Článek
V posledních letech se začaly ve zvýšené míře objevovat infekční nemoci, které již byly doposud považovány za téměř nebo zcela vymýcené. Jedná se zejména o černý kašel, záškrt nebo spalničky, ale nově také o opičí neštovice. Situace není dramatická, ale zvýšený počet nakažených může indikovat opětovný návrat těchto chorob do našeho běžného života a předpovídat budoucí epidemie. Definici epidemie ostatně už v loňském roce naplnil zejména černý kašel, spalničky byly diagnostikovány ve 35 případech. Ale i na pouhé desítky či stovky případů ročně je třeba nahlížet se zdviženým prstem, sledovat vývojový trend a případně včas zasáhnout.
Obavy jsou skutečně na místě a není radno tyto infekce podceňovat. Závažné až smrtelně nebezpečné jsou totiž hlavně pro děti. Ty na ně i u nás v minulém století umíraly ve velkém a během těch nejrozsáhlejších epidemií se rodiny oprávněně bály posílat je ven a do škol. Nezapomínejme proto na minulost i z tohoto úhlu pohledu.
Mnoho rodičů situaci podceňuje a z nevědomosti nebo přesvědčení, že už „dětské nemoci“ nehrozí, nenechávají své potomky ani očkovat. Nesetkávají se ve svém okolí s jinými rodinami a jejich dětmi, které by onemocněly, potažmo byly ohroženy na životě, tak nevidí důvod. Preventivní vakcinaci rozhodně uškodilo i covidové období, kdy na do té doby daleko více akceptované očkování začalo mnoho lidí pohlížet jako na zlo a i to se projevilo ve snížené ochotě podstupovat také jiná očkování. Do hry jistě vstupují také trendy vyzdvihování osobní svobody a svévůle jednotlivce ve všem nad zájmy společnosti. A také množství pochybných a dezinformačních kanálů dnešní doby.
Povinné očkování dětí již od věku kojenců probíhá ve více vlnách a je zaměřeno kromě jiného také na šest infekčních nemocí - spalničky, zarděnky, příušnice, černý kašel, záškrt a tetanus. Rodiče ale mají v dnešní době volbu a možnost toto, ač povinné očkování, odmítnout vyplněním formuláře „Nesouhlas s povinným očkováním“. Zejména ve spojení s prudkým nárůstem výskytu černého kašle se nabízí k úvaze, zda-li je to dobře či nikoliv.
Pokud vás zajímá, jak proces očkování biologicky a skutečně funguje, můžete se přivzdělat článkem níže. Panuje kolem toho mnoho mýtů, polopravd až nesmyslů a je třeba zejména v dnešní době plné mnoha zdrojů různých vypovídacích hodnot volit ty správné odborné a prověřené.
Popisované nemoci ale hrozí, protože nejsou potlačeny nebo zcela vymýceny všude. Svět je dnes jak známo propojený a jelikož jsou v Africe nebo Asii tyto nákazy stále běžně rozšířené, tak se díky dostupnému cestování, zvyšující se oblibě a cenové dostupnosti exotiky a také celosvětové ekonomické migraci lidí z rozvojových států do Evropy snadno dostávají různé choroby i k nám. Četněji, rychleji a trvaleji.
Zcela vymýcené totiž byly v minulosti pouze pravé neštovice. Ty se řadily k nejzávažnějším a nejsmrtelnějším chorobám a díky celosvětové očkovací kampani (na které se významně podíleli také čeští epidemiologové), která prolétla světem na konci 70. let minulého století, byly zdá se eliminovány na nulu. Ovšem ani v tomto případě s neochvějnou stoprocentní jistotou počítat nemůžeme.
U planých neštovic se také mnozí rodiče uchylují k tomu, že namísto očkování (které je nepovinné a nehrazené) zařadí dítěti do volnočasového programu tzv. „neštovicovou párty“, aby se jejich děti nakazily ještě jako malé, kdy je nemoc tolik neohrožuje. Záměrem je získat pro ně imunitu přirozenou cestou, aby je nechytly v pozdějším rizikovém věku. Na plané neštovice je tak u nás očkována pouze malá část dětí a názor na takové konání si udělejte sami.
Poznáme jako laici, pokud bychom se některou z těchto infekcí nakazili? Podle lékařů nikoliv. Například černý kašel (neboli pertuse či dávivý kašel), který způsobují bakterie, začíná jako běžné nachlazení. Teprve po týdnu se objevuje dráždivý kašel spíše suchého charakteru, který může přejít do záchvatů v počtu i 30-40 krát za den. Pokud nasedne další bakteriální infekce, může být kašel i vlhký. Onemocnění trvá i několik týdnů, kdy se pacient dusí a zvrací. Běžné léky na kašel příliš nezabírají, u dětí se nasazují kortikoidy nebo diazepam, u dospělých kodein. Černý kašel je vysoce infekční a v celé rodině tak hrozí nákaza i dalších členů. Šíří se snadno a ochotně také ve školách a obecně dětských kolektivech. Ochranu poskytuje očkování. V roce 2024 prudce stoupl počet nakažených nad 38 000 jednotlivců.
Prodělané onemocnění vás ochrání jen na čas, ale neposkytuje imunitu na celý zbytek života. Podstatná informace je ta, že dospělí mohou dostat všechny choroby, na které byli v dětství očkováni. Proto je přeočkování žádoucí. Konkrétní informace, na jaké nemoci a po kolika letech máte nárok se nechat přeočkovat, vám sdělí váš praktický lékař. A proti tetanu se musíme nechat přeočkovávat povinně, jako dospělí vždy po 15 letech a ve věku 60+ po 10 letech.
Nákaza opičími neštovicemi jasně ukazuje právě na spojitost s cestováním nebo migrací. Objevila se v polovině minulého století a vyskytovala se zejména v Africe. Odtud se rozšířila do celého světa a od roku 2022 ji máme i v Česku. V loňském roce lékaři diagnostikovali již několik desítek případů, častěji u osob, které hodně cestují. I proti této formě neštovic je dostupné očkování.
Na závěr se seznamte s fakty výskytu vybraných nemocí v posledních letech, detailní čísla a přehled všech nemocí najdete v přehledných tabulkách Státního zdravotního ústavu zde nebo ve zdroji dole pod článkem. Níže vybírám infekce, které za posledních pár let výrazně poskočily nebo se objevily z nuly.
Černý kašel - do roku 2023 desítky, maximálně stovky případů, v roce 2024 však přes 38 000 nemocných.
Záškrt - od roku 2015 do roku 2021 nula případů, v dalších letech 5, 7 a 11 případů.
Opičí neštovice - od roku 2015 do roku 2021 nula případů, v dalších letech 71, 0 a 23 případů.
Těžko říci, jak se bude situace vyvíjet v dalších letech. Ve spojení vlastní odpovědnosti jednotlivců a rodičů dětí s dalším rozmachem cestování a migračních vln bych zlepšení neočekával, spíše je na místě obava ze zhoršení situace u stávajících, případně i zcela nových onemocnění. Co se týče prevence a ochrany, máme to všichni ve svých rukách.
Anketa
Tento článek je obecně vzdělávací a nenahrazuje odbornou lékařskou radu a nezohledňuje individuální stav a přístup. Konkrétní doporučení vyhledejte u kvalifikovaného zdravotníka.
Použité zdroje:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/225562220600007/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/225562220600008/
https://www.nzip.cz/kategorie/82-bakterialni-a-virove-infekce-u-deti
https://vaccination-info.europa.eu/cs/cerny-kasel
https://www.nzip.cz/clanek/1350-opici-nestovice
https://szu.gov.cz/publikace-szu/data/infekce-v-cr/rok-2024/
https://www.nzip.cz/clanek/215-ockovaci-kalendar-pro-deti