Článek
Tomáše Hanáka herectví a vše, co se kolem toho točí, nikdy moc nenaplňovalo. Být hercem dokonce ani nikdy netoužil. Prostě chtěl jen s kolegy z divadla Sklep jezdit vlakem na amatérské štace, bavit se a popíjet. Pak se to ale nějak zprofesionalizovalo a zvrtlo a najednou zjistil, že je vlastně léta někým, kým tak úplně být nechtěl. V mládí mu popularita ještě dělala celkem dobře, s přibývajícími roky se mu ale herecký svět zajídal a protivil. A čím byl zralejší, tím v něm touha po změně jen sílila. Herectví a nablýskaný svět celebrit tedy v podstatě až na výjimky pověsil na hřebík - sem tam vezme nějakou roli, ale jen pokud ho něčím osloví a takových obecně pro všechny herce příliš není. Zachovává věrnost také divadlu Sklep a občas si rád zamoderuje.
Podle svých slov zvolil místo zamýšlené úplné emigrace z Česka alespoň malou „mikroemigraci“ z Prahy, kde mu již jeho stávající životní styl nevyhovoval. Měl také obtíže s alkoholem a za sebou léčbu a dostal od lékařů striktní doporučení změnit prostředí na takové, kde ho nebude lákat pití. Odstěhoval se tedy už v 90. letech kousek za Beroun do malebné obce Nižbor. Stále jej v tu dobu živilo hlavně herectví, ale časem jej ještě více omezil. Pustil se do nových vod podnikání a založil a spoluprovozuje tu restauraci.
A nejen tak ledajakou. Vyhlédl si totiž starý železniční sklad u místního vlakového nádraží a přebudoval jej na stylovou hospůdku jménem Zastávka. Originální počin, dobré služby a jeho jméno sem každoročně přilákají mnoho návštěvníků. Vztah k vlakům má koneckonců vštípený od dětství - jeho dědeček pracoval u železnice. Málokdo ale ví, že už jednu hospodu dříve provozoval. V 80. letech měli chvilku s jeho první manželkou provozovnu u Klatov, která v době minulého režimu fungovala tak trochu poloilegálně a bývala plná. Hanák už potom další hospodu mít netoužil. Když ale objevil zchátralý železniční sklad, vybavily se mu stylové britské staré hodpůdky a rozhodl se, že do toho půjde znovu. A podařilo se. Zastávka v Nižboru funguje pod náporem spokojených hostů stále dobře i v dnešní době.
Kromě restauratérství se jej od mládí neúnavně drží i cestovatelské tužby, které rozhodně nenechává jen v rovině snů a čas od času vycestuje do různých koutů naší planety. Jak si asi dokážete odvodit, rozhodně není rezortním typem, který se na týden svalí někde v pětihvězdičkovém areálu na lehátko k bazénu. Jeho cesty jsou poutnického charakteru a do odlehlých končin. Poslední dobrodružnou výpravu podnikl nedávno, cílem se stal středoamerický ostrov Kuba. Vyrazil tam sám a projel tento pozoruhodný kus světa na kole. Celkem zabral do pedálů po 2000 kilometrů, bez přesných plánů a orientačních bodů. Jak se vyjádřil v nedávném rozhovoru, dal si to prostě jen tak „na blind“. Svoje načerpané bohaté zážitky se rozhodl nenechat si pro sebe a po návratu se vydal po všech koutech naší země do místních kulturních stánků s přednáškovým cyklem Kuba, ráj na zemi?
Čerstvou aktualitou, která odstartovala 9. ledna tohoto roku na České televizi, je jeho průvodcovská účast v televizním cyklu C. a k. Technické památky českých zemí. Ta navazuje na předchozí úspěšnou „jedničku“ Technické památky českých zemí z roku 2022. Letos již sedmašedesátiletý Tomáš Hanák provede zájemce z řad televizních diváků další osmidílnou sérii zajímavých a pozoruhodných technických staveb na našem území a tentokrát nás zavede k památkám z dob pozdního Rakouska - Uherska. Ty buď s úžasem fungují dodnes nebo jejich zašlou slávu oprášili a zmodernizovali místní nadšenci. Pod režijní taktovkou Jakuba Wehrenberga procestoval opět celou naší zemi křížem krážem všemi kraji a těšit se tak můžeme až do konce února na záběry věnující se například Národnímu technickému muzeu v Praze, kaolinovému dolu v Nebřeni, rumpálové studně v Maříně, slezskému semmeringu v Jeseníkách, průmyslové dráze v Mladějově, Vídeňskému viaduktu v Brně, Muzeu řemesel v Letohradu, Zemskému hřebčinci v Písku, vodní elektrárně v Záchlumí a mnoha dalším.
Přeji Tomáši Hanákovi do dalších let, aby si zachoval svoji nabytou svobodu, ve zdraví, aby užíval jen těch milých pracovních příležitostí a načerpal životní energii opět na nějaké dobrodružné cestě v zemích jeho srdci milých.
Pokud byste si ho chtěli herecky připomenout, zanechal buď výraznější roli nebo hrál v následujícím výběru povedených československých a českých filmů:
- Kopytem sem, kopytem tam (1988),
- Díky za každé nové ráno (1994),
- Král Ubu (1996),
- Pasti, pasti, pastičky (1998),
- Otesánek (2000),
- Cesta z města (2000),
- Mazaný Filip (2003),
- Skřítek (2005),
- Gympl (2007),
- Cesta domů (2021) - zatím jeho poslední film,
- Osada (2021 - 2023) - zatím jeho poslední seriál.
Použité zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-tomas-hanak-mam-li-byt-uprimny-stejne-bych-nejradsi-emigroval-209490
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/cestovani/cestovatele-vedi-ze-nejlepsi-je-bloudit-kuba-je-konzerva-a-muj-pobyt-byl-posun-v_2501080012_epo
https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/technicke-pamatky-ceskych-zemi-novy-dil-cyklu-zavede-i-do-pardubickeho-kraje.html
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/225562220600002/cast/1088473/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomáš_Hanák
https://www.csfd.cz/tvurce/1057-tomas-hanak/biografie/