Hlavní obsah
Lidé a společnost

Strhující příběh pěvkyně a divy Marie Callas ožívá díky Angelině Jolie na filmových plátnech

Foto: CBS Television / Wikimedia Commons / Volná licence

Operní pěvkyně sopranistka Maria Callas na snímku z roku 1958.

Před očima veřejnosti byla Maria Callas sebevědomá diva a jedna z nejlepších světových operních pěvkyň, v soukromí nejistá žena zlomená ambicemi matky, problémy s hlasem, nešťastnou láskou a smrtí syna ihned po porodu.

Článek

Narodila se roku 1923 ve Spojených státech v New Yorku jako Maria Kalogeropoulou, v žilách jí však po obou rodičích kolovala řecká krev. Při křtu jí bylo příjmení zkráceno a pozměněno na Callas, aby bylo pro Američany srozumitelné a jednoduše vyslovitelné.

Dětství trávila nejčastěji poslechem pár gramofonových desek, které měla rodina doma a začala si k hudbě přirozeně a s velkou oblibou zpívat. Hlasitě a velmi dobře. Matka měla veliký smysl pro umění, takže jí dceřino pěvecké nadání velmi nadchlo a rozhodla se, že jí povede s dopomocí kvalitních učitelů ke kariéře operní pěvkyně. Společně s mladší sestrou Jacinthou navštěvovala také hodiny klavíru. První veřejné vystoupení ve škole si odzpívala v deseti letech za hudebního doprovodu své sestry, ve čtrnácti letech zpívala ve školních operních představeních.

Otec sester matčino nadšení a umělecké vedení dcer nesdílel. Mezi rodiči tak docházelo k čím dál častějším sporům, přidaly se obtíže se zkrachovalým menším obchůdkem, který rodiče vedli a brzy následoval rozvod. Matka trvala na co nejlepší umělecké průpravě svých dcer a odplula s nimi do rodného Řecka, kde se Maria dostala na studia prestižní Národní konzervatoře v Athénách a dostalo se jí výuky od tehdejší slavné pěvkyně Elviry de Hildago.

Už ve škole byl znát Mariin perfekcionismus a dříčství, které ji později vynesly na nejslavnější světová pódia. Dětství si ale dle vlastních slov díky ambicím matky neužila a vzpomínala na něj později takto:

Lituji všechny děti, které vyrůstaly v té době zázračných dětí, ve dvacátých a třicátých letech, kdy se rodiče domnívali, že objevili skvělý způsob, jak se rychle proslavit a obohatit…Měla jsem hlas a matka chtěla, abych se zpěvu věnovala. I mě svým způsobem považovali za zázračné dítě…Nakonec si nemůžu stěžovat, ale zatěžovat dítě tak brzy zodpovědností by mělo být zakázáno, protože ho tím zbavují přirozeného dětství.
Maria Callas ve vzpomínce na těžké dětství.

S matkou se jejich komplikovaný vztah vyhrotil a Maria odcestovala roku 1945 zpět za otcem do New Yorku. Ještě předtím ale stihla během válečných let získat první pěvecké zkušenosti na prknech řecké Královské opery, už zde si zazpívala roly Toscy, kterou si později zopakovala v italské La Scale a se kterou je doživotně spjata. Přivydělávala si také zpěvem pro okupační vojska, což jí bylo později opakovaně vyčítáno.

Ve Spojených státech se jí po dobu dvou let profesně uchytit nepodařilo. Snažila se získat místo zejména v newyorské Metropolitní opeře, ale díky svému mládí a také korpulentní postavě jí dveře této scény zůstávaly zavřené. Navázala však ve světě opery řadu vlivných kontaktů a na doporučení odjela do severní Itálie, kde získala ve svých čtyřiadvaceti letech angažmá ve Veroně a následně v Benátkách.

Její veronský debut dopadl na výbornou a ona se na místních scénách etablovala s četnými úspěchy. Stále se však řadila jen mezi nepříliš známé pěvkyně. Jak už to tak bývá, pomohlo štěstí a náhoda v podobě nemocné kolegyně, za kterou Maria narychlo během pouhého týdne převzala hlavní part v opeře Puritáni a vkročila tak plně mezi světovou špičku.

Foto: Joop van Bilsen / Anefo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5

Maria Callas po vystoupení v Amsterdamu v roce 1959.

Na začátku 50. let vstoupila na tehdy nejprestižnější světovou scénu - milánskou La Scalu a stala se její primadonou. Byla na svém kariérním vrcholu a během pouhého roku se jí povedlo také zhubnout desítky kilogramů. K nádhernému tříoktávovému sopránovému hlasu a oceňovanému hlubokému hereckému vcítění do svých rolí tak přidala i okouzlující vizáž. Ta jistě potěšila i italského obchodníka ve stavebnictví a nadšeného operního diváka a donora veronské operní scény Giovanni Battistu Meneghiniho, který byl již pár let jejím manželem a také mecenášem a manažerem.

Foto: Fotopersbureau De Boer / Wikimedia Commons / CC0 1.0

Maria Callas a její manžel Giovanni Battista Meneghini.

Manželství ale postupně chřadlo. O mnoho starší Meneghini manažerské vedení své ženy ne zcela zvládal a ona tak přišla o mnoho peněz a vystoupení. Po deseti letech se roku 1959 rozvedli. Velkou měrou k tomu přispěla osudová láska a bouřlivý vztah Marie k řeckému lodnímu magnátu a miliardáři Aristotelu Onassisovi, kterého poznala o dva roky dříve. Byla kvůli němu ochotná i upozadit svůj zpěv a kariéru, ona však pro něj tou jedinou zdaleka nebyla. Soustavně ji podváděl, dokonce i s dívkami z vykřičených domů a tvrdou a konečnou ránu jí zasadil, když se oženil s jinou ženou - vdovou po prezidentu Kennedym Jackie. Tu si vzal po daleko kratší známosti. S Marií se oženit nechtěl a začaly mu také vadit její ústup ze světové slávy a ztráta prestiže.

Foto: Anefo / Wikimedia Commons / CC0 1.0

Rejdařský magnát Aristoteles Onassis v roce 1968.

Začala mít totiž obtíže s hlasem a přestávala vystupovat. Začátkem roku 1958 zažila první neúspěch a fiasko na vystoupení v Římě, kterého se zúčastnil i italský prezident. Den předtím přišla po silvestrovských oslavách o hlas, přesto se po lékařském zákroku rozhodla vystoupit. Po prvním dějství ale již nebyl schopná zpívat dál a představení bylo zrušeno. Sklidila za to od obecenstva značnou kritiku a odliv zájmu i do dalších let. Ostatně Callas si právem vysloužila přídomek La Divina: žila okázale v bohatství a luxusu, měla často hvězdné manýry a když se prostě necítila, tak nevystoupila a nezpívala.

V šedesátých letech se jí hlas nadále horšil a byla celkově vyčerpaná. Komplikovaný, a nakonec neúspěšný vztah s Onassisem, jemuž dokonce porodila syna Omera, který ale záhy po narození zemřel, ji zlomil nadobro. Poslední roky svého života trávila osamocená ve svém honosném pařížském bytě za přítomnosti služky, komorníka a závislostí na alkoholu, cigaretách a lécích na nervy.

Foto: Bert Verhoeff / Anefo / Wikimedia Commons / CC0 1.0

Maria Callas v roce 1973.

Vycházela málokdy a věnovala se omezeně pouze výuce. Hlas se jí časem zlepšil, a dokonce se pokoušela vrátit na operní scénu, ale už to nestihla. Zemřela roku 1977 na srdeční infarkt ve věku pouhých 53 let. Roku 2007 posmrtně obdržela cenu Grammy za celoživotní dílo, jejími nejslavnějšími operními rolemi byly Tosca, Aida, Manon Lescaut, Carmen nebo Cio-cio-san alias Madam Butterfly.

Velmi nosný a tragický životní příběh byl letos pod názvem Maria převeden na filmové plátno a aktuálně jej můžete shlédnout i v našich kinech. Operní divu si zahrála hollywoodská hvězda Angelina Jolie. Na první dojem nesourodé propojení funguje, herečka se role zhostila excelentně a předvedla se nám ve své pravděpodobně životní roli. Film se odehrává na sklonku života Callas v Paříži s četnými prostřihy do minulosti. Z mého pohledu se jedná o velmi zdařilý počin a hodnotím jej na 80 %, na závadu byly snad jen nepříliš povedené záběry zpívající Jolie, kdy ústa a mimika playbacku neodpovídala zpěvu.

Životní osudy pěvkyně můžete načerpat také v představení Mistrovská lekce mladoboleslavského divadla, hlavní role se chopila naše přední mezzosopranistka Dagmar Pecková. Zájemci si ale musí pospíšit, neboť derniéra je naplánována již na duben tohoto roku.

Anketa

Viděli jste film Maria s Angelinou Jolie?
Ano, velmi se mi líbil
8,7 %
Ano, celkem mne zaujal
8,7 %
Ano, ale nelíbil se mi
0 %
Ne, ale chystám se jej vidět
69,6 %
Ne a film neshlédnu
13 %
Celkem hlasovalo 23 čtenářů.

Použité zdroje:

https://www.eno.org/discover-opera/the-beginners-guide-to-maria-callas/

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/pevkyne-maria-callas-se-proslavila-dramatickym-talentem-i-zivotem-a-zustava-slonem-v-mistnosti-343732

https://d-dur.rozhlas.cz/maria-callas-zila-jsem-pro-umeni-zila-jsem-pro-lasku-7687710

https://www.classicpraha.cz/poznejte-klasiku/svet-klasiky/stal-spalujici-vztah-s-reckym-miliardarem-operni-divu-jeji-karieru/

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Maria_Callasová

https://www.i-divadlo.cz/divadlo/mestske-divadlo-mlada-boleslav/mistrovska-lekce

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Maria Callas

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz