Hlavní obsah
Zdraví

Lékař sympaťák Marek Dvořák informuje a vyvrací mýty o první pomoci jednoduše, vtipně a účinně

Foto: Pixabay.com

První minuty do příjezdu záchranky jsou někdy rozhodující a bez pomoci druhého postižený mnohdy zbytečně umírá.

Lékař a záchranář MUDr. Marek Dvořák propojil svoji letitou praxi s Instagramem. Odlehčenou, jednoduchou, ale účinnou formou informuje Čechy o problematice první pomoci, kdy a jak ji provádět a jakým mýtům se při jejím poskytování vyvarovat.

Článek

Marek Dvořák, pokud jej ještě neznáte, je vystudovaný lékař, který pracuje v oblasti urgentní medicíny v největším českém zdravotnickém zařízení - fakultní nemocnici v pražském Motole. Když se nenachází v budově nemocnice na urgentním příjmu pacientů, kteří jsou v akutním ohrožení zdraví a života, jezdí a létá se záchrannou službou.

Na tom by samo o sobě ještě nebylo nic tak zvláštního, takových lidí je u nás jistě více. Marek Dvořák je ale také velmi zdatným českým influencerem. Ale ne takovým, co blbne hlavu vám nebo vašim dětem spolupracemi s nějakými pochybnými a zbytečnými značkami a jejich výrobky. Ani si na sebe reklamně nenanáší kosmetiku nebo make-up jako mnozí jiní mužští „vlivníci“ nebo nevynáší nejnovější modely oblečení světoznámých značek.

Jeho influencing totiž záslužně zůstává v rovině jeho záchranářské profese. A to dokonce tak úspěšně, že si letos vyzdobil domov již druhou prestižní cenou Czech Social Awards v kategorii Osobnost roku. Marka totiž před časem začalo trápit, že do příjezdu sanitky mnoho lidí zbytečně zemře, protože se jim od okolí nedostane potřebné a mnohdy i jednoduché podpory. Založil si tedy účet na Instagramu a začal s jeho pomocí účinně šířit osvětu a informace, které poskytuje jednoduše, hravě a efektivně tak, aby pomohl minimalizovat ztráty na lidských životech.

Spousta z nás má za sebou během odžitých let mnoho kurzů první pomoci v rámci zaměstnání, já sám jsem jich absolvoval už asi osm. A některé z nich byly musím podotknout velmi zdařilé a vedené prakticky s mnoha ukázkami reality, bez zbytečného nánosu přednášek a teorií. Ale co myslíte? Kdybych si sám a dobrovolně neosvěžoval tyto informace každý rok, nepamatuji si prakticky nic, jako většina z nás. A až by bylo jednou nedejbože potřeba někomu pomoci, než se jej ujmou profesionální záchranáři, byl bych beztak na úrovni někoho, kdo nebyl první pomocí políben.

Marek Dvořák pomocí Instagramu pravidelně a kontinuálně o problematice první pomoci informuje. Přehledně, jednoduše, vtipně až do sfér černého humoru a s upřímností. A taky se hezky poslouchá jeho hlas a nejen ženy potěší pohledem na tohoto sympaťáka své oko. Nejdůležitější je ale to slovo pravidelně. Pokud jeho profil někdo sleduje na denní bázi, nenásilně si tak vše potřebné dostává do hlavy, a má tak mnohem větší šanci, až přijde „tvrdý na tvrdý“, že si vzpomene v akutní situaci, co je třeba dělat, a zvýší tak šance pacienta na přežití a uzdravení.

Stanovil po dlouhých letech praxe v podstatě pouze čtyři situace, ve kterých byste měli zasáhnout, než přijede záchranka. Ostatní stavy počkají na zásah profesionálů, jako třeba omdlení, mrtvice nebo zlomená noha. Ale které čtyři stavy si tedy žádají naši první pomoc, kterou když neposkytneme, hrozí dotyčnému s vysokou pravděpodobností smrt?

1. Dušení

Pokud bychom se nepokusili dostat z člověka příčinu dušení, tak zemře dřív, než přijede sanitka. Člověk se udusí za pár minut, zatímco sanitka přijede nejdříve za 9 min a většinou až později.

2. Zástava srdce a oběhu krve

Bez pomoci a udržování poškozeného při životě se nedostane mozku kyslík a ten odumře do šesti minut. Záchranka by byla pravděpodobně stále na cestě, takže by přijela k mrtvému.

3. Masivní krvácení

Pokud nejde o pozvolné žilní krvácení, ale masivní nebo dokonce stříkající tepenné, tak daný člověk do příjezdu odborníků bez pomoci jiného člověka prostě vykrvácí a nepřežije.

4. Úraz hlavy a blokace horních cest dýchacích

Hrozí opět udušení. Nevrháme se s prsty nikam do útrob dutiny ústní hledat jazyk a zakloníme poškozenému hlavu. Tím se dýchací cesty uvolní. O nesmyslu a mýtu zapadlého jazyka se dočtete ještě dále v textu.

Marek Dvořák se také snaží vytrvale vyvracet nejrůznější mýty a zastaralé přístupy a postupy, na které je tematika první pomoci bohužel bohatá. Je to dynamické odvětví medicíny, které se neustále rozvíjí a posouvá dál. Co tak platilo dříve, může být již dávno překonané a dnes bráno dokonce jako škodlivé. Pojďme se tedy společně podívat na nejčastější kritické situace, jaké mýty je provázejí a co tedy podle nejnovějších vědeckých poznatků udělat jinak.

  • Sanitka přijede do pár minut

Nikoliv. Nejlepší dojezdové časy sanitek bývají i v případech nejvyšší priority 9 minut. Většinou to tedy trvá ještě déle.

  • Dýchání z úst do úst

Nikoliv. U dětí se stále doporučuje jej provádět, ale u dospělých postačí masáž srdce stlačováním hrudníku v pravidelném rytmu. Špatnou technikou dýchání byste jim mohli ještě přihoršit. Takže dlaně na sebe, prolnout prsty, ruce mít pěkně propnuté a makat s frekvencí kolem 100 stlačení za minutu, čili trochu rychleji, než jednou za sekundu. Když praskne žebro, je to menší problém, než když je podpora nedostatečná a nastane smrt. Lépe řešit zlomeninu žebra, než zemřít.

  • Zapadlý jazyk se musí vytáhnout

Nikoliv a nikoliv. Za prvé, jazyk prostě nezapadá a za druhé, prsty do krku nikomu nestrkejte. Pokud má člověk třeba po úrazu zablokované dýchací cesty, jednoduše mu zakloňte hlavu.

  • Po autonehodě s nikým nehýbat, aby nedošlo k poškození páteře

Nikoliv. Naopak je potřeba pokusit se z auta opatrně vytáhnout koho jen jde. Pokud by měl člověk něco s páteří, bude tak zaklíněn, že byste jej stejně vytáhnout nemohli. A kdo není natolik zaklíněn, tak jej dostaňte ven a přesvědčte se, zda-li není kvůli zástavě oběhového systému třeba resuscitovat. Při drobných nehodách a ťukancích bývá řidič v bezvědomí, potřebuje pomoci ven a ne jej nechat sedět v autě a nehnout s ním, kdyby měl náhodou něco s páteří, tak abychom mu náhodou neuškodili.

  • Život poškozeného nad můj aneb dělám vše proto, abych pomohl

Nikoliv. Váš život a vaše bezpečnost je priorita, i kdyby se dělo cokoliv. U dopravní nehody pořádně obhlédněte terén a situaci, aby ještě něco nepřejelo vás. Až s rozmyslem jděte pomoci, nikam se bezmyšlenkovitě nevrhejte. Pokud se někdo topí a je ještě při vědomí, neskákejte za ním, stáhl by vás dolů, ale něco mu hoďte, na čem se zachytí a bude nad hladinou. Dýchání z úst do úst se nedoporučuje i proto, že poškozeného třeba neznám, bude mít krev kolem úst a něco chytíte. Pomoci ano, ale bez toho, aniž byste se vy sami vystavovali riziku poškození vlastního zdraví.

To jsou ve zkratce ty nejdůležitější a nejzásadnější body současné první pomoci. Jak vidíte, není to nic složitého a zas tolik se po nás do příjezdu sanitky nechce. Jen je potřeba si zafixovat v hlavě alespoň ty základy. Mnohem více zajímavých informací můžete čerpat z instagramových stránek Marka Dvořáka. Nebudete rozhodně sami, k polovině prosince 2024 je nás tam již úctyhodných skoro 360 tisíc!

A kdo by měl zájem o kurz první pomoci, i ten Marek Dvořák nabízí. Opět efektivně a za velmi rozumný peníz. K dispozici jsou dvě online formy - jedna určená pomoci dětem, druhá dospělým. Vznikly ve spolupráci s herečkou a influencerkou Nikol Leitgeb (dříve Štíbrovou), která vlastně velkým dílem může za Markovu sledovanost a popularitu. Zažívala totiž před třemi lety krušné chvíle, když její malý syn bojoval se zástavou dechu o život. V sanitce dorazil náhodou právě Marek Dvořák, dítě jí zachránil, Nikol se o tom zmínila na sítích a tím vešel sympatický lékař v masovou známost.

Práci a rady čerstvě devětatřicetiletého Marka Dvořáka tak sleduje několikanásobně více lidí a pokud to vše zachrání (a jistě už zachránilo) byť jen jediný lidský život, který by jinak vyhasl třeba úplně zbytečně jen proto, že jsme my kolem neudělali nějakou jednoduchou věc, tak to má obrovský smysl. A já děkuji nejen MUDr. Markovi Dvořákovi, ale všem záchranářům a zdravotníkům za jejich obětavou práci pro lidi a jejich zdraví a snad jsem tímto článkem také alespoň trochu pomohl k záchraně lidských životů.

Anketa

Myslíte si, že byste dokázali správně poskytnout první pomoc?
Ano a nemám žádný kurz
11,8 %
Ano a kurzy první pomoci absolvuji pravidelně
25,7 %
Ano a měl / a jsem za život kurz první pomoci jen jednou nebo dvakrát
28,9 %
Ne, ačkoliv mám za sebou pravidelně několik kurzů první pomoci
9,9 %
Ne a mám za sebou jen jeden nebo dva kurzy první pomoci
2,6 %
Ne a nikdy jsem žádný kurz na první pomoc neabsolvoval / a
21,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 152 čtenářů.

Použité zdroje:

Instagramový profil Marka Dvořáka

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zivotni-styl-ctyri-situace-v-nichz-je-smrt-jista-znamy-zachranar-popisuje-jak-pomoci-259329

https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-marek-dvorak-prace-zachranare-je-extremne-navykova-40432123

https://pardubice.rozhlas.cz/zachranar-marek-dvorak-nesmyslu-je-v-serialech-cela-rada-lide-je-po-nas-chteji-i-9125422

Rozhovory s René Kekelym a Čestmírem Strakatým na YouTube https://youtu.be/7VffFIXr4HM?si=0pEoUwfFN2D-s2gr https://youtu.be/ltCP9DOiitY?si=zj27WHVpMbZMN4Ut

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz