Článek
Polsko a jeho krásná města jsou mezi českými turisty tak trochu opomíjená. Mnozí z nás byli nejčastěji v Krakowě, možná ještě ve Wroclavi a pak jen v menších městech blízko státních hranic. Však kdo z vás kdy zavítal třeba do hlavního města Varšavy? A nebo do pátého největšího města Poznaň, které se pyšní mnoha přírodními i kulturními skvosty a má jedno z nejkrásnějších centrálních náměstí (rynků) v celé zemi?
Poznaň leží v západním Polsku, asi na půl cesty mezi hranicemi a Baltským mořem, necelých 200 km severně od Wroclavi. Má okolo 550 tisíc obyvatel a rozlohu asi jako polovina Prahy. Rozkládá se v nížinaté oblasti a protéká jí řeka Warta. Je brána jako město, kde se zrodil polský stát, vzniklo tu první biskupství a stojí tu vůbec nejstarší polská katedrála a také barokní kostel v centru, který má snad nejhezčí interiér, jaký jsem kdy vůbec viděl. Ale v dnešní době je i moderním centrem Velkopolského vojvodství, kde najdete moderní obchodní domy, nákupní pouliční zóny v centru a rozrůstající se mrakodrapové a byznysové čtvrti.
Většina toho, co stojí ve městě za to vidět a zažít, se nachází v centru a prohlídku toho nejpodstatnějšího tak stihnete i za dva dny. Dopravit se sem můžete autem, cesta z Prahy trvá nějakých pět hodin. Nebo si sem můžete zaletět přímým letem z Prahy, který trvá necelou hodinku. My jsme volili letadlo, protože jsme sehnali akční letenku v ceně krásných 1500 Kč za zpáteční cestu. Letiště se nachází na západě města a je dobře dostupné autobusem č. 159 do centra, cesta s ním trvá slabou půlhodinku. Po městě pak můžete využít dalších autobusů, ale hlavně bohaté sítě tramvají. Nejen do Poznaně, ale do polských měst obecně doporučuji stáhnout si MHD aplikaci Jakdojade s bezproblémových nalézáním spojů.
Pojďme si nyní představit to nejpodstatnější, co můžete v Poznani vidět. Město se pyšní nejen mnoha památkami, ale také rozsáhlou městskou zelení.
Stary Rynek
Třetí největší polské náměstí a také jedno z nejhezčích se nalézá přímo v centru města. Dominuje mu budova renesanční radnice, obklopená malými barevnými domky. Soustřeďují se zde a v přilehlých uličkách také restaurace a bary.

Náměstí Stary Rynek.
Bazilika panny Marie věčné pomoci
Barokní kostel ze 17. století stojí pár set metrů jižně od Stareho Rynku, jeho vnitřní výzdoba je uchvacující a asi nejhezčí v celé Poznani.

Barokní bazilika panny Marie věčné pomoci je impozantní a zdobná.
Královský zámek
Stojí na menším kopci západně a kousek od Stareho Rynku. Pochází z 13. století a nabízí stálou expozici Muzea užitného umění a také vyhlídku ze zámecké věže, ze které budete mít celou Poznaň jako na dlani.

Královský zámek.
Náměstí svobody (Plac Wolności)
Leží pod Královským zámkem západním směrem. Kombinuje prvky klasické architektury -neoklasicistní budovu Arkádie (první městské divadlo) nebo budovu knihovny s moderní konstrukcí fontány svobody.

Fontána svobody, vlevo budova knihovny na Náměstí Svobody.
Císařský hrad
V západní části centra stojí impozantní stavba v novorománském stylu, která připomíná spíše palác a místní ji nazývají Zamek. Byl postaven až začátkem 20. století a původně v něm fungovaly německé vládní úřady. Dnes je budova centrem kultury všeho druhu.

Císařský hrad Zamek působí ještě mohutnějším dojmem pohledem od severu z přilehlého parku.
Bazilika svatých Petra a Pavla
Nejstarší katedrála celého Polska pochází z 10. století a pravděpodobně se zde nalézají ostatky prvních polských monarchů. Stojí východně od centra města na ostrově Tumski, který vytváří svými toky řeky Warta a Cybina. Dojdete sem ze Starého Rynku do půl hodinky, jezdí sem také tramvaj.

Bazilika svatých Petra a Pavla.
Mural Śródka
Pokud se vydáte od baziliky ještě kousek na východ, dojdete z ostrova Tumski do malebné čtvrti Śródka, kde se oproti místnímu kostelu nachází originální památka - pomalovaná zeď jednoho z činžovních domů, která ve 3D vjemu zobrazuje seskupení malých barevných domků. Název díla z roku 2015, které bylo vytvořeno za účelem propagace města turistům, by se dal přeložit jako Śródčina pohádka s trubačem na střeše a kočkou v pozadí.

Originální malba vystupuje z různých úhlů pohledu do prostoru a kdo by nevěděl, možná by ani nerozeznal, že se nejedná o skutečné domky.
Park Cytadela
Největší vnitroměstský lesopark leží severně od centra města a uchvacuje svojí rozmanitostí. Chvíli se budete procházet lesem, chvíli po loukách ve stylu anglického parku nebo mezi květinovými záhony. V centrální části narazíte také na vojenské muzeum s různými tanky nebo vojenskou stíhačkou a několik památníků, v severní části můžete obdivovat jezírko s kolem dokola vysázenými okrasnými třešněmi.

Jezírko s vysázenými alejemi láká k odpočinku.
Stará a nová zoologická zahrada
Poznaň nabízí hned dvě zoologické zahrady. Původní stará a menší zoo leží západně od centra a od budovy Zamku sem dojdete za nějakých 20 minut nebo můžete dojet tramvají. Vstupné je atraktivní - je zdarma. Mnoho zastaralých klecových expozic sice zeje prázdnotou, i tak zde ale najdete udržovaný prostor s mnoha rozličnými zvířaty, atraktivní je zejména malpárium s mnoha druhy opic a terarijní pavilon, který je za symbolický příplatek. Novou a rozlehlejší zoo, která leží na východě města a můžete sem dojet i turistickým vláčkem, jsme nenavštívili.

I původní zoo má co nabídnout a je zdarma.
Palmový skleník
Největší svého druhu v Polsku a jeden z největších krytých tropických skleníků v Evropě leží v parku Wilson jižně od staré zoo. Vedle nádherných tropických a subtropických botanických expozic potěší toto místo také milovníky akvarijních ryb.

Tropické zahrady uprostřed Poznaně.
Nákupní centrum Stary Browar
Na závěr připojím jedno místo zaslíbené milovníkům nakupování. Nejde jen o obyčejný obchodní dům, ale o architektonicky ceněnou budovu, postavenou na způsob bývalého pivovaru. Hned přes ulici leží poznaňská moderní čtvrť, kde rostou mrakodrapy jeden vedle druhého. Vše najdete jižně od centra.

Stary Browar v sobě kombinuje nákupní centrum a uměleckou galerii.

Poznaňský „Manhattan“.
Zaujala vás Poznaň a plánujete město sami navštívit? Nebo už jste se v něm někdy procházeli? Za mě osobně výlet rozhodně doporučuji. Mnohdy létáme za zážitky na druhý konec země. Proč ne, ale mnohé neobjevené krásy máme téměř za humny a byla by škoda je opomíjet.
Anketa
Článek byl sepsán na základě vlastní návštěvy s dopomocí Mapy.cz a https://www.poznan.pl/en/