Článek
Obec Oradour-sur-Glane leží ve středozápadní Francii v regionu Limousin. Před vypuknutím druhé světové války měla kolem 1500 obyvatel a vzkvétala. Malebné uličky s kavárnami obtékaly vzácné starorománské památky, význam tohoto místa podtrhla také zbudovaná tramvajová trať do nedalekého města a centra regionu Limoges.
Do akce vylodění spojenců v Normandii v roce 1944 byla obec v relativním klidu mimo válečnou zónu. Tlak francouzského odboje však v tuto chvíli sílil a Německo nemilosrdně protivníky likvidovalo. V červnu 1944 dostal Adolf Diekmann, velitel I. praporu SS pluku Der Führer informaci od dvou francouzských civilistů, že je v obci Oradour-sur-Vayres odbojem zadržován jistý německý důstojník. Tato obec leží pouhých 36 km od Oradour-sur-Glane a malá vzdálenost obou míst a záměna názvů pravděpodobně vedlo k tomu, že Němci obklíčili nesprávné místo.
Pod záminkou kontroly dokladů nechalo 150 německých vojáků shromáždit všechny přítomné obyvatele (necelou polovinu celkového počtu) na náměstí včetně šesti turistů, kteří zde řízením osudu zrovna projížděli na kole. A následovala brutální čistka.
Muži byly odvedeni do stodol a garáží, ženy s dětmi byly nahnány do místního kostela. Poté byla celá obec kompletně vyrabována a zničena. Muži byli mimo pět přeživších (přečkali ukryti v králíkárně) všichni zastřeleni a to ještě obzvláště krutým způsobem mířením na nohy, aby umírali pomalu a v bolestech. Následně Němci ještě mrtvoly zaházeli slámou a zapálili, aby měli jistotu, že nikdo neuprchne a nepřežije.
Masakru bohužel neunikly ani ženy s dětmi. Do kostela byla vhozena zápalná bomba a vybíhající a vyskakující z oken ve snaze zachránit se před výbuchem se dostali pod nemilosrdnou kulometnou kanonádu. Zahynulo 248 žen a 205 dětí. Jedna jediná žena se zachránila, když dokázala vylézt malým okýnkem za oltářem z kostela ven a do odjezdu Němců přečkala ve strachu ve křoví. Z kostela se nakonec zřítila jen jeho věž.
Kromě pěti mužů a jedné ženy masakr přežila ještě skupinka asi dvaceti obyvatel, kteří byli schovaní v úkrytu, který Němci neodhalili. Celkem ten den během pár hodin zbytečně a krutě zahynulo 642 lidí, jednalo se o nejkrutější útok nacistů na francouzské civilisty v celé zemi.
Po válce byly trosky původní obce zachovány a byl zde postaven památník obětem. Vše je zpřístupněno do dnešních dní jako memento a pietní místo válečných nacistických hrůz. Jedním z přeživších je i tehdy devatenáctiletý Robert Hébras, který následně podal svědectví, účastnil se soudů a následně provázel turisty po troskách své domovské obce. V roce 2013 jej zde navštívili také francouzský a německý prezident.
A německý velitel celé divize Heinz Lammering, který tuto akci nařídil a byl po válce ve Francii odsouzen k trestu smrti, se stal úspěšným podnikatelem v oblasti stavebnictví, nikdy nebyl ze své domoviny vydán a v klidu v ní dožil do vysokého důchodového věku. A na takové činy a bezpráví nesmí lidstvo nikdy zapomenout a je třeba vše znovu a znovu připomínat.
Použité zdroje:
https://www.reflex.cz/clanek/historie/57008/oradour-esesaci-zmasakrovali-francouzskou-vesnici-205-deti-zemrelo-v-kostele-v-den-vyroci-vyhlazeni-lidic.html
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/zlo-beze-smyslu-duvod-k-vypaleni-francouzskeho-oradouru-zustava-neznamy-dodnes-64612
https://www.britannica.com/place/Oradour-sur-Glane
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Masakr_v_Oradour-sur-Glane