Článek
Činohra žánru situační komedie nebo také komedie dell'arte, specifické pro renesanční Itálii, s názvem Sluha dvou pánů u nás vstoupila do divadelních dějin. Národní divadlo v Praze ji do svého repertoáru zařadilo v roce 1994 a hrála se s počtem 600 repríz neuvěřitelných 26 let. Nadčasová a vtipná hra italského dramatika Carla Goldoniho z roku 1745 si získala divácká srdce také díky obsazení hlavní role, sluhy Truffaldina, kterého mistrně ztvárnil herec Miroslav Donutil. Těm, co divadlo nemají v lásce nebo se do něj často nedostanou, nabídla roku 2000 televizní záznam Česká televize a povědomí a obliba tohoto díla se masově rozšířila mezi celý národ.
Zkrátka nepřišlo ani Brno, v jehož Městském divadle byl Sluha dvou pánů na repertoáru opět s velikým úspěchem od roku 2000 až do roku 2013. Roli sluhy zde dostal herec Martin Havelka. Divácky úspěšný kousek se dočkal nastudování i v dalších profesionálních souborech a divadlech po celé republice a ujali se jej také poloprofesionálové a ochotnické spolky.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiBJE31lWCRrq36/fa1b/carlo-goldoni-sluha-svou-panu-truffaldino.jpeg?fl=cro,0,0,2048,2363%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Dramatik Carlo Goldoni na dobové malbě; datováno kolem roku 1757
Kdo tuto komedii, během které se lidé smějí od začátku do konce, neznáte, přečtěte si stručně nastíněný děj dále. V Turíně umírá Federico Rasponi rukou Florinda, který prchá z města a ubytuje se v Benátkách. Tam za ním jakožto za svým snoubencem přijíždí sestra zavražděného Federica jménem Beatrice v přestrojení za mrtvého bratra a hledá jej. Má s sebou i Federicova sluhu - potrhlého, přihlouplého, ale velmi mazaného Truffaldina, který totožnost pánovy sestry neodhalil. Ten si chce finančně přilepšit a neuváženě se dává do služby ještě jinému pánovi, shodou okolností právě Florindovi, kterého nezná. Beatrice a Florindo jsou ubytováni náhodou ve stejném hostinci, ale míjejí se a neví o sobě. A Truffaldino nesmí odhalit, že slouží dvěma pánům. To je však nad jeho síly a vzniká tak nespočet komických situací, které nakonec vedou až k jeho odhalení. Milenci se setkávají v momentě, kdy si oba díky Truffaldinovým vytáčkám mysleli, že je ten druhý mrtev a na poslední chvíli tak byla odvrácena dvojitá sebevražda. Druhá linka děje se týká mladé Clarice, která byla slíbena jako žena Federicovi a poté, co se dozví, že je mrtev, chystá se na vdavky ze skutečné lásky se Silviem. Najednou se však objevuje převlečená Beatrice, která se za Federica vydává a otec Clarice tak svatbě se Silviem brání, chce dostát původnímu slovu a provdat ji za Federica. Kterým je ale jeho sestra Beatrice. I tato situace vnáší do děje chaos a řádnou dávku komických situací.
Aktuálně Goldoniho mistrovský kousek v originálním překladu Evy Bezděkové (který použilo i Národní divadlo) nazkoušel pražský poloprofesionální spolek Divadlo bez debat, složený z herců a nadšených ochotníků. Ten funguje na české divadelní scéně pod vedením herce Radka Hrdličky kolem deseti let a má za sebou nazkoušených 6 představení a přibližně 150 repríz. Aktuálně najdete na jejich repertoáru i známé kousky jako Škola základ života, A do pyžam! (tato hra je k vidění aktuálně také v podání herců Lukáše Langmajera a Lucie Zedníčkové v Divadle Gong), nebo vlastní autorská hra Promovaní inženýři, kteří budou mít premiéru letos na podzim. Jedná se o hudební komedii na motivy písní kapely Rangers (Plavci), kteří souboru rádi poskytli svolení zpracovat jejich tvorbu. Divadlo bez debat funguje bez stálé kamenné scény, v Praze nejčastěji hostují v Divadle Karla Hackera v Kobylisích nebo v Divadle Horní Počernice a hodně se pohybují na zájezdových představení po celé republice, kde vystupují na místních profesionálních divadelních scénách.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/kObgaqJNMnwQ71jlCRvLoF/295f/divadlo-bez-debat.jpeg?fl=cro,0,0,1068,754%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Soubor Divadla bez debat před jednou z repríz hry Sluha dvou pánů na zájezdovém představení. Miroslav Steiger v kostýmu Truffaldina vlevo klečící.
Nyní mají za sebou veliký úspěch. Jejich kvalitní tvorba je totiž před časem dostala i na prestižní pražskou scénu Městských divadel pražských. Divadlo Rokoko je hostí se zmíněnou komedií Sluha dvou pánů, na prknech Divadla Komedie si zahrají jejich Školu základ života a předpokládaná premiéra Promovaných inženýrů proběhne v Divadle ABC. Jejich popularita tak zaslouženě stoupá směrem vzhůru a rozhodně doporučuji jejich představení ke shlédnutí. Na webových stránkách souboru naleznete prozatím domluvené termíny, ostatní vystoupení jsou aktuálně v jednání.
Vraťme se nyní ke Sluhovi dvou pánů. Hlavní roli sluhy Truffaldina si zahrál vystudovaný herec, mladý, talentovaný a nadějný Miroslav Steiger. Narodil se roku 1988 v Praze a umělecké zkušenosti začal sbírat jako šestiletý chlapec na baletu, kam ho ne zcela po jeho vůli přivedla babička, která značnou část života pracovně strávila v Národním divadle a ve Státní opeře. Brávala svého vnuka často na divadelní prkna a jemu prostředí divadla, vůně šminek a kulis učarovalo. Přesto se rozhodl studijně pro dráhu vlakového strojvedoucího a odmaturoval na střední škole elektrotechniky a strojírenství. Ale herectví si jej přeci jen našlo. Zapsal se na vyšší odbornou školu hereckou, kterou absolvoval v roce 2010 a začal se vystupování před lidmi věnovat. Nikoliv na plný úvazek, ale jako součást jeho pozoruhodné pracovní kariéry, která obnáší vedle hraní také profesi řidiče autobusu pražské hromadné dopravy, delegáta v cestovní kanceláří a vlastnictví úklidové firmy.
Role Truffaldina mě nesmírně baví a naplňuje. Nastudování bylo velmi náročné, ale odměnou mi je, že se na jevišti vyblbnu ve všech polohách a nejvíce mne samozřejmě těší a nabíjí bezprostřední a nadšené reakce publika. Na druhou stranu to, že se jedná o takto velmi známou hru, je značně zavazující. Laťka je nastavená opravdu vysoko, celý národ zná excelentní ztvárnění Miroslavem Donutilem a lidé mají tendence mě s ním srovnávat. A to ve mě vyvolává daleko větší zodpovědnost než u jiných rolí, které mám ve svém repertoáru.
Mezi jeho dosavadní herecké úspěchy patří role senátora v muzikálu Michala Davida Kleopatra, pak si v rámci spolku tehdy nově vzniklého Divadla Amadeus poprvé zahrál ve Sluhovi dvou pánů roli hospodského Brighelly a také Florinda a nastudoval zde i mnoho jiných činoherních představení. Inscenace Sluhy dvou pánů byla úspěšná i pod taktovou tohoto souboru a hrála se dlouhých deset let. Roku 2015 Divadlo Amadeus zaniklo a někteří členové dali základ k sestavení aktuálně fungujícího, již popisovaného souboru Divadla bez debat. Mezitím získal hlavní roli Tonyho v muzikálu West Side Story a hlavní roli Bergera v muzikálu Hair - obojí se hrálo v Kulturním domě Mlejn na Praze 5. Miroslav Steiger se dále divadelně realizuje ještě s druhým poloprofesionálním spolkem Naše divadlo Praha, kde aktuálně ztvárňuje hlavní role ve dvou inscenacích - Motýli jsou volní a známá hra Opačné pohlaví, kterou svého času uvádělo i Studio DVA v hlavní roli s Bobem Kleplem.
Menší úspěchy zaznamenal také před televizní a filmovou kamerou. Poprvé se objevil roku 2004 v seriálu televize Nova Náměstíčko v epizodní roli, roku 2021 dostal další epizodní role v seriálu TV Prima Policie v akci a následně v „novácké“ Ordinaci v růžové zahradě 2. Zatím poslední seriálovou zkušenost nedávno načerpal pod hlavičkou TV Barrandov v seriálu Policie Delta. Film se mu zatím vyhýbá, nicméně má jednu komparzní zkušenost z německého snímku Rolničky, Rolničky.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiBJE31leCRvb4Y/c31b/miroslav-steiger.jpeg?fl=cro,0,0,976,1301%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Herec, řidič, delegát a majitel úklidové firmy v jednom Miroslav Steiger ovládá také hru na kytaru.
Aktuálně je tedy Miroslav Steiger k vidění zejména na divadelních prknech a jako výrazná herecká osobnost Divadla bez debat, v jejichž zmíněných hrách ztvárňuje hlavní role. Jeho Truffaldino si s umem Miroslava Donutila příliš nezadá - ve své roli je herecky vyzrálý, přirozený, dokáže pohyby a mimickým hraním vyjádřit všechny aspekty této komplikované postavy a já si osobně myslím, že o něm a celém souboru Divadla bez debat do budoucna ještě hodně uslyšíme. Vřele doporučuji si některou inscenaci s jeho obsazením vybrat a můžete jeho herecké kvality posoudit sami. Ostatně publikum divadla Rokoko po skončení Sluhy dvou pánů aplaudovalo tak pochvalně a mohutně, že jsem to upřímně roky nezažil. A to navštěvuji zejména klasická divadla s profesionálními herci a ostřílenými známými tvářemi prakticky každý měsíc.
Anketa
Autorský článek vznikl ve spolupráci a rozhovorem s hercem Miroslavem Steigerem a já mu za to děkuji.