Článek
Brescia (čti Breša) leží necelých 100 km východně od Milána v podhůří Alp a na kraji Pádské nížiny, téměř co by kamenem dohodil od Gardského jezera a žije v ní téměř 200 000 obyvatel. Z Milána je to necelá hodinka jízdy autem, od nás z Prahy si posedíte ve voze přes 8 hodin.
Asi by byl nesmysl jet si udělat výlet samostatně pouze do Brescie. Ale pokud dovolenkujete na jezeru Garda, pobýváte v Miláně, lyžujete v Alpách nebo jako já cestujete do Toskánska, ve všech případech se zastávka v Brescii nabízí a hlavně vyplatí. Opomíjené město není zahlceno turisty jako třeba Verona, Benátky nebo toskánské Florencie, Pisa nebo Siena a vy si tak jeho památky a atmosféru vychutnáte o to více.
Centrum města si nijak nezadá se slavnějšími městy a je taktéž historickým zastavením a kocháním se úzkými uličkami, starobylými domy s typickými balkónky a okenicemi a mnoha architektonickými skvosty. Místy jsem si nepřipadal ve městě průmyslové severní Itálie, ale spíše v jižnějších krajích a historických městech pro ně typických.
Pomyslnou třešničkou na dortu je náměstí Piazza Paolo VI. rovnou se dvěma katedrálami. Novější Duomo Nuovo byla postavena v 17. století a bezprostředně s ní sousedí mnohem starší Duomo Vecchio. Armosféru místa dotváří ještě třetí stavba - věž se zvonicí Torre del Pegol.
Na kopci nad historickým centrem se skví do dáli hrad Castello di Brescia. Jedná se o jeden z největších italských hradů a je navíc perfektně zachovalý. Kromě dvou muzeí, která jsou součástí celého komplexu, je celý areál přístupný zdarma. Projdete se po padacím mostě, budete obdivovat mohutné hradby a krásné výhledy na město i okolní krajinu.
Brescia má také svoje malé římské Forum Romanum, tedy pozůstatky z doby římské říše. V Capitolium Brixia uvidíte trosky chrámu, amfiteátru a dalších domů. Obzvláště působivé je toto místo za tmy pod citlivým nasvícením.
Krásné obdélníkové náměstí Piazza della Loggia nabízí renesanční architekturu z doby benátské nadvlády města. Na východní straně centra leží další náměstí Piazzale Arnaldo, kde můžete obdivovat dlouhé podloubí a sochu řeholníka Arnalda da Brescia.
V centru je mnoho romantických úzkých uliček a různých kostelů, kostelíků, architektonicky vyvedených domů nebo různých věží a fontán. A také zde můžete nasednout do metra!
Nevelká Brescia má skutečnou raritu v podobě jedné linky metra, která protíná město od severu na jih a dále na východ a má celkem 17 stanic. Metro to není ledajaké - jezdí zde automatické vozy bez řidiče, ovládané na dálku.
Můžete se tak posadit úplně vpředu u čelního skla a pozorovat tunel, kterým projíždíte a také protijedoucí soupravy. Minimálně v centru jsou totiž oba směry svedeny do jednoho širokého tunelu. Modernizovány jsou také stanice, které mají ochranné skleněné stěny zabraňující pádu nebo skoku lidí do kolejiště.
V neposlední řadě se jedná o velkou turistickou výhodu. Můžete si zamluvit lacinější ubytování mimo centrum města blízko některé ze stanic metra a dopravit se jednoduše za krásami Brescie bez nutnosti studovat složitější dopravu autobusy, případně tramvajemi.
Doporučuji začít prohlídku na Piazza della Vittoria, kde je jediná stanice metra přímo v historickém centru. Jakmile vylezete na povrch a rozhlédnete se, okamžitě Váš zrak upoutá socha visícího nosorožce v atriu jednoho z přilehlých domů. Jedná se o moderní dílo místního umělce, které evokuje scénu s nemocným nosorožcem z jednoho z filmů italského režiséra Felliniho, ale má také poukazovat na tíhu jednání současného člověka vůči přírodě.
Českou stopu zde zanechali naši fotbalisté, kteří kopali za zdejší klub Brescia. Za všechny jmenujme zejména brankáře Pavla Srníčka, útočníka Libora Kozáka, obránce Aleše Matějů a záložníka Jaromíra Zmrhala.
Anketa
Článek je autorským textem s dopomocí zdrojů:
mapy.cz
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Brescia
https://www.atlasobscura.com/places/rinoceronte-piazza-vittoria-brescia-italy
https://www.cefoza.cz/databaze-hracu/italie/