Článek
Prosinec roku 2004 si v Česku zapsal jedno krásné prvenství. Tehdy se totiž na našem území narodila vůbec první gorila nížinná v celé naší historii. Samička dostala svahilské jméno Moja, což znamená první a davy návštěvníků se nemohly dočkat, až ji a její rodiče samce Richarda a samici Kijivu spatří v pražské zoologické zahradě v Troji na vlastní oči. Kmotrou Moji se tenkrát stala herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Určit pohlaví narozených goril ovšem není jen tak. Viditelné vnější pohlavní znaky totiž nejsou dostatečně průkazné tak, jak je tomu u člověka a buď se tedy musí roky čekat až do období dospívání nebo dochází k testování DNA. Za vzorek poslouží chlup, sliny, moč nebo třeba kousek pupeční šňůry. A tak již po pár dnech byla pravděpodobnost gorilí holčičky 95% a její pohlaví následně potvrdily nezávislé testy laboratoří.

Malá Moja s maminkou Kijivu v pražské ZOO.
Moja byla matkou Kijivu pilně kojena asi do věku pěti měsíců a pak se začala zajímat také o pevnou stravu. Co taková gorila vlastně konzumuje? Je býložravá a nejvíce si pochutná na ovoci, zelenině, listech, výhoncích, větvičkách nebo kůře stromů. Občas sezobne s potravou i nějaký ten hmyz, který její tělo obohatí kvalitní bílkovinou pro správný růst. Moja si tedy zprvu s potravou spíše hrála, než pochopila, že to bude něco dobrého do žaludku. Sem tam něco ukousla, naučila se brát si dobroty od chovatelů a přibližně od jednoho roku věku se už mateřským mlékem krmit přestala. Postupně také přešla od nošení se v náručí nebo na matčiných zádech k samostatnému pohybu, který zvládla už ve věku sedmi měsíců. Vše jsme ostatně pár let mohli sami kdykoliv sledovat díky nepřetržitému přenosu kamer v rámci reality show Odhalení.
V Česku žila Moja sedm let až do roku 2011, kdy musela chtě nechtě svůj domov opustit. Pražská ZOO by ji nejspíše dobrovolně nevydala, ale když to zjednoduším, tak v rámci evropského koordinačního programu se gorily stěhovat prostě musí, aby byly nastaveny optimální chovné skupiny, zajištěna řádná genetická výměna informací a aby nedocházelo k příbuzenským křížením a tím i deformacím a vadám u novorozených mláďat.

Moja už dávno není malou gorilí slečnou, vloni oslavila dvacáté narozeniny.
A tak se roku 2011 Moja odebrala do slunného Španělska, konkrétně do přírodního parku v Cabárcenu (nedaleko města Santander na severu země u Biskajského atlantického zálivu). O dva roky později porodila svého prvního potomka, samičku Duni, jejíž otec Niky je vysoce ceněný exemplář, pocházející přímo z volné africké přírody. Když bylo roku 2022 Duni devět let, putovala k nám do ZOO Praha, kde roku 2024 porodila gorilí samičku Mobi (česky Dědička) a udělala tak z Moji babičku. Ve stejný rok se v Praze narodila také Mojina nevlastní sestra (skrze matku Kijivu), která dostala krásné jméno Gaia - Matka Země.
V listopadu 2011 jsme do Španělska vezli sedmiletou pubertální slečnu. Nyní sledujeme dospělou gorilu, která vychovala dceru Duni a předala jí mnoho ze svých skutečně výjimečných vlastností i dovedností. Jen díky tomu je nyní Duni v Praze zručná a důvtipná při výchově Mojiny vnučky Mobi.
Nechybělo ale málo a Moja už nemusela být mezi živými, dokonce minimálně dvakrát byla v ohrožení života. Nejprve ji chovatel Marek Ždánský roku 2006 objevil v jezírku, jak se topí. Štěstím osudu tehdy přišel ke gorilám o hodinu dříve, než obvykle a stihl ji zachránit. Jak se to stalo, nikdo neví. Gorily neumí plavat a je pravděpodobné, že si Moja hrála, spadla do vody, kterou vdechla a nedokázala si pomoci.

Pokus otrávit nebo přímo zabít takové zvíře je nepochopitelný.
Podruhé šlo o život nejen Moje, ale i všem ostatním členům tlupy. Jen o rok později od nešťastné události v jezírku našel stejný chovatel v gorilím výběhu pět jablek, ve kterých byly zapíchány hřebíky. Který člověk by dokázal něco takového udělat, nevím a nepochopím proč. Hřebíky nebyly vůbec viditelné a nebýt včasného zásahu, gorily by jablka bez povšimnutí snědly. V lepším případě by si „pouze“ poranily tlamu, v horším by bývalo klidně mohlo dojít k poranění trávicího systému a úmrtí na otravu nebo vykrvácení.
Tato děsivá zkušenost samozřejmě nezůstala bez odezvy a v důsledku byl pavilon daleko lépe zabezpečen a hlídán. I kamerovým systémem, který gorily neustále monitoruje a snímá i návštěvnické prostory. Na záběry, na kterých zahrada ukazuje, jak rozličně gorily tráví svůj čas, se můžete podívat ZDE.
Aktuálně můžete v Troji vidět gorilí tlupu v pavilonu nazvaném Rezervace Dja ve složení chovný samec Kisumu, samice Duni s dcerou Mobi (dcera a vnučka Moji) a samice Kijivu s nevlastní sestrou Shindou a jejím synem Ajabu. Poslední členkou je nejstarší samice Kamba, která se jako jediná narodila ve volné přírodě Afriky. V pavilonu ovšem gorily nežijí samy a společnost jim dělají černobílé opičky guerézy pláštíkové.

Vůdčí samec Nicky dělá Moje společnost ve Španělsku a je otcem jejich dcery; 2024
Moja aktuálně žije stále ve Španělku a stále ve stejném zooparku a vloni oslavila dvacet let věku. Dcera Duni je jejím jediným potomkem. Vzhledem k tomu, že se gorily v zajetí dožívají 30 až 50 let (vzácně i více), má snad před sebou ještě podstatnou část života. Tedy pokud se nedejbože nenajde nějaký další člověk, který by se po pražském vzoru snažil tato jedinečná nádherná zvířata zabít. Tak jí popřejme všechno nejlepší či aby nám rozuměla, spíše feliz cumpleaňos!
Je to velmi bystrá a vnímavá gorila, je určitě nejchytřejší ze skupiny. Běžně říkám, že je chytřejší než já, protože je schopná nacházet ve věcech nástroje, které používá k získání toho, co chce, bez ohledu na ostatní gorily.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nejslavnejsi-ceska-gorila-moja-oslavi-dvacate-narozeniny-40500128
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/gorila-samice-moja-20-narozeniny-vystava-zoo-praha.A241214_121551_praha-zpravy_lpo
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/moja-slavi-patnactiny-prvni-gorila-narozena-v-praze-dnes-zije-s-rodinou-ve-spanelsku-55512
https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha-spanelsko-zoo-praha-moja-narozeniny-gorila-oslava-program.html
https://junior.rozhlas.cz/moja-slavi-20-narozeniny-byla-prvnim-gorilim-mladetem-narozenym-v-cesku-9370664
https://www.zoopraha.cz/dja/obyvatele-pavilonu/13723-gorili-rodina
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Moja