Článek
Pestrá směsice queer lidí nastylizovaných kolem stolu ve stylu Da Vinciho Poslední večeře pořádně hnula žlučí mnoha divákům, kteří sledovali zahájení 33. olympijských her v Paříži. Ozývají se názory, že šlo o zesměšnění křesťanství či urážku církve. Nemohlo to být ale v prostředí Francie s početnou muslimskou menšinou myšleno trochu jinak?
Zkuste si odmyslet, KDO sehrál role v Poslední večeři, a zaměřte se na to, CO bylo tímto znázorněno. Ano, šlo o křesťanský výjev. Nikoliv o výjev týkající se islámu. Vtírá se tedy myšlenka, zdali to nebyl vzkaz francouzské muslimské menšině, která leckdy hodnoty své hostitelské země nerespektuje. Jasný vzkaz, na jakých hodnotách Francie staví. a proto je zahrnula do přehlídky jiných svých hodnot a symbolů, kterých bylo zahájení plné. Nebyl to náhodou vzkaz, že se nacházíme v zemi, kterou odjakživa provázela křesťanská víra a ne jiná?
Dalším vzkazem a promyšleným záměrem mohlo být právě zakomponování LGBTQ+ menšiny do této scenérie. Mohl to být opět vzkaz pro muslimy, kteří tolerancí k sexuálním menšinám zrovna nevynikají? Vzkaz, že v civilizované Evropě mají tito lidé své místo a nebudou se bát jiné víry, která je ve svých mateřských zemích potírá? Stejně jako se křesťanská Francie, potažmo Evropa nebude bát islamizace a nenechá se převálcovat?
V neposlední řadě se nabízí ještě jeden úhel pohledu - upozornit na to, že i mezi LGBTQ+ komunitou se najdou věřící křesťané. Sám mám takové lidi mezi svými přáteli. Dnes se mnoho církevních představitelů, a to i z řad katolické církve neobrací k těmto lidem zády a vyjadřuje jim podporu a přijetí.
Co myslíte? Napadlo to někoho z vás? Nebo jste si snad všimli během celého zahajovacího ceremoniálu nějakého odkazu, symbolu, týkajícího se islámu? Já tedy nikoliv. Což by mohl být koneckonců další vzkaz.