Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Chmel neboli pivník nepatří jen do piva. Lupulin či humulen nejsou zaklínadla, ale jeho účinné látky

Foto: Pixabay.com

Pro účely vaření piva i jiné jsou využívany samičí šištice chmele

Naše národní tekuté zlato. Řeč je samozřejmě o pivu. Podstatný vliv na jeho chuť a účinky má chmel, avšak alkohol umí také svoje a zdravotní přínosy piva a chmele potlačuje. Chmel si však můžete dopřát i jinak a mnohem zdravěji.

Článek

Něco málo botaniky do začátku. Chmel je vytrvalá popínavá rostlina a říkáme mu hezky česky také pivník. Společně s konopím a břestovcem jej řadíme do čeledi konopovité (Cannabaceae). Životnost jedné rostlinky je dlouhá a může dosáhnout i 25 let. V průměru dorůstá 3 až 5 metrů, vzácně i 10 metrů. Na stonku vyrůstají háčky, které pomáhají chmelu i zemědělcům k jeho popínání.

Pravděpodobně jste již někdy viděli chmelnici - buď jste na ní jako mladí za minulého režimu brigádničili nebo jste alespoň projížděli kolem. Typickou krajinou, kde se u nás chmel pěstuje, je Žatecko. Dále ho najdeme o kus dál v Polabí u městečka Úštěk, ale pěstuje se také na střední Moravě na Olomoucku u obce Tršice. Potřebuje ke svému zdárnému růstu a plození nakyslé půdy, které jsou právě zde. Vysoké pospojované konstrukce poskytující oporu plazivé rostlině ale můžete ještě ve větším množství spatřit kousek za hranicemi u našich německých sousedů v okolí Řezna.

Foto: Hejnjahns / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Chmelnice v Německu se nijak neliší od těch našich

Plodem chmele je až 6 cm velká vejcovitá nažka. Ale nenechte se zmást, ta se k výrobě piva nepoužívá. Sbírají se totiž už květy a to pouze samičí, ve tvaru známých zelených šištic. Ty se pak celé nebo ve formě extraktu nebo granulí (jsou odolnější vůči transportu a skladování) přidávají do výroby piva, aby mu díky obsahu hořčin dodaly aroma a typickou nahořklou chuť. Na chmelnice se tedy yysazují pouze samičí rostliny, samčí jsou nežádoucí. Po opylení by byly samičí květy chuťově znehodnoceny.

Za nejlepší českou odrůdu chmele je považován Žatecký poloraný červeňák, mající svoje chráněné zeměpisné označení. A odkdy se vlastně chmel pěstuje a používá? První zmínky o něm se objevují už ve starověkém Řecku a Římě, na našem území se začal pěstovat o století později. A ačkoliv se zpívá v jedné populární české písničce, že „ač Karel IV. byl ukrutný feudál, a zaved u nás víno a ne chmel,“ byl to právě on, kdo se vedle vinic také výrazně zasadil o rozšíření ploch chmelnic. A to naše „zelené zlato“ tu má takové podmínky, že je považováno za nejlepší na světě a je tak významnou složkou našeho exportu.

Mnozí z nás Čechů si jej nejraději dopřávají ve formě osvěžujícího, nejlépe řádně řízného hořkého zlatavého piva. Ale co si budeme povídat, u jednoho povětšinou nezůstane (ač „chodíme na jedno“) a následky po probuzení bývají neveselé a rozhodně nemají co dočinění s příznivým vlivem na zdraví. Samotný chmel je však považován za velmi přínosný a má v bylinkářství a fytoterapii svoje místo.

Chmelové šištice se sklízejí od poloviny srpna ještě před plnou zralostí, kdy obsahují nejvíce prospěšných látek, zejména terpenoidové silice (humulen, myrcen) a hořčiny (lupulin, lupulon a humulon). Dále pak antioxidační flavonoidy a cholin, což je látka potřebná k dobré funkci našich nervů.

Kromě šištic se využívají také mladé výhonky chmele jako zelenina třeba na polévky a mohou se i nakládat do nálevu. Dříve se u nás zpracovávaly i chmelové listy a využívaly se v kuchyni podobně jako špenát nebo chřest.

Hlavní prospěšné účinky chmele:

  • sedativum - zklidňuje podrážděné nervy a usnadňuje usínání
  • snižuje horečku a bolesti
  • klidní křečové stavy, uvolňuje svalstvo a zpomaluje srdeční činnost
  • podporuje vylučování žaludečních šťáv a ulehčuje tak našemu trávení
  • pomáhá na žaludeční vředy
  • působí diureticky, pročišťuje ledviny
  • příznivě ovlivňuje migrény menopauzu
  • reguluje hladinu cholesterolu
  • tlumí libido jako antiafrodiziakum
  • napomáhá růstu vlasů, jejich lesku a zamezuje tvorbě lupů
  • přidává se do krémů určených péči o problematickou pleť

Dopřát si jej můžete vnitřně ve formě sušeného prášku, v tinkurách nebo čajích či čajových směsích. Já sám kromě piva popíjím občas chmelový čaj a sedativní účinky mi opravdu pomáhají na spánek. Zkuste jej také.

Tento článek je obecně vzdělávací a nenahrazuje odbornou lékařskou radu a individuální stav a přístup. Konkrétní doporučení vyhledejte u kvalifikovaného zdravotníka.

Použité zdroje:

http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=184

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1435-chmel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/pivni-kosmetika-pece-o-telo-a-plet-kvasinky-vitaminy.A231201_194925_jpz-krasa-moda_abr

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Chmel_otáčivý

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz