Hlavní obsah
Zdraví

Migrény trápí přes milion Čechů. Velkou nadějí je nový preventivní lék, je již dostupný i u nás

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Úporné bolesti hlavy, nevolnost, přecitlivělost a špatná nálada. Pro statisíce Čechů realita mnoha dnů jejich života. To jsou migrény. Doposud zejména potlačované léky na bolest, odteď s možností prevence v podobě nového léku.

Článek

Migréna je občasné (epizodické) nebo chronické záchvatovité onemocnění. Doprovází jej tzv. primární bolesti hlavy, které se vyznačují zpravidla lokalizovanou a pulzující bolestí v určitém místě (často se jedná o oblast očí, čela a spánků). Její výskyt v populaci se pohybuje kolem 12%, v Česku tedy těmito obtížemi trpí přes milion lidí. Postihuje zejména ženy, kdy migrény na sobě pociťuje téměř každá pátá (17%), u mužů jde o 6% z nich. U žen souvisí propuknutí migrény s hormonálními změnami v těle během těhotenství, ale i menstruace nebo menopauzy.

Záchvaty migrény se mohou objevit už v období dospívání. Jsou velmi často (u 90% postihnutých) doprovázeny nevolností až zvracením a může je dále doprovázet nechutenství a smyslová přecitlivělost na světlo, zvuky, pachy nebo doteky. Doba trvání záchvatů je individuální a variabilní, pohybuje se nejčastěji od „pouhých“ čtyřech hodin až po tři dny. Mohou jim předcházet tzv. prodromální (předchorobné) stavy, trvající opět hodiny nebo dny a vyznačující se neklidem až podrážděností, únavou či změnou chuti k jídlu.

Migrenózní projevy mohou být natolik silné a nepříjemné, že dotyčnou osobu ochromí a vyřadí ji z běžného pracovního i osobního života. Vážnost onemocnění potvrzuje také fakt, že migréna je druhou nejčastější příčinou invalidity v populaci a dokonce hlavní příčinou u mladých žen. Její léčba a zejména prevence je tedy velmi důležitá pro každého, kdo jí trpí, ale i pro celou společnost.

Doposud se migréna léčí hlavně utlumováním již vzniklého záchvatu běžně volně dostupnými slabšími, nebo lékaři předepisovanými silnými analgetiky. Tedy nebylo v podstatě možné farmakologicky, účinně a jednoduše orální tabletkou ovlivnit a ihned zastavit to, aby se migréna neobjevila vůbec. Slůvko ihned je zde podstatné - na trhu sice existují dostupná preventivní léčiva, ale jejich dávkování a doba účinnosti nejsou jasně dané, trvá to řádově i týdny až měsíce, než se vše vyladí a začne účinkovat. Mnoho pacientů to však nevydrží a léčivo předčasně vysadí. Preventivně se doporučují také některé doplňky stravy a režimová opatření, která ale nemusí mít spolehlivý a silný účinek. Patří mezi ně užívání hořčíku, vitamínu B2 (riboflavin), koenzymu Q-10, bylinek řimbaby, devětsilu, gynostemy nebo meduňky. A také pravidelný režim, dostatečný odpočinek, prevence stresu, procházky přírodou, jóga, meditace, případně psychoterapie.

Velikou nadějí i pro pacienty s nejtěžšími migrenickými záchvaty je tedy nový lék na bázi atogepantu (na trhu je k pořízení pod různými obchodními názvy, např. Qulipta, Aquipta). Je to zlomový preparát, který se užívá preventivně (tedy brání tomu, aby se migréna vůbec objevila) a jako tabletka snadno perorálně, tedy ústy. Nejde o doplněk stravy, ale o klinickými studiemi podepřené léčivo, které si sami v lékárně nekoupíte - je vázaný na lékařský předpis. Ani tak by jej neměl doktor předepsat ihned, ale až v závislosti na individuálním stavu pacienta a po odzkoušení dosavadní konvenčních postupů, pokud se ukážou býti neúčinnými.

Byl poprvé registrován pro prevenci epizodických migrén již roku 2021 a v polovině roku 2023 také schválen pro prevenci migrén chronických. Je zatím prvním a jediným preventivním orálním lékem pro oba typy migrény. Funguje na bázi blokace specifických neuropeptidů nebo jejich mozkových receptorů, které jinak laicky řečeno způsobují právě migrenické bolesti hlavy. Jeho schválení a uvedení nyní již i na český trh provázely letité výzkumy a četné vícefázové studie, které potvrdily na značném a statisticky významném počtu lidí výrazné snížení počtu dnů, kdy je migrény trápily. Pokud vás zajímají podrobné informace, naleznete je v použitých zdrojích informací pod článkem.

Jako každé léčivo mají i přípravky s látkou atogepant popsané nežádoucí vedlejší účinky, ovšem ve srovnatelné míře s jinými preparáty. Nejčastěji si uživatelé stěžovali na výskyt infekcí horních cest dýchacích, nevolností, zácpy nebo zánětu močových cest. Atogepanty se také striktně nedoporučují brát lidem s těžkým poškozením jater.

Život s migrénou umí být pěkně nepříjemný nejen pro toho, kdo jí trpí, ale i pro jeho okolí. V jednom zaměstnání jsem úzce spolupracoval s milou a kamarádskou kolegyní. Tedy většinu dnů. Občas přišla unavená, protivná a nastartovaná na problémy všeho druhu s tím, že jí bolí hlava a sypala do sebe jeden růžový prášek za druhým. Neznaje do té doby migrénu, myslel jsem si, že má svoje ženské dny. Bylo mi ale divné, že se nejedná o pár dní v kuse s pravidelným měsíčním intervalem, ale naprosto nahodilé a nepředvídatelné spektrum dnů, každý měsíc jinak. Tak jsem se jí jednoho dne na rovinu zeptal, co ji trápí a že bývá upřímně v dané dny nesnesitelná.

Rozplakala se a svěřila se mi, že ji trápí silné epizodické migrény, ale ať o tom pomlčím. Velmi se totiž bála o místo. Od té doby jsem teprve zjistil a věděl, o co jde, co postižení lidé touto nemocí zažívají a jaké to nejen pro ně (ale hlavně pro ně) může být pěkné „peklíčko“. Když jsem se náhodou nedávno dozvěděl, že se k nám nyní dostává preventivní a účinný lék, zvedl jsem ihned telefon a zavolal jí. Její nadšení bylo nezměrné - každá naděje (a v tomto případě silná) znamená pro migreniky značnou úlevu a potenciální návrat do běžného života. Ihned volala své praktické lékařce a já jí držím palce, ať to vyjde. Nejen jí, ale celé nějaké té miliardě bolestmi hlavy trpících na celé planetě, ať mají záchvatů co nejméně nebo vůbec žádné.

Anketa

Trpíte na migrény?
Ano, chronické
41,2 %
Ano, epizodické
49 %
Ne, ale ve svém okolí mám osobu s migrénami
9,8 %
Ne a nikoho takového neznám
0 %
Celkem hlasovalo 51 čtenářů.

Tento článek je obecně vzdělávací a nenahrazuje odbornou lékařskou radu a nezohledňuje individuální stav a přístup. Konkrétní doporučení vyhledejte u kvalifikovaného zdravotníka.

Použité zdroje:

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/veda-ma-zrejme-lek-na-migrenu-ktery-zabira-okamzite-356669

https://cnn.iprima.cz/lidem-trpicim-migrenou-by-se-mohlo-ulevit-v-cesku-uz-je-dostupny-novy-lek-462330

https://www.ikem.cz/cs/migrena/a-4370/

https://www.remedia.cz/z-novinek/prvni-peroralni-lek-pro-prevenci-chronicke-migreny/

https://news.abbvie.com/2024-04-12-AbbVie-Announces-Late-Breaking-Data-at-AAN-Supporting-Long-Term-Safety-and-Efficacy-of-Atogepant-QULIPTA-R-for-Preventive-Treatment-of-Migraine

https://www.multivu.com/players/English/9120951-abbvie-qulipta-migraine/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz