl vřelý vztah, jednal s nimi jako se sobě rovnými a údajně byl zde na Aljašce v jednom z kmenů jmenován náčelníkem a nejvyšším soudcem. Zažíval nejspokojenější období svého života podle svých představ - dobrodružně a zcela svobodně. Situace se ale rapidně změnila v roce 1924, kdy ztroskotal se svojí lodí na západním břehu USA u San Francisca.
Tehdy šestapadesátiletý Welzl po desetiletích prožitých v izolaci a bez přístupu k informacím teprve s údivem zjistil, jak se po první světové válce změnil svět. Že už u nás neexistuje monarchie, ale že je občanem Československa. A že se zrodil Sovětský svaz. Američané jej zadrželi, vyslýchali a pro podezření ze špionáže jej vyhostily do Evropy. Dostal se do Hamburku a začala se odvíjet jeho další část života, kdy se naše země a posléze i svět dozvěděl o tomto muži a jeho cestovatelských zážitcích.
V přístavním městě si přivydělával na chudé živobytí malováním obrazů, které zachycují výjevy z jeho polárního života. Začal psát o svých prožitcích také korespondenci, kterou směroval přes československý konzulát do rukou spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka. Ten byl vyprávěním dobrodruha zaujat a vydal přepis jeho dopisů v knize Eskymo Welzl. Díky tomu se našinci poprvé dozvěděli o jeho objevitelských, cestovatelských a obchodních úspěších a získal si i ve své nepřítomnosti značnou popularitu a slávu. Welzl dostal honorář a měl konečně na cestu do rodné země.
Osobně se však Welzl s Těsnohlídkem nikdy nepotkali. Těsnohlídek brzy tragicky zemřel a Welzl jej při návštěvě domoviny v roce 1928 již nezastihl. Se slavným dobrodruhem se setkali další novináři a zúčastnil se dokonce slavnostní audience u prezidenta Masaryka. Navázal spolupráci s dalšími redaktory Lidových novin, nadiktoval jim svůj dosavadní životní příběh a vznikly knihy Třicet let na zlatém severu, Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě a další.
Šedesátiletý Welzl však v Československu nezůstal a peníze, které obdržel z prodeje knih (následná práva na jeho dílo ale zůstávají v rukách redaktorů), použil na návrat na Novosibiřské ostrovy. Sovětský režim mu ale pobyt neumožnil, a tak se cestovatel usadil po zbytek života v Kanadě ve městě Dawson City, které leží blízko hranic s Aljaškou.
Místní ho tu měli tak trochu za podivína, který se uchýlil do svojí pracovny a vymýšlel různé bláznivé vynálezy. Sestrojil a lidem předvedl prý údajně i fungující perpetuum mobile (zařízení kontinuálně pracující bez dodání vnější energie). Mezitím vyšla jeho kniha Třicet let na zlatém severu také v USA, kde měla veliký úspěch. Welzl ale nedostal z honoráře 10 000 dolarů vůbec nic a zalitoval, že se vzdal svých autorských práv.
Předmluvu k zahraničnímu vydání napsal sám Karel Čapek. Toho arktický dobrodruh inspiroval natolik, že podle něj vytvořil postavu kapitána Van Tocha v románu Války s mloky. U toho však neskončilo. Welzl neinspiroval jen Čapka, ale jakožto cestovatel, vynálezce, dobrodruh, a tak trochu fabulátor svých dobrodružství a zážitků zaujal i pány Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka a stal se předobrazem slavné české fiktivní postavy Járy Cimrmana.
Ten se prý již jako ostřílený cestovatel potkal v Zábřehu s nezkušeným Welzlem a popíchl jej k cestám do arktických oblastí, aby mu dodal informace pro připravovaný výzkum o životě polárních samojedů. Dal mu na cestu cenné rady a zkušenosti a čtyři rakouské krejcary. V roce 2018 recesi stvrdil přímo Zdeněk Svěrák, který byl přítomen v Zábřehu u slavnostního odhalení pamětní desky na setkání našich dvou cestovatelských velikánů a vynálezců.
Welzl se v Dawson City dožil věku kulatých osmdesáti let, kde zemřel roku 1948 na infarkt a je zde také pochován. V jeho rodném moravském Zábřehu na něj stále pamatují, a kromě cimrmanovské desky si ho tu připomínají i sochou u vlakového nádraží a pivovarem a ulicí, které jsou po něm pojmenovány. Má zde také svoje muzeum a naučnou stezku. A pár let dozadu skončil po dlouhých čtrnácti letech pravidelně konaný festival všech dobrodruhů, cestovatelů a recesistů Welzlování.
V loňském roce došlo také k navázání spolupráce měst Zábřeh a Dawson City skrze kanadského radního s českým původem Patrika Pikálka. Obě klíčová místa Welzlova života chtějí pečovat o jeho odkaz, nezapomenout a šířit jej dále do světa.
Na závěr připojím ještě jednu pozoruhodnou zajímavost - Welzl neuměl používat mapy ani tehdejší navigační pomůcky a orientoval se při svých dlouhých túrách jen pomocí Slunce a postavení hvězd.
Anketa
Použité zdroje:
https://hlidacipes.org/kde-se-vzal-cimrman-predlohou-nejvetsiho-cecha-byl-dobrodruh-jan-eskymo-welzl/
https://journalhosting.ucalgary.ca/index.php/arctic/article/view/63285/47222
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Eskymo_Welzl
https://www.lidovky.cz/relax/lide/redaktor-jenz-inspiroval-karla-capka-jan-eskymo-welzl-v-tradici-lidovych-novin.A180815_143949_lide_seb
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/polarnik-cestovatel-eskymo-welzl-zabreh-partnerstvi-dawson-city.A231006_752837_olomouc-zpravy_hrs
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/zabreh-pametni-deska-setkani-jara-cimrman-jan-eskymo-welzl.A180308_387907_olomouc-zpravy_stk
https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/deska-pripomina-setkani-cimrmana-s-welzlem-odkryt-ji-pomohl-i-zdenek-sverak-20180307.html