Článek
Většina celosvětové produkce pomerančů s podílem kolem 85% spadá pouze do dvou oblastí světa. První z nich je jih USA, konkrétně slunný stát Florida (a menší měrou i sousedící Georgia). Druhou je jihovýchodní část jihoamerické Brazílie, kde se oranžových citrusů vypěstuje nejvíce na světě. Až z velkým odstupem následují Mexiko a Španělsko.
Donedávna jsme v obchodech běžně nakoupili i bez akčních slev litr pomerančového džusu za hezkých 25 korun českých. Poslední rok se ale ceny vyhouply mnohde i na více než dvojnásobek a jen zřídka se podaří zakoupit tento chutný nápoj za méně než 40 korun. Řetězce a jejich marže, případně kroky současné vlády a domnělá „Fialova drahota“ jsou v tom ale nevinně, problém je celosvětový a drahý pomerančový džus mají úplně všude.
Zásadní vliv na rostoucí cenu mraženého pomerančového koncentrátu, který se k výrobě džusu používá nejčastěji a je obchodovatelnou komoditou na burzách, mají dva faktory. Prvním z nich je nepříznivé klima, ať už chladné nebo naopak velmi teplé - obojí pomerančovým stromům nevyhovuje.
Chladné klima postihlo Floridu v druhé polovině roku 2022, touto dobou se územím tohoto jihoamerického státu prohnal ničivý hurikán Ian. Ten buď přímo zpustošil plantáže pomerančovníků a nebo nepřímo nastolil ochlazení počasí v oblasti. Logicky tak došlo a stále dochází ke snížené produkci pomerančů, které jsou na počasí značně choulostivé a nedozrávají tak, jako dříve. Úroda byla dokonce nejnižší za posledních 80 let - zatímco před dvěma desetiletími Florida chrlila ročně kolem 250 milionů beden s pomeranči, letos to bylo s obřím propadem pouhých necelých 20 milionů beden.
To se samozřejmě projevilo na skokovém zdražení. Začátkem roku 2024 se růst ceny na chvíli zastavil a dokonce došlo k poklesu, od května už ale opět cena strmě rostla a nyní na přelomu roku atakuje nové rekordy. Pojďme se nyní přesunout do Brazílie, ve které situace s pomeranči také není růžová a hlavně zdejší neúroda aktuálně hýbe cenami mraženého koncentrátu směrem vzhůru.
Nedochází zde k tak masivnímu propadu produkce jako na Floridě, i tak ale letos klesla úroda o čtvrtinu oproti běžnému stavu a bude nejnižší za posledních skoro 40 let. Důvody jsou ale oproti situaci na jihu USA jiné. V Brazílii totiž naopak letos vládla nadprůměrná horka, která už pomerančovníkům nedělají dobře. K tomu se přidaly také chudé srážky, kdy zavlažována byla pouze méně než třetina všech místních farem.
Druhým faktorem, velmi podstatným, který hýbe neúrodou v obou oblastech jak Floridy tak Brazílie, je bakteriální nákaza, která se sem dostala před lety z Číny. Bakterie Candidatus Liberibacter jsou přenášeny drobnou citrusovou mšicí, napadají kořeny stromů a významně tak ztěžují absorbci živin z půdy. Výsledkem je tzv. nemoc žlutého draka neboli zelenání pomerančů. Ty sesychají, nestihnou dozrát, hořknou a jsou nepoužitelné pro další zpracování. Sklízet se tak musí dříve, plodů není tolik a jsou menší a méně kvalitní. Dosud ani neexistuje účinný postřik k prevenci nebo zastavení šíření.
Odhady hovoří o zamoření až 40% brazilských plantáží. Šíření je snadné - jakákoliv monokultura funguje jako snadný cíl chorob a škůdců, což ostatně dobře známe z kůrovcových kalamit našich smrkových porostů. Nepestrost rostlinných druhů a jejich nahuštěnost znamená absenci bariér a snadný přenos ze stromu na strom. Proti nákaze pomáhá přesun pěstování pomerančů do chladnějších oblastí, ale to zase znamená nižší úrodu, menší velikost a horší kvalitu a chuť plodů.
Dříve se výpadky v produkci daly snadno vyřešit přimícháváním zásob nadbytečného pomerančového koncentrátu, který má trvanlivost dva roky. Tyto zásoby se však během posledních tří let kontinuální tragické podúrody vyčerpaly a to nadále přispívá k rostoucí ceně výsledného džusu. Mimochodem, ani v Mexiku a Španělsku se nedaří a vlivem sucha zde klesla produkce pomerančů až o třetinu.
A bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla stabilizovat, aby došlo do budoucna opět ke standardním úrodám a poklesu ceny. Budeme si tak muset zvyknou, že se pomerančový džus přesune z kategorie levných nápojů pro každodenní konzumaci do drahých a „svátečních“ už nejspíše natrvalo.
Pěstitelé se snaží neusnout, situaci řeší a trh se tak postupně orientuje na jiné druhy citrusů, zejména na mandarinky, jejichž stromy jsou celkově odolnější vůči klimatickým změnám a je jich na světě dostatek. Obchody po celém světě tak postupně zažívají přerod z plných regálů stoprocentního pomerančového džusu směrem k nektarům či máloprocentním šťávám (což běžně v regálech českých marketů vidíme už nyní) a posílí džusy mandarinkové, jiné citrusové či míchané nápoje z pomerančů s přídavkem jiného ovoce.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pomerancovy-dzus-je-rekordne-drahy-zkouseji-se-mandarinky-40473918
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-zhoubna-nemoc-zluteho-draka-ohrozuje-urodu-pomerancu-226018
https://www.euronews.com/business/2024/05/23/orange-juice-prices-soar-to-new-high-as-poor-weather-hits-citrus-crops
https://edition.cnn.com/2023/11/08/investing/premarket-stocks-trading/index.html
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/floridske-pomerance-nici-nemoc-z-ciny-posledni-nadeji-farmaru-jsou-vedci-56095
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pomerancovy-dzus-burza-ceny-obchod-vyroba.A240305_150010_ekonomika_vebe
https://cnn.iprima.cz/proc-raketove-zdrazil-pomerancovy-dzus-analytici-ho-prirovnavaji-k-akciim-gamestopu-430887
https://www.kurzy.cz/komodity/pomerancovy-dzus-graf-vyvoje-ceny
https://archiv.hn.cz/c1-923474-nejvice-pomerancu-sklidi-brazilie
https://www.hrot24.cz/clanek/globalni-nedostatek-pomerancu-hrozi-zvyseni-cen-dzusu-H3Jbb
https://www.hrot24.cz/clanek/pripada-vam-pomerancovy-dzus-drahy-budte-bez-obav-jeste-podrazi-floridu-napadla-nakaza-HAmGR