Hlavní obsah
Zdraví

Zlatý déšť k jídlu? Zlatice je jedlá a zdravá, štědřenec je celý jedovatý, ale pomůže kuřákům

Foto: Pixabay.com

Zlatice může potěšit nejen naše oko, ale i náš jazyk a zdraví.

Je krásná, je všude a přináší nám jaro. Řeč je o dřevině zlatici, která je často, ale nesprávně nazývána zlatým deštěm. Nemusí však být jen pro potěchu oka, ale dá se i v různých formách konzumovat. Dobře a zdarma tak může posloužit našemu zdraví.

Článek

Zlatice (rod Forsythia) je kromě sněženek, bledulí, krokusů nebo vrbových „kočiček“ jedním z prvních symbolů přicházejícího jara, který nám dokáže přírodu po zimní chmurné náladě krásně rozsvítit jasnou žlutou barvou svých květů. Tento nenáročný a široce rozšířený keř, který roste snad na každé zahradě a na každém rohu veřejného prostranství, ale nemusí sloužit jenom pro potěchu oka. Málokdo o něm ví, že je celá rostlina jedlá a tak její přínos pro naše těla většinou přijde vniveč. A je to velká škoda, už jen proto, jak lehce a zdarma je všude dostupná. Sbírají se plody, květy, listy, větvičky i kořeny a vše z toho má blahodárný vliv na naše zdraví.

Foto: Miranda Malá

Okrasně zastřižená zlatice evropská před naším domem.

Zlatici, jejíž druhy pocházejí převážně z Asie, znala už stará čínská medicína a řadí ji mezi tamních základních padesát bylin, podporujících dobré zdraví. U nás nejvíce roste zlatice evropská, mající kořeny na Balkáně. Její plod má ceněné antiseptické a protizánětlivé účinky a používá se k léčbě různých zdravotních příznaků obtíží, jako jsou nevolnosti, horečka, infekce a bolest v krku, nachlazení, chřipka angína, covid a podobně. Dobře funguje i při onemocnění příušnicemi. Zevně jej lze použít k ošetřování vředů nebo ve formě nálevu k léčbě atopické dermatitidy či lupénky. pomůže vám i ke zklidnění podrážděných očí a působí úlevně při zánětu spojivek. Má stahovací svíravé účinky na trávení, napomáhá správnému zažívání, bojuje s vředovými chorobami a stimuluje vylučování žluči. Dále podporuje srdeční činnost, kondici našich cév a snižuje krevní tlak. Pomáhá také na křeče, tiší bolest a uklidňuje nervy. Zaznamenány jsou také jeho účinky na regulaci krevního cukru a preventivní působení proti rakovině. A v neposlední řadě nám dobře proplachuje ledviny a působí diureticky, tedy močopudně. Plody se sbírají po odkvětu, jsou zelené a upravují se v páře nebo povařením a následně je třeba je usušit. Květy (okvětní lístky i celý květ) se užívají ideálně mladé, ale klidně i staršího data. Můžete je konzumovat zasyrova čerstvé nebo sušené ve formě různých salátů, čajů, sirupů nebo tinktur. Jsou chutné, jen lehce nahořklé. Mají podobné účinky jako plod, jen nejsou tak koncentrované. Podobně fungují také listy zlatice, které navíc vykazují prospěšný efekt na naši střevní mikroflóru. Sbíráme mladé lístky a používáme je do salátů. Kořeny povaříme, louhujeme a pijeme ve formě čaje.

Zlatici konzumujte v rozumném množství. Pokud byste jí užili hodně (zejména mírně jedovatého kořene), může se dostavit nevolnost. Ale všeho moc škodí, i toho dobrého a zlatice není výjimkou. Užívá se buď samostatně nebo se kombinuje ve směsích s jinými bylinami, často třeba se zimolezem. Rostlina co do chemického složení obsahuje prospěšné lignany, flavonoidy, terpenoidy (stejně jako mnoho jiných rostlin). Tedy látky, které jsou odpovědné za antiseptickou, protizánětlivou, antioxidační, antialergickou a proti rakovině preventivní funkci. Obsahuje také deriváty rutinu, což je dobře známá sloučenina, která posiluje a zpevňuje stěny našeho cévního systému.

Foto: Salicyna / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Květ zlatice má čtyři okvětní lístky a po rozvinutí připomíná křížek.

Foto: Ввласенко / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Květy štědřence jsou zavinuté a připomínají květy fazole nebo hrachu.

Pro tyto keře se vžilo pojmenování „zlatý déšť“, ačkoliv se jedná o název nesprávný. Jako pravý zlatý déšť se totiž označuje jiná dřevina, štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides). Ten je však na rozdíl od zlatice prudce jedovatý. Je ale velmi jednoduché obě rostliny od sebe rozpoznat, nesplést se a neriskovat tak otravu. Navíc štědřenec rozhodně není tak rozšířený jako zlatice a na našich zahradách ani na ulici nebo v parku jej často nevídáme. Základní rozdíly jsou dva. Zatímco zlatice má větve většinou vzpřímené (kromě převislého druhu) a rostoucí od země směrem vzhůru, štědřenec je převislý vždy a záplava květů na něm padá seshora k zemi. Druhý rozdíl je právě ve stavbě květu, kdy ten čtyřčetný na zlatici vypadá jako malý kříž, zatímco štědřencový je zavinutý. Tím vyloučíme záměnu s převislým druhem zlatice. Květ štědřence nápadně připomíná květy fazole nebo hrachu a společně s těmito užitkovými plodinami patří do čeledí bobovité, zatímco zlatice je příbuzná olivovníků.

Foto: Hladac / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pravý zlatý déšť, neboli štědřenec odvislý, snadno od zlatice rozeznáte už na první pohled.

Štědřenec je hlavně poslední dobou předmětem zkoumání vědců a o jeho alkaloidní látce cytisin se mluví jako o vhodném doplňku při odvykání kouření, který je ve srovnání s nikotinovými substitucemi daleko účinnější. V těle se váže na specifické receptory, které by jinak obsadil nikotin a navozuje tak bývalému kuřákovi abstinenční úlevu. Rozhodně si ale nezkoušejte touto prudce jedovatou rostlinou pomáhat sami. I samotný odborně izolovaný cytisin ze semen této rostliny, přestože je již hodně rozšířený zejména ve střední a východní Evropě a někde je i volně prodejný, má stále ještě mnoho vedlejších negativních dopadů a tak je vývoj jeho užívání stále ještě plně nedokončen.

Zkusíte si zajít natrhat třeba hrst květů zlatice, nasušit si je a udělat si zadarmo dobrý a zdravý čaj? Nebo už to dávno děláte? Moderní doba nás odpoutává čím dál více od přírody a mnoho jejích darů je lidmi už dávno zapomenuto a nevyužíváno. Není tak jistě třeba si vše uměle kupovat a můžeme si sami leccos od „matky Země“ vzít, jednoduše zpracovat a požít k našemu zdravotnímu prospěchu.

Anketa

Konzumujete dřevinu zlatici?
Ano, dlouhodobě
4,5 %
Ano, krátce
4,5 %
Ne, ale vyzkouším ji
70,5 %
Ne a nemám to v plánu
20,5 %
Celkem hlasovalo 44 čtenářů.

Tento článek je obecně vzdělávací, nenahrazuje odbornou lékařskou radu a nezohledňuje individuální stav a přístup. Konkrétní doporučení vyhledejte u kvalifikovaného odborníka.

Použité zdroje:

https://www.inaturalist.org/taxa/485742-Forsythia-europaea

https://britishlocalfood.com/forsythia/

https://www.ceskazahradka.cz/zlaty-dest-zlatice-nebo-stedrenec-vse-o-zlatem-desti/

https://www.osel.cz/7960-zlaty-dest-nabizi-pomoc-pri-odvykani-nikotinu.html

https://www.womanonly.cz/zlatice-je-casne-kvetoucim-kerem-a-jeji-varianta-ma-i-lecebne-ucinky-na-plice/

https://wave.rozhlas.cz/kuraci-maji-dvojnasobnou-sanci-prestat-pomuze-jim-zlaty-dest-9146194

https://cit.vfu.cz/toxikologie/web/czech/toxcz37%20stedrenec.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlatice

https://cs.wikipedia.org/wiki/Štědřenec_odvislý

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz