Článek
Všichni politici před volbami vždy slibují. Babiš slibuje permanentně, nemožné na počkání a zázraky do tří dnů. Fiala slibuje nemožné a pak vysvětluje, proč to nešlo, zatímco Babiš se snaží své sliby splnit, i když vedou zemi do problémů. Oba slibují, ale Babiš představuje větší nebezpečí, protože mu lidé věří.
Fialovy sliby slibují prosperitu, a pokud se nesplní, nebude situace lepší ani horší. Naopak Babišovy sliby jsou realistické, avšak pro náš stát nebezpečné. Neslibuje prosperitu, ale rozdávání peněz. Kde je však vezme? Stát nevytváří zisky, takže buď zvýší daně, což je nepopulární a neudělá to, nebo realizuje projekty Fialovy vlády, nebo bude navyšovat dluh jako Fialova vláda, přičemž tyto peníze budou opět směřovat na získávání popularity, nikoli na ekonomický rozvoj. Babiš zvyšoval státní dluh i během ekonomického vzestupu, místo aby ho snižoval, jak sliboval při vstupu do politiky. Pod jeho vládou stát nehospodařil efektivně, ale populisticky rozhazoval peníze.
Vláda Petra Fialy slibovala snížení dluhu, ale válka na Ukrajině a následná energetická krize ji přiměly osvobodit se od energetické závislosti na Rusku, což mělo dopad na státní rozpočet. Dluh za Fialovy vlády vzrostl více než za vlády Andreje Babiše, avšak současný rozpočet je orientován na investice s očekáváním návratnosti, na rozdíl od Babišovy vlády, která peníze rozdělovala bez zaměření na ekonomický rozvoj. Pokud paní Schillerová a Babiš kritizují celkový státní dluh, tak je to pokrytectví, protože na tomto státním dluhu mají lví podíl.
Takto Babiš ve své předvolební kampani kritizoval předešlé vlády za státní rozpočet. Citát: „Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznys plán se ztrátou, tak ho vyhodím.“ Andrej Babiš.
S tímto prohlášením vstupoval Andrej Babiš do politiky. Lidé ho volili proto, že věřili, že když je úspěšný v podnikání, bude úspěšně hospodařit i se státními penězi. Toto největší politická lež Andreje Babiše. Jaká je skutečnost?
Hodnocení Babišovy vlády v roce 2022: Hospodaření státu loni skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve skončil státní rozpočet s deficitem 367,4 miliardy korun. Žádná vláda před tím takto vysokého schodku nedosáhla.
V období pandemie covidu se projevilo, že Babiš není schopen v krizovém období rozhodovat racionálně. Jeho rozhodnutí byla chaotická, postihla ekonomiku víc, než bylo nutné, a problém covidu neřešila. Dnes opět slibuje, lidé zapomněli na jeho vládu a opět mu věří.
Babišova vláda musela řešit covid a řešila ho iracionálně. Fiala musel řešit ekonomickou krizi, která vznikla válkou na Ukrajině, a jeho vláda tuto krizi zvládla. Problém je, že obyčejní lidé ekonomice nerozumí, a tak se orientují podle toho, co jim kdo řekne, slíbí, a podle toho, co mají v peněžence. Ekonomika není jen o tom, co máme dnes, ale především o tom, co budeme mít zítra. Ve volbách pak vítězí ti, kdo dokážou víc bezostyšně lhát. V tom je Babiš mistr a Fiala amatér.
Na špatnou vládu Babiše lidé zapomněli a znovu věří jeho slibům. Žádná vláda není ve všem úspěšná. Takže Babišovi stačí, aby poukazoval na nedostatky současné vlády a těžil z toho, že lidé zapomněli, jak vládl on. Fialova vláda není o nic horší, než byly vlády před Babišem, ale rozhodně je lepší vládou, než byla vláda Babišova.
Fiala začal slibovat, stejně jako slibuje Babiš, ale nedovolí si slibovat něco, co by tento stát evidentně poškodilo. Jeho sliby jsou možná nereálné, ale nemohou tento stát poškodit. Sliby Babiše jsou reálné, a pokud bude vládnout, bude opět populisticky rozhazovat peníze, které nepůjdou na ekonomický rozvoj, a našemu státu bude hrozit, že dopadneme jako v Řecku. Řecko před státním bankrotem zachránila nenáviděná EU.
Finanční pomoc Řecku od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky byla podmíněna přijetím a dodržováním přísného úsporného programu, který zahrnoval škrty a zvýšení daní, a to i navzdory odporu veřejnosti. Touto cestou se vydá Andrej Babiš, pokud splní své sliby.
Všechna uvedená tvrzení jsou podložena fakty.