Hlavní obsah
Aktuální dění

Zákaz sociálních sítí do šestnácti let věku v Austrálii je skvělý průlom, budeme jej následovat?

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Austrálie je první zemí na světě, která čerstvě schváleným zákonem zakázala používání drtivé většiny sociálních sítí dětem a mladistvým pod šestnáct let věku. I jiné země už přistoupily na tvrdší opatření a další se chystají. A je to dobře a potřeba.

Článek

Minulý týden ve středu prošel hladce australskou Sněmovnou reprezentantů, a následně další den Senátem, zákon, který bez výjimky zakazuje užívání sociálních sítí dětmi mladšími šestnácti let. Sněmovna se za zákon postavila drtivou většinou 102 hlasů ku 13 nesouhlasným. Restrikce se vztahuje na všechny známé sítě jako je Facebook, Instagram, X, TikTok, Snapchat nebo Reddit. Uchráněna a i nadále otevřena všem ale zůstává chatovací aplikace WhatsApp a také YouTube, jelikož je jeho podstatnou částí také vzdělávací funkce a nejde přímo o sociální síť jako takovou.

Některé funkce daných sítí ale budou moci děti vidět a navštěvovat i nadále, a to obsah, který nepodléhá registraci a loginu na danou síť. Cílem zákona tak není zamezit zobrazení veškerému obsahu sociálních sítí mladistvým, ale zabránit jim mít vlastní účet.

Pokud v čase do jednoho roku provozovatelé nepodniknou potřebné kroky k tomu, aby dané věkové skupině byly sítě skutečně odepřeny, hrozí jim enormně vysoká pokuta ze strany soudů až do výše 50 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu něco kolem 780 milionů korun. Za dodržování tohoto zákona totiž ponesou odpovědnost právě oni, nikoliv samy děti nebo jejich rodiče.

Na druhou stranu ale schváleným dodatkem, který posiluje ochranu soukromí, nemohou provozovatelé podmínit prokázání věku oficiálními doklady totožnosti včetně řidičského průkazu a nemají žádné jiné informace, jakými mechanismy mají celou záležitost ošetřit. Zákon pouze vágně navrhuje metodu skenování obličeje pro určení přibližného věku uživatele, nebo třeba systém, který by ve spolupráci s umělou inteligencí dokázal odhadnout věk na základě projevů chování každé osoby na sítích. Musejí si tak na to, jak vše zrealizovat v praxi, přijít sami. Na váhání není čas a vývoj s testováním prvních metod začne u protinožců už za měsíc.

Foto: Pixabay.com

Čas trávený venku mimo dosah sítí a v přímém kontaktu s vrstevníky je velmi důležitý.

Nicméně třeba společnost Meta podobnými metodami už disponuje, protože se snaží odhalovat uživatele sítí mladší 13 let, kteří by neměli na Facebook nebo Instagram chodit celosvětově. Takže úplně s prázdnou a od nuly se tím zabývat nemusí. Australská vláda nabídne pomocnou ruku také, jelikož se sama pustila do vymýšlení a testování vlastní sady kontrolních nástrojů a hodlá technologickým společnostem poskytnout alespoň nějaký návod, jak a kudy postupovat.

Austrálie se tak bezprecedentně stala první světovou zemí, která takový zákaz učinila. Důvodem jsou rostoucí obavy o duševní zdraví mladistvých, péče o jejich zdravé dospívání a zamezení neustálého přílivu různých oznámení a upozornění, které děti ruší ze soustředění a koncentrace a způsobují také obtíže se spánkem a usínáním.

Zákon má také převažující podporu mezi místními obyvateli (průzkumy hovoří o necelých 80 % příznivců). Nedávno zemí otřásl případ vraždy patnáctileté dívky, kterou právě na sociálních sítích ošálil padesátiletý pedofil, vydávající se za jejího vrstevníka. Ojedinělé nejsou ani sebevraždy teenagerů, kteří se stanou na sítích oběťmi kyberšikany, podvodů nebo sexuálního vydírání a celou situaci neunesou. Od konce masivního trávení času dětmi takto online si lidé slibují kromě přirozenějšího zdravějšího vývoje právě také minimalizaci podobných hrůzných trestných činů a sebevražd do budoucna.

Velmi pravděpodobně se stejných nebo podobných zákonů dočkáme brzy i jinde ve světě a také u nás v Evropě. Aktuálně řeší omezení nebo rušení sociálních sítí pro děti a mladistvé Velká Británie a Norsko (zde řeší navýšení věkové hranice na 15 let). Ve Francii a některých státech USA jsou už dále - tam děti na sítě nemohou bez souhlasu rodičů. Ale australskému plošnému zákazu se doposud žádný stát nevyrovnal.

Austrálii tak čekají zkoušky diplomatických vztahů s USA, kde je jak známo součástí administrativy staronového prezidenta Donalda Trumpa také majitel sítě X miliardář Elon Musk. Ten prohlásil, že na pozadí zákona vidí snahu australské vlády kontrolovat přístup na internet všem svým občanům. Společnost Meta uvedla, že zákon bude respektovat, ale považuje jej za unáhlený a nedotažený. Mluvčí Snapchatu zavázal společnost ke spolupráci s místní vládou, ale ve vzduchu je podle něj ještě mnoho nezodpovězených otázek k tomu, jak bude zákon dopadat na dané procesy a občany v praxi.

Cesta zákona australským parlamentem byla natolik rychlá, že je kritizována mnohými odborníky a představiteli ze světa online.

Zákon o zákazu sociálních sítí byl zveřejněn a schválen během jediného týdne. V důsledku toho nikdo nedokáže s jistotou vysvětlit, jak bude v praxi fungovat – veřejnost i platformy tápou v tom, co se od nich vlastně očekává.
Sunita Bose, výkonná ředitelka asociace zastupující digitální průmysl v Austrálii pro agenturu AP; 2024

U nás v Česku je používání sociálních sítí aktuálně nastaveno tak, že děti mohou používat sítě ve věku 13 až 15 let pouze se souhlasem rodiče, od 15 let výše už je přístup volný. Já osobně a myslím si, že rozhodně nebudu sám, bych v tomto apeloval na české zákonodárce, aby se i u nás co nejdříve schválilo ztížení a nejlépe zamezení přístupu na sociální sítě mladším 16 let. Dnes a denně vidím, slyším a čtu odborníky vyjadřovat se negativně k tomuto tématu a co dělá s nevyvinutými mozky nadužívání technologií a ani trochu se mi to nelíbí.

Úzkosti a deprese se mezi mladými rozmáhají daleko více než dřív a ordinace specialistů nestíhají. Vědeckých studií po celém světě potvrzujících špatný vliv sítí na mladé je bezpočet a je za pět minut dvanáct s tím něco dělat. Velké díky Austrálii a dalším pionýrským zemím a jen tak dál. Oni za to mladí jednou budou vděční.

Anketa

Byli byste pro stejný nebo podobný zákaz jako platí nyní v Austrálii také v naší zemi?
Ano, sítě bych mladým zcela zakázal / a
71,4 %
Ano, jsem ale jen pro větší omezení, nikoliv zákaz v australském rozsahu
14,3 %
Ne, ponechal / a bych stav věcí tak, jak je u nás nyní
14,3 %
Nevím / Nemám názor / Jiná odpověď
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 14 čtenářů.

Použité zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-australie-schvalila-zakon-zakazujici-pouzivani-socialnich-siti-mladsim-16-let-265441

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/socialni-site-zakaz-australie-facebook-instagram-tiktok-x-pokuta.A241128_145718_zahranicni_pari

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/australsky-parlament-schvalil-zakaz-socialnich-siti-pro-osob/r~d9b36a1aad9011efbeca0cc47ab5f122/

https://denikn.cz/1590524/australie-zakazala-detem-socialni-site-obyvatele-jsou-pro-musk-se-zlobi/

https://cc.cz/v-australii-schvalili-socialni-site-az-od-sestnacti-jak-bude-omezeni-fungovat-ale-neni-jasne/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz