Článek
Touretteův syndrom řadíme mezi vrozenou neurologickou a psychiatrickou nemoc, která se začíná projevovat převážně již dětském věku (typicky mezi pátým a sedmým rokem věku dítěte) nebo v období dospívání. Jedná se o vývojovou poruchu nervového systému, která ovlivňuje pohyby a způsobuje vůlí neovladatelné abnormální projevy. Postihuje třikrát častěji chlapce oproti dívkám.
Na člověku se projevuje v podobě lehčeji nebo těžko zvladatelných tiků, které jsou buď pohybové nebo zvukové. Mezi lehčí pohybové známky syndromu patří pokašlávání, posmrkávání, škrábání se nebo nepřirozené mrkání, mezi ty těžší a nápadnější různé záškuby končetin nebo v obličeji. Zvukové projevy mohou být různého charakteru od jednoduchých zvuků nesrozumitelného mumlání přes chrochtání, vytí či napodobování jiných zvířecích zvuků až po vykřikování sprostých nadávek bez možnosti sebeovládnutí, tedy i na místech vyloženě nevhodných, jako je zaměstnání, větší společnost lidí nebo třeba prostředí klidu na koncertě vážné hudby. Obtíže se zhoršují ve stresových a duševně náročných situacích, ale také při naprostém odpočinku. Naopak soustředěná aktivita a koncentrace na jednu činnost může pomoci projevy zmírnit.
V našich končinách se dostal do širšího povědomí veřejnosti také díky populárnímu americkému seriálu z právnického prostředí „Ally McBeal“, který na přelomu tisíciletí vysílala Česká televize. Hlavní hrdinky v podání herečky Calisty Flockhart se toto onemocnění netýkalo, ale její kolega z kanceláře John přezdívaný „Piškot“ a jeho klientka Melanie nás diváky pravidelně zásobovali projevy tohoto syndromu od tiků ve tváři až po výkřiky těch největších vulgarit. Úsměvná součást seriálu ovšem není v běžném životě takto obdařených lidí ničím příjemným a už vůbec ne k smíchu.
Postižený může pociťovat také tikům předcházející varovné výstražné podněty v podobě pocitového vjemu v daném místě a jinak mimovolní projevy stihnout svoji vůlí potlačit. Může se ale stát, že dlouhodobým zadržováním dojde k tak zesílenému nervovému napětí, že v jeden moment kapacita prostě povolí, vůle už nic nezmůže a dojde k jednorázové a velmi intenzivní expresi projevů, tzv. rebound fenoménu.
Tourettův syndrom byl dříve považován za velmi vzácný a byl spojován s tzv. koprolálií, což je právě chorobné nutkání obohatit svůj slovník velmi jadrnými výrazy. Někdy dochází také k „papouškování“ čili opakování slov jak jiných osob, tak svých vlastních. V současnosti se odhaduje, že alespoň minimálními projevy trpí kolem 1 procenta populace, přičemž v dospělosti intenzivní projevy, doprovázené případnou koprolálií, slábnou a mohou, ale nemusí zcela vymizet. Diagnostika je v mnoha případech složitá a nejednoznačná, jisté však je, že tento syndrom nijak neovlivňuje inteligenci nebo délku dožití postižené osoby. Mnoho lidí ani netuší, že touto poruchou trpí, jelikož mají pouze slabé příznaky, které ještě považují za běžné výchylky od normálu. A jiní jsou naopak díky silným a společensky zcela nevhodným projevům prakticky vyloučeni z běžného života.
Přesná příčina vzniku tohoto syndromu je stále neznámá, odborníci se nejvíce přiklánějí ke kombinaci vlivu prostředí a genetiky, kdy je nějakým způsobem narušen nervový obvod mezi bazálními ganglii (shluky nervových buněk v mozku, které mají zjednodušeně na starost koordinaci úmyslných a neúmyslných pohybů) a na ně napojenými mozkovými strukturami. Léčba medikamenty neexistuje (pouze obecná neurosedativa), nasazuje se pouze psychologická a psychoterapeutická pomoc v podobě behaviorálních terapií. A už jen přesné povědomí o tom, co daného pacienta trápí, má léčebný efekt. Uplatňují se také režimová opatření, úprava životního stylu a minimalizace stresu.
Co naopak specificky léčeno je, jsou přidružené časté další obtíže, jako je ADHD (syndrom hyperaktivity) nebo obsedantně kompulzivní porucha, což je zjednodušeně silné nutkání k opakovaným myšlenkám nebo rituálům, které dotyčného a jeho okolí obtěžují a zhoršuje jeho běžný život. Mezi nejznámější projevy patří přehnaná hygiena mytí rukou nebo opakovaná kontrola vypnutí spotřebičů či zamknutí bytu.
V České republice se problematice popisovaného syndromu věnuje organizace ATOS (Asociace pacientů s Touretteovým syndromem) a roku 2014 byla v Praze otevřena první ambulantní ordinace, kam docházejí pacienti s projevy tohoto onemocnění pro specializovanou odbornou pomoc.
Poruše se nevyhnuli ani leckteré slavné osobnosti. Údajně jí trpěl hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, z žijících známých tváří se s ní u nás potýká DJ Uwa (dříve pohybové a řečové tiky a záškuby, nyní neovladatelný skřípot zuby v zátěžových situacích) a ve světě třeba zpěvačka Billie Eilish, kterou trápí škubání hlavou směrem do stran a poulení očí. Potýká se s ní také fotbalista David Beckham, který trpí zejména na přidruženou obsedantně kompulzivní poruchu, která se u něj specificky projevuje nutkavou potřebou mít všechny věci v páru.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/1036001
https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2015/03/07.pdf
https://www.cdc.gov/tourette-syndrome/about/index.html
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Touretteův_syndrom
https://www.pesau.net.au/famous-people-with-tourette-syndrome/
https://www.super.cz/clanek/celebrity-nikdy-jsem-si-nemyslela-ze-se-doziju-tohoto-veku-uvedla-zpevacka-billie-eilish-19-v-novem-dokumentu-746060
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/uwe-vanik-dj-uwa-tourretuv-syndrom-rozvod-dydzejing-diskoteky.A250128_131353_lidicky_nh
https://www.csfd.cz/film/70012-ally-mcbealova/prehled/