Článek
Prakticky každý milovník zvířat a majitel psího, kočičího, králičího a jiného domácího parťáka by jistě souhlasil, aby se jeho věrný kamarád dožil více let, než je tomu doposud a mohl tak s námi žít a dělat nám radost co nejdéle. Věda postupuje v dnešní době mílovými kroky dopředu a již velmi brzy to minimálně v případě psů bude možné. Některé preparáty se teprve vyvíjejí, jiné by měly být k dostání na trhu již tento rok.
Americký start-up s názvem Loyal působící v oblasti biotechnologií by měl již letos dodávat na trh medikament, který má všem plemenům psů (vyjma největších plemen) prodloužit život ve zdraví a kondici minimálně o jeden rok. Formou pilulky s příchutí hovězího masa jej budou orálně konzumovat starší psi ve věku nejméně deseti let. Účinek působí na jejich metabolismus a dokáže zvrátit změny, disbalance a neduhy provázející stárnutí organismu.
Společnost nyní díky dosavadním prokazatelně dobrým výsledkům usiluje o podmíněné schválení léku, aby byl již od roku 2025 k dostání na veterinárních klinikách, zatímco stále kontinuálně probíhá čtyřletá klinická studie zahrnující kolem tisícovky psů, kteří berou buď léčivo nebo placebo a průběžně se vyhodnocují výsledky. Jedná se tak o jednu z největších studií na psech, která kdy byla provedena. Zároveň jsou pejskům odebírány vzorky slin a krve a jsou uchovávány v laboratorních bankách, které vědcům pomohou zjednodušit vývoj dalších jiných nebo lepších léků v budoucnosti.
Nutno podotknout, že se nejedná o žádný výzkum podobný na myších, který by zahrnoval laboratorní psy, držené a týrané někde v klecích stranou majitelů. Do klinické studie své staré pejsky přihlašují dobrovolně sami páníčkové a paničky a nic se na jejich běžném životě nemění. Tak jako se lidé dobrovolně přihlašují do klinických studiích nově vyvíjených farmak pro lidi. Psi v pokročilém věku si jen jednou za den pochutnají na hovězí pilulce nebo na placebu a jejich majitelé žijí s nadějí, že jim psí kamarád odejde na věčnost mnohem déle, než kdyby prášek nebral.
Ani obří plemena nepřijdou zkrátka, jejich majitelé si ale budou muset ještě minimálně do roku 2027 počkat. Stejná firma vyvíjí preparát také pro ně, ten bude ale působit jinou cestou. Je dobře známo, že veliká psí plemena se dožívají až o polovinu let méně než ta malá, a právě na biologické procesy, které způsobují tento značný rozdíl v dožití, bude cílit nový přípravek, který se vyvíjí kromě tabletek taktéž v injekční formě. Účinkuje konkrétně tak, že snižuje aktivitu látky IGF-1, což je klíčový hormon ovlivňující buněčný růst a tím vývoj kostí a tkání. A vědci se domnívají, že právě tento hormon stojí za značně zkrácenou délkou života psů velikých plemen.
Jiné výzkumné týmy momentálně testují odlišný způsob prodloužení života pejsků, který má dokonce potenciál přidat k průměrné délce dožití až tři roky. Lék by opět působil na aktivní fázi psího života a oddaloval by potíže spojené se stářím. Ovšem nejedná se o lék nově vyvinutý speciálně za tímto účelem. Jde o přípravek Rapamycin, který je na farmaceutickém trhu již nějaký čas a prozatím se užívá k léčbě lidí. Jedná se o levné a snadno vyrobitelné imunosupresivum,tedy tlumí imunitní odpověď u pacientů pro transplantaci orgánů. Na laboratorních testech pokusných myší již bylo prokázáno, že účinná látka Rapamycinu prodlužuje myším život a také snižuje množství komplikací provázejících stáří organismu. Staré myši, u kterých došlo k poklesu metabolických pochodů a funkčnosti, zaznamenaly po použití Rapamycinu návrat k původním hodnotám. Zjednodušeně lék funguje tak, že tlumí činnost proteinového enzymu mTOR a díky tomu dochází k „omlazování“ buněk, tkání a orgánů. Díky výše uvedenému v něm mnoho gerontologů vidí aktuálně největší naději, jak prodloužit ve zdraví také lidské životy.
Všechny zmíněné preparáty budou dále zkoumány a na základě výsledků u našich čtyřnohých miláčků budou časem vyvíjeny tak, aby mohly být využívány také u lidí. Psi jsou nám svým způsobem života oproti laboratorním myším daleko blíž. Sdílí naše prostředí, naše zvyklosti a trpí na podobné nemoci. Pozorování a měření prodloužení jejich věku tak budou daleko průkaznější a více vypovídající pro délku dožití člověka.
Zájem prodloužit život se tedy nejprve soustřeďuje na psy, jelikož vývoj a studie účinků až po výsledný schválený medikament trvají nesrovnatelně kratší dobu a stojí daleko méně finančních prostředků, než je tomu u lidí, kde podobné studie trvají i čtyřicet let a jsou o mnoho nákladnější. A jakmile se vše osvědčí na psech a ti se tu s námi budou těšit delšímu životu, bude to znamenat velkou naději a impuls vyvinout a poskytnout lék na dlouhověkost také lidem.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.dvm360.com/view/a-clinical-trial-is-launched-for-a-novel-drug-that-could-extend-healthy-lifespan-in-senior-dogs
https://www.theguardian.com/science/2024/dec/26/scientists-explore-longevity-drugs-for-dogs-that-could-also-extend-human-life
https://www.businesswire.com/news/home/20240201088515/en/Loyal-Launches-Nationwide-1000-Dog-Clinical-Trial-for-Drug-to-Extend-Healthy-Lifespan-in-Senior-Dogs
https://www.nationalgeographic.cz/veda/rapamycin-proti-starnuti-dlouhovekost/
Časopis Květy, číslo 2/2025