Hlavní obsah

Po zásahu čtyřhrankou máte chvilku na záchranu, jinak zemřete. Plave i u Thajska, Vietnamu nebo Bali

Foto: Connormah / Wikimedia Commons / Volná licence

Se čtyřhrankou Fleckerovou se můžete potkat ve vodách na sever od Austrálie až po Thajsko, Vietnam a Filipíny.

Sezóna dovolených v Thajsku, Vietnamu či na Bali je v plném proudu. Při koupání ve zdejších mořích vám hrozí smrtelné nebezpečí v podobě malé průhledné medůzky, jejíž jed je jeden z nejsilnějších na světě a zabije vás, než byste řekli desetkrát švec.

Článek

Čtyřhranka Fleckerova, jinak též nazývána čtyřhrankou smrtelnou, je medúza ze skupiny živočichů zvaných Žahavci. Její lidové pojmenování zní mořská vosa. To je ale velmi slabý odvar toho, co tento živočich umí. Na rozdíl od vos totiž patří k nejjedovatějším na světě - jed z jedné dospělé čtyřhranky by stačil na usmrcení asi šedesáti lidí. Také statistika ji řadí na přední příčky těch živočichů, kteří mají na svědomí nejvíce lidských úmrtí: jen od roku 1954 zabila téměř 6000 lidí, což je cca stokrát více, než všichni žraloci dohromady!

Žahavci jsou primitivní skupinou mnohobuněčných organismů bez kostry. V podstatě jsou to laicky takové průhledné vaky s žahavými chapadly. A v tom tkví další nebezpečí čtyřhranky Fleckerovy. Zaprvé je poměrně malinká - hranatý zvon, tedy vakovitá část těla dorůstá pouze 25 centimetrů, ale její početná (uvádí se počet až šedesát) lepkavá chapadla plná žahavých buněk mohou dosáhnout délky až tří metrů. A za druhé je právě díky průhlednosti velmi obtížně spozorovatelná, takže plavci nebo potápěči nemají téměř žádnou šanci se jí včas vyhnout.

Ve které části světa je tedy dobré si mořské vody bedlivě ohlídat? Jak již mapka na úvodní fotografii napovídá, v bezpečí nebudete zejména ve vodách Pacifiku v oblasti severních břehů Austrálie, Indonésie, Filipín, ale i Malajsie a Thajska, kam míří každoročně mnoho také českých turistů. Vyskytuje se v pobřežních vodách (do 8 kilometrů od břehu) zpravidla od října do května, já osobně bych na to i vlivem globálního oteplování, rostoucí teploty oceánů a větších výkyvů počasí a teplot moc nespoléhal. V sázce je doslova holý život. Ve zbývající části roku, kdy je zde období sucha, si na ni dávejte pozor v ústí řek, kam se přesouvá do mangrovových porostů.

Foto: Guido Gautsch / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Krásná, ale smrtelně nebezpečná medúza čtyřhranka Fleckerova.

Přítomnost čtyřhranky Fleckerovy a její „polibek smrti“ poznáte snadno a rychle, nebudete mít ale prakticky žádný čas si uvědomit, s kým máte tu čest. Projede vámi tak silná bolest, že vás ihned paralyzuje, poškodí až zastaví srdeční činnost, k tomu všemu dostanete šok a bez cizí pomoci se pravděpodobně utopíte ještě rychleji, než vás zabije její silný jed. Ten se nazývá kardiotoxin a patří k nejsilnějším jedovatým chemikáliím na světě. Vědci přišli na mechanizmus jeho fungování, který zahrnuje tvorbu pórů v membránách buněk. Těmi unikne prvek draslík a nastane hyperkalémie, která právě může způsobit až zástavu srdce. Člověk zasažený čtyřhrankou naštěstí netrpí dlouho a je zpravidla mrtev během chvilky.

V bezpečí ale nejste ani na pláži. Každoročně dochází k mnoha popálením a otravám od ulomených chapadel, která moře vyvrhne do písku a která nejsou vidět ani zde. Prevencí může být minimalizovat kontakt kůže přímo s pískem - nebýt naboso, lehat si jen na deku nebo lehátko apod.

Pokud už se musí člověk nořit do těchto nebezpečných vod (a nejen kvůli čtyřhrance, žraloků je zde také dostatek), měl by mít na sobě ochranný potápěčský celotělový oblek, který jed medúzy nepropustí nikam k vaší kůži. Po ruce by měl mít také vinný ocet, který je účinnou první pomocí po zasažení jejími chapadly. Je nutné jím ošetřit maximální zasaženou plochu, kde dokáže jed částečně oslabit a neutralizovat. V žádném případě však jen tento úkon nestačí a je třeba ihned volat záchranku, provádět nepřímou masáž srdce a také umělou plicní ventilaci.

Pokud se vám poštěstí čtyřhranku náhodou spatřit ještě než se jí přimotáte pod chapadla, nepanikařte a velmi opatrně odplavte a opusťte vodu. Není sama o sobě nijak útočná, její přirozenost je vznášet se ve vodě nebo na hladině s rozprostřenými chapadly a lovit drobné mořské organismy a menší ryby. Otázkou na evoluci tak zůstává, proč vlastně byla takto silným jedem vůbec vybavena.

Anketa

Tušili jste, že vám při koupání ve vodách Thajska, Austrálie a dalších zmíněných zemí hrozí takové smrtelné nebezpečí?
Ano
20 %
Ne
80 %
Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Použité zdroje:

https://plus.rozhlas.cz/tajemstvi-ctyrhrancina-zahnuti-6635097

https://www.dotyk.cz/magazin/ctyrhranka-fleckerova/

https://www.lidovky.cz/svet/skolacka-prezila-zahnuti-morske-vosy-smrtelne-jedovate-meduzy.A100428_095637_ln_zahranici_mtr

https://udalostiextra.cz/magazin/setkani-s-ctyrhrankou-fleckerovou-smrtici-kraska-australskych-vod/46261/

https://medium.seznam.cz/clanek/veronika-jelinkova-je-extremne-nebezpecna-a-neni-temer-videt-zabiji-rychle-a-tise-to-je-ctyrhranka-fleckerova-68589

https://cs.wikipedia.org/wiki/Čtyřhranka_Fleckerova

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz