Článek
Začněme stručným příběhem barona Prášila. Tedy spíše jeho vlastními legendami a povídačkami o tom, jak letěl na dělové kouli, šplhal po fazoli nebo zažil takovou zimu, až z ní omrzlo i Slunce. Toto lidské jednání, které má dotyčnému pomocí přehnaných zveličených skutečností či přímo výmyslů a lží zajistit pozornost, zájem obecenstva, případně lítost a soucit, bylo odborně nazváno právě po tomto legendárním „od pusy prášilovi“. Nebo se můžete podle jeho skutečného příjmení setkat s tímto onemocněním také pod názvem Münchhausenův syndrom.
Jedná se o poměrně vzácnou, ale zpravidla velmi nebezpečnou poruchu osobnosti, která se vztahuje k oblasti zdravotního stavu. Postižený jedinec má sklony k hypochondrii a vymýšlení diagnóz a obtíží, kterými ale prokazatelně netrpí. Je uspokojován návštěvami zdravotnických zařízení, kde mu péče lékařů a sester přináší líbivé pocity. Nebo se vyžívá ve stížnostech svým blízkým a vděčně přijímá jejich podporu, pomoc a soucit.
Ještě nebezpečnější je však subtyp tohoto syndromu, zvaný Münchhausenův syndrom v zastoupení. Člověk, který jím trpí, nepoužívá jako prostředek k manipulaci zdravotním stavem sebe, ale jinou osobu. Logicky takovou, která minimálně zpočátku nerozumí tomu, co se děje a nechá se tak v roli oběti zneužívat k uspokojení potřeb iniciátora. Typicky se bohužel zpravidla jedná o malé děti, ale jsou známy i případy zneužívání psů.
Dětem nejčastěji jejich matka (nebo jiná pečující osoba většinou ženského pohlaví) přisuzuje obtíže a nemoci, kterými ale dítě vůbec netrpí a prostřednictvím toho se mu dostává kýžené satisfakce v podobě odborné péče zdravotníků. V horším případě je pak dítě záměrně poškozováno, aby byl jeho zdravotní stav opravdu zhoršen a vyžadoval léčbu. Pachatel k tomu používá léky nebo jedy přidávané do stravy, vpichuje oběti injekce se škodící substancí nebo fyzicky způsobuje zranění.
Odhalit tento syndrom bývá velice složité. Na první pohled se totiž pozdává, že syndromem postihnutý člověk je ve skutečnosti starostlivou a láskyplnou osobou, která dělá všechno pro to, aby osobě blízké zajistila léčbu a zlepšení nebo napravení zdravotního stavu. K diagnostice tak mnohdy dochází bohužel pozdě a oběť už bývá zdravotně i psychicky dosti zdevastovaná. Co nakonec velmi napomáhá takové jednání zarazit, je růst a vývoj dítěte, které jednoho dne prostě pochopí, co se děje a má tak alespoň šanci se bránit a učinit tomu přítrž.
Příčiny vzniku nejsou zcela jasné, ale odborníci se domnívají, že důvodem může být nezájem rodičů o dítě a citová deprivace. A pokud takový člověk zažije třeba dlouhodobější hospitalizaci, kde se o něj personál stará, věnuje mu pozornost, pomoc, soucit a vlídné slovo, pak si takové prostředí (místo domova) spojuje s místem, které naplňuje jeho lidské a citové potřeby. A chce se tím pádem do takového místa často dostávat. Buď sám, nebo prostřednictvím oběti, skrze kterou může zdravotnická zařízení navštěvovat a zažívat znovu pozornost a jistou důležitost, kterou jinak neprožívá.
Jeden z nejznámějších případů syndromu barona Prášila v zastoupení otřásl světovou veřejností v roce 2015. Tehdy došlo ve Spojených státech amerických k vraždě ženy rukou vlastní dcery a jejího partnera. Pozadí celé události se začalo rozplétat hluboko do minulosti a ukázalo se, kdo je ve skutečnosti viník a kdo oběť.
Gypsy-Rose Blanchard byla normálním a zdravým dítětem. Její matka Dee Dee, která syndromem trpěla, však malé dceři, blízkému okolí a dokonce nepochopitelně i lékařům úspěšně namluvila, že její dcera onemocněla svalovou dystrofií, astmatem, epilepsií, leukémií a mnoha dalšími nemocemi. Nutila brát dceru zbytečné léky, fyzicky ji poškozovala a k tomu všemu ji ještě upoutala po většinu dětství na invalidní vozík, ačkoliv nebyl vůbec potřebný. Nebohá dívka přišla skoro o všechny zuby, absolvovala bezpočet návštěv nemocnic a pravidelně podstupovala naprosto zbytečné operace, kdy jí byl při jedné z nich proveden i umělý břišní vývod na příjem potravy a léků. A to vše přesto, že byla ve skutečnosti zdravá.
Léta ubíhala a už dospělá Gypsy-Rose pochopila matčino neoprávněné a kruté jednání, které se navíc zhoršovalo. Mohla naštěstí potají používat telefon a internet, pomocí kterého se seznámila s mužem jménem Nicholas Godejohn. A ten si její příběh poslechl, vyslyšel její zoufalství a přijel, aby mladé ženě pomohl se matky zbavit. Za její vraždu dostal doživotí a ona byla za napomáhání odsouzena k deseti letům vězení. Nyní je už ale na svobodě - po osmi letech byla podmínečně propuštěna. S partnerem nyní zažívá chvíle štěstí, kdy se jim nedávno narodilo první dítě - dcera.
Teprve v průběhu soudního procesu byl odhalen matčin Münchhausenův syndrom by proxy. Po dlouhých desítkách let, kdy jeho projevy musela útrpně snášet zcela nevinná osoba a ještě její vlastní dítě. A je tak opravdu zcela nepochopitelné, jaktože nikdo z četných zdravotníků a odborníků i na lidskou psychiku nedokázal rozpoznat nesmyslnost konání matky a včas proti němu zasáhnout. Pokud by vás příběh nebohé dívky zajímal více, můžete si pustit americký seriál Odhalení (v originále The Act) z roku 2019, který se tomuto tématu úspěšně věnuje - ke dni 27. 3. 2025 posbírala tato minisérie v databázi CSFD vysokých 83 %.
I Česko má svůj případ tohoto syndromu z nedávné doby, naštěstí v mírnější formě. Žena na Klatovsku projekovala do svých dvou malých dcer různé zdravotní problémy a ještě se je snažila zveličit. Dívky nijak nepoškozovala, maximálně přidávala krev do vzorků moči. Tak jako tak ale dcery trpěly častými a zbytečnými návštěvami lékařů a nemocnic. Vyšetřování ukázalo, že žena svým dětem nechtěla nijak ubližovat, jen si jejich prostřednictvím získávala pozornost zdravotníků. Potrestána nebyla, ale na rodinu nyní pravidelně dohlížejí sociální pracovníci.
Anketa
Použité zdroje:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67833339
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gypsy-Rose_Blanchard
https://www.reflex.cz/clanek/kultura/94703/kdyz-mamy-nici-sve-deti-psychiatricka-diagnoza-munchhausenuv-syndrom-by-proxy-v-popularni-kulture.html
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-u-deti-si-vymyslela-nemoci-neublizila-jim-rekla-policie-a-pripad-odlozila-40411451
https://vetkom.cz/zverokruh/dle-temat/co-by-mel-veterinar-vedet-o-syndromu-barona-prasila-n463429.htm
https://cnn.iprima.cz/gypsy-rose-blanchardova-se-stala-matkou-dcera-dostala-jmeno-podle-prirodniho-ukazu-457642
https://www.vlasta.cz/inspirace/pribeh-gypsy-rose-blanchard-dnes-syndrom-barona-prasila/
https://medium.seznam.cz/clanek/tomi-forik-kdyz-rodic-zabiji-sve-dite-syndrom-barona-prasila-je-spise-vzacny-ale-o-to-nebezpecnejsi-74665
https://www.csfd.cz/film/695100-odhaleni/prehled/