Článek
Novela zákoníku práce prošla po schválení poslaneckou sněmovnou také středečním požehnáním ze strany Senátu. Nyní chybí už jen podpis prezidenta Petra Pavla, který se v tomto případě očekává bez obtíží a bude s nejvyšší pravděpodobností pouhou formalitou a poslední tečkou. Flexibilní forma zákoníku vychází z moderních přístupů zemí západní Evropy a přináší skutečně velké množství pozitivních novinek a změn zejména pro zaměstnance, ale i pro ty, kteří si práci hledají nebo pro lidi na / po rodičovské dovolené.
Předpokládaná účinnost novely je na české poměry velmi brzká a její realizace se předpokládá od poloviny letošního roku. Změny týkající se podpory v nezaměstnanosti pak vstoupí v platnost počátkem roku 2026. Níže si projděte nejzásadnější novinky a změny, které nás na pracovním poli čekají. A věřím, že se vám budou číst dobře.
Práce na dohodu během rodičovské dovolené
Lidé na rodičovské dovolené budou nově moci vykonávat stejnou práci u svého zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.
Garance návratu na stejnou pracovní pozici po uplynutí rodičovské dovolené
Zaměstnanec, který se z rodičovské dovolené vrátí do práce ještě před dovršením dvou let věku dítěte, bude mít zaručen návrat na původní pracovní pozici a stejné pracoviště, ze kterého odcházel. To významně vylepšuje právo oproti stávajícímu stavu, kdy garance pracovního místa platila pouze po mateřské dovolené.
Prodloužená zkušební doba
Pro řadového zaměstnance se může pouze na základě oboustranné dohody prodloužit zkušební doba na čtyři měsíce, pro vedoucího pak až na osm měsíců.
Výpovědní lhůta bude běžet ihned od prvního dne
Doposud začínala až prvním kalendářním dnem následujícího měsíce. Nově se spustí rovnou dnem doručení výpovědi zaměstnavateli (stále bude trvat dva měsíce). Pozitivní změna pomůže zaměstnanci rychleji odejít a případně nastoupit do nového zaměstnání, naopak zaměstnavatel bude moci uvolněnou pozici obsadit dříve než doposud.
Pokud ale zaměstnanec poruší pracovní kázeň nebo nesplní zákonné předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon práce, bude výpovědní doba zkrácená o jeden měsíc (zde já osobně vidím veliké riziko pro zaměstnavatele, kdy jistě mnozí zneužijí této změny a naschvál naplní skutkovou podstatu tak, aby byli odejiti dříve).
Nová finanční kompenzace při ukončení zaměstnání ze zdravotních důvodů
Pokud se bude jednat o dlouhodobý úraz, nezpůsobilost nebo nemoc z povolání, dostane zaměstnanec při odchodu dvanáctinásobek svojí průměrné měsíční mzdy. Peníze budou čerpány ze zákonného pojištění zaměstnavatele.
Výpověď bez udání důvodu
Velmi diskutovaná a kontroverzní varianta výpovědi, kterou by mohl zaměstnanec dostat bez udání důvodu, neprošla ani Sněmovnou a v novele se tedy neobjevuje.
Brigáda už pro čtrnáctileté, ale pouze v létě
Během letních prázdnin budou moci brigádničit mladiství od věku čtrnáct let výše. A to i ti, kteří ještě nedokončili povinnou základní docházku. Práce pro ně bude stanovena pouze v kategorii těch lehkých.
Navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících a posunutí věkové hranice
V prvním období se podpora navýší na 80 % předchozího výdělku (nyní 65 %), v dalším období zůstane na stejné úrovni 50 % předchozího výdělku a v posledním období poklesne na 40 % předchozího výdělku (nyní 45 %). Novela tak výrazně zvýhodňuje a odměňuje lidi, kteří se záměrně nezdržují na Úřadu práce, což je podle mého názoru rozhodně krok správným směrem.
Počet měsíců, po který bude podpora vyplácena, se nemění. Navyšuje se ale věková hranice a zohledňuje se tak stárnutí populace. Až 5 měsíců podpory budou nově čerpat lidé do věku 52 let (doposud do 50 let), až 8 měsíců pak nezaměstnaní ve věku 52–57 let (nyní 50–55 let) a komu bude více jak 57 let (nyní stačí 55 let), bude moci čerpat podporu až 11 měsíců.
Jednotná podpora pro všechny, ať již končí v práci sami nebo ze strany zaměstnavatele
Zruší se nižší sazba 45% pro ty uchazeče, kteří odešli ze zaměstnání sami nebo dohodou bez vážného důvodu. Nově budou mít výše uvedené parametry čerpání podpory všichni úplně stejně.
Maximální částka podpory se razantně navyšuje
Maximální podpora v nezaměstnanosti a nově stejně i při rekvalifikaci bude navýšena a sjednocena na 80 % průměrné mzdy. V roce 2025 by to znamenalo částku 36 086 Kč (aktuálně činí 26 163 Kč pro nezaměstnanost a 29 320 Kč pro rekvalifikaci).
Pro získání nároku na podporu budeme muset odpracovat delší dobu
Aby mohl nezaměstnaný čerpat podporu, bude muset vykázat dobu důchodového pojištění (tedy bude muset pracovat) devět měsíců místo dosavadních šesti.
Kompletní informace a změny naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky ZDE.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.mpsv.cz/jake-zmeny-prinasi-flexibilni-novela-zakoniku-prace-#hlavni-opatreni-flexibilni-novely-zakoniku-prace
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/606927-prehled-novela-zakoniku-prace-prosla-parlamentem-zamestnance-cekaji-vyrazne-zmeny