Článek
Oslavy Silvestra a vstupu do nového roku jsou za dveřmi. Pro mnoho domácích zvířat i pro jejich majitele to však znamená každoroční stresovou situaci spojenou s odpalováním zábavní pyrotechniky. S tou lidé často ani nečekají až na půlnoc a rány se tak ozývají pravidelně už od odpoledních hodin a často také bohužel i několik dnů dříve, pokud třeba rodiny odjíždí na dovolenou do exotiky nebo má jeden z rozvedených rodičů zrovna dítko u sebe a chce mu světelno-zvukovou show dopřát i on.
Mnoho z nás má doma čtyřnohého kamaráda -pejska, kočku nebo králíčka a většina z nich se světelných záblesků a hluku prostě bojí. Jak jim tedy můžeme pomoci toto pro ně nepochopitelné nepříjemné období překonat co nejvíce v klidu? První věc, kterou bychom měli vzít v úvahu, je individuální chování našeho mazlíčka v takové situaci.
Některý je relativně v klidu, jiný se utíká schovat a zaleze si někam o samotě a další zase přiběhne ke svému člověčímu kamarádovi a hledá spásu v jeho blízkosti. Pokud máte zvířátko krátce, ještě s vámi Silvestra neabsolvoval a nevíte tak, jak bude reagovat a jak byste se měli připravit, zkuste si vzpomenout na projevy jeho chování v době, kdy byla venku bouřka. Pravděpodobně bude totiž reagovat stejně nebo podobně, jakmile se spustí silvestrovská kanonáda. A od toho můžete odvinout přípravu.
Níže naleznete nejčastěji doporučované postupy a metody, jak svého čtyřnohého miláčka dostat co nejvíce do klidu a pohody. Jistě nebude fungovat vše, každé zvíře je jiné a je potřeba vyzkoušet a následně použít to, co se zrovna u toho vašeho osvědčí. Informace se týkají primárně pejsků, ovšem mnoho z nich je použitelných i pro kočky, králíčky a jiné domácí zvířectvo, které podléhá stresu (např. ptactvo jako papoušci, kanáři, zebřičky, chůvičky apod.)
Izolace a nejlépe bez oken
Vůbec nejlepší, co můžete udělat, je zajistit pejska tak, aby rány z venčí neslyšel vůbec nebo jen tlumeně. Ideální je odcestovat s ním někam na venkov a nejlépe hor či chráněných oblastí, kde místní vyhláška odpalování pyrotechniky výrazně omezuje či rovnou zakazuje. Pokud tu možnost nemáte a zůstanete s ním doma, pak minimálně v čase té největší vřavy s ním zalezte někam, kde je klid (je jasné, že i vy si chcete i doma večer nějakým způsobem užít a nebudete hodiny zavření tam, kde není co dělat). V bytech je většinou nejlepší místností koupelna, která nemívá okna. V rodinných domech pak sklep, garáž nebo technická místnost bez oken. Vytvořte mu tam co nejpříjemnější, nejbezpečnější a nejznámější prostředí, kde bude mít svůj pelíšek, oblíbené hračky a deky, pamlsky a nejlépe i vás. Důležité je také zkontrolovat a případně nadstandardně zajistit všechny útěkové možnosti - mnoho zvířat pudově a v okamžiku zareaguje na ránu zvenčí zběsilým úprkem.
Nebudete doma? Nikam pejska nezavírejte
Pokud odcestujete pryč a pejska necháte doma, situace se oproti předchozímu bodu mění. Odborníci v tomto případě izolaci a zavření do klidu mimo běžné prostředí nedoporučují. Naopak je dobré nechat mazlíčka v místnosti, kde s ním běžně jste (obývací pokoj). Dejte mu dostatek jídla a vody, hračky a žvýkací pamlsky nebo parůžky na zabavení a deku nebo kus oblečení s vaším pachem na uklidnění. Místnost zatemněte a co nejvíce odhlučněte, pokud to lze. Můžete například do oken natáhnout tlusté deky. Pusťte televizi nebo hudbu a odstraňte z místnosti všechny potenciálně nebezpečné předměty.
Vyzařujte klid
Pokuste se na sobě nedávat nic znát a chovejte se směrem k pejskovi pohodově a příjemně, jakoby byl venku klid a jak je to vůči němu běžné. Komunikujte s ním, hlaďte jej a přitulte se k němu. To by jej mělo alespoň částečně uklidnit. Co mu naopak jistě nepomůže bude vaše podráždění, nervozita, rozčilování se a hlasité výlevy vaší nespokojenosti nad bezohledností jiných. Zvířata bývají na naše rozpoložení citlivá, a to se pak odráží i na jejich pohodě či spíše v tomto případě nepohodě a stresu.
Venčete vždy s vodítkem
Delší procházky si nechejte za denního světla a zkuste pejska maximálně utahat, aby byl na noc unavený a snadno usnul. Večer a v noci omezte pobyt venku na nezbytné minimum. Zejména 31. prosince nikdy nepodceňujte účinky i sebemenší petardy a nenechte se ukolébat pocitem, jak je váš pejsek bezvadně vycvičen na doprovod bez vodítka. Sám jsem to zažil na kůži vlastní a mojí fenky Terinky (a to nebyl ani Silvestr), kdy se při venčení relativně zdálky ozvala petarda. Cvičená Terinka stáhla ocas a přes veškeré povely a volání vzala okamžitě čáru neznámo kam. Měl jsem tenkrát štěstí, že v tom stresu běžela zrovna domů, jinak bych měl okořeněný den pátráním a dost možná i bez kladného výsledku.
Hudba
Letos to již nestihnete, ale příští rok můžete začít s tréninkem. Spočívá v tom, že jakmile se pejsek uloží, aby podřimoval nebo spal, pustíte mu určité klidné hudební skladby nebo písničky podle vašeho výběru. Postupně by mělo dojít k propojení a navození pocitu, že daná hudba rovná se relaxace. A v momentě, kdy se venku rozpoutá silvestrovská vřava, dané skladby jednoduše pustíte.
Zverimexové pomůcky
V dnešní době je na trhu velké množství zboží, které různými mechanizmy pomáhá navodit u psů klid. Už jen poskytnutí milovaných pamlsků nebo oblíbených hraček může pomoci. Dále můžete zakoupit a vyzkoušet volně prodejné doplňky stravy v podobě tablet, sirupů nebo kapek do vody, které mají sedativní účinek. Ty je však vhodné podávat již několik dní i týdnů dopředu, aby dobře zafungovaly a v dny nejkritičtější znásobit dávky dle příbalové informace. Existují také zklidňující obojky a strojky difuzéry na bázi feromonů, které po zapojení do elektřiny šíří tyto látky po místnosti a měly by pejska zklidnit. Můžete vyzkoušet také speciální obleček, tzv. Thundershirt. Tato vestička vyvíjí na tělo zvířete jemný a příjemný tlak a měla by jej uklidňovat a dostávat do pohody.
Veterinární přípravky
Pokud máte doma skutečně velkého stresaře, jiné metody dostatečně nezabírají nebo si chcete být opravdu jistí, že bude pejsek v klidu, obstarejte si u veterináře speciální zklidňující prášky, kapsle nebo pasty. Oproti volně prodejným zverimexovým preparátům se jedná o účinnější léčiva na chemické bázi. Nelekejte se však toho, že budete celou noc koukat na vašeho pejska, který bude vypadat na pohled příšerně jako po nějakém zdařilém večírku a nezřídka bude mít ještě vypadlý jazyk z úst.
Jistě mnohé z výše uvedeného již znáte a praktikujete a pokud ne, vyzkoušejte vše dostupné. Každý pejsek, kočka nebo i králík má svoji individuální povahu a chování a milující majitel by tak měl časem přijít na konkrétní postupy, které fungují právě na jeho domácího mazlíčka. A jistě snad nemusím dodávat, že jakékoliv nežádoucí chování a projevy zvířete během silvestrovských oslav musí zůstat bez potrestání.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.veterinadelta.cz/ruzyne/silvestr-a-vasi-mazlicci-jak-jim-pomoci/
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-ochranit-zvirata-pred-hlukem-ze-silvestrovskych-ohnostroju
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/silvestr-pes-stres-ohnostroj-rachejtle.A241217_130905_hobby-mazlicci_bma
https://www.prozeny.cz/clanek/jak-ochranit-psa-pred-stresem-ze-silvestrovskeho-humbuku-8012
https://www.frekvence1.cz/clanky/koktejl/jak-ochranit-sve-domaci-mazlicky-behem-silvestrovskych-oslav-prakticke-tipy-a-rady.shtml