Článek
George Jorgensen přišel na svět v roce 1926 a vyrůstal s rodiči v Bronxu v New Yorku. Už jako malé dítě si uvědomoval, že s ním není něco v pořádku, když si přál na Vánoce panenky, ale dostával vláčky. V době dospívání cítil náklonnost k jiným chlapcům, ale věděl, že není gay, ale že je ženou, která se narodila do mužského těla.
Tehdejší doba mu ale neumožňovala se veřejně projevit, vždyť i homosexualita byla nežádoucí a trestná, natožpak transsexualita, o které v té době měli povědomí pouze odborníci. George tak musel své pravé já potlačovat a čelil posměškům, že nepůsobí dostatečně mužně. Chtěl co nejvíce zapadnout, přál si, aby na něj byli rodiče hrdí a tak se přihlásil do americké armády. Ta jej nejprve odmítala z důvodu jeho malého vzrůstu, nakonec jej ale v roce 1945 naverbovala na pozici vojenského úředníka.
Po ukončení služby státu se George nepřekvapivě stále necítil dobře a začal pátrat v naučných knihách a navštěvoval odborníky. Na základě toho zjistil, že se v Dánsku nachází doktor, který má zkušenosti s „pacienty“, jako je on a mohl by mu pomoci. Jeho rodina pocházela právě z Dánska a on tak nemusel s pravdou ven a naoko jel navštívit příbuzné. Odcestoval tedy za tímto specialistou a ten jako první vyslovil diagnózu transsexualita a nastavil léčebný proces.
George se naplno pustil do procesu tranzice. Podstupoval psychoterapie, hormonální injekční léčbu a nakonec i operativní změnu pohlaví. Celý proces byl pro něj velmi náročný, bolestivý, ale osvobozující. Zvolil si ženské jméno Christine (jako poděkování lékaři Christianovi Hamburgerovi) a poprvé v životě se cítil spokojen a tak, jak má být.
Pamatujete si na tu stydlivou, ubohou osobu, co opouštěla Ameriku? Tak tato už neexistuje, a jak můžete vidět, cítím se úžasně
Po návratu do USA se dostala Christine do hledáčku médií a jelikož o svém osudu mluvila otevřeně, byla inteligentní, elegantní a zábavná, stala se z ní brzy hvězda. Noviny vyzdvihovaly její vojenskou službu, adorovaly její postavu, vizáž a módní inspiraci a poukazovaly také na technologický a medicínský pokrok v oblasti transsexuality.
Brzy ale vyšlo najevo, že při operaci sice přišla o mužské pohlavní orgány, ale nemá vagínu. Její odpůrci, ale i část příznivců započalo zpochybňovat její ženství a Christine začala opět pociťovat neuspokojení ze sebe sama. To se napravilo v roce 1954, kdy jí američtí lékaři vagínu vytvořili. Nutno podotknout a vyzdvihnout její rodinu, která Christine a její proměnu přijala.
Moje rodina byla velmi chápavá. Měli na výběr. Dal jsem jim jedinou možnost. Buď mě měli přijmout, nebo byla pauza. Moje rodina mě nechtěla ztratit a byl jsem si s otcem a matkou velmi blízký, dokud nezemřeli
Sebevědomá a mediálně známá Christine se naplno vrhla na uměleckou kariéru. Kromě herectví objížděla i noční kluby jako zpěvačka, zpívala mimojiné i texty o radosti, že je nyní ženou.
Našla také lásku a se svým milým se dokonce zasnoubila. Ten ale na základě toho přišel o zaměstnání a úřady jim nepovolily sňatek, protože v rodném listě byla Christine úředně stále mužem.
Po zbytek života neustávala v aktivismu, přednášela na vysokých školách a zavedla termín trangender místo méně vhodného transexuál kvůli slovu sex, jelikož o něj nejde - jde o osobnost jako takovou. V roce 1967 napsala autobiografickou knihu, které se prodalo téměř půl milionu výtisků. Zemřela v roce 1989 na rakovinu plic a močového měchýře ve věku nedožitých 63 let.
Použité zdroje:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Christine_Jorgensen
https://www.britannica.com/biography/Christine-Jorgensen
https://www.washingtonpost.com/history/2023/06/12/first-transgender-surgery-christine-jorgensen/
https://www.denik.cz/ze_sveta/christine-jorgensenova-george-jorgensen-prvni-transsexual-v-usa.html