Článek
Projekt, který měl za cíl propojit obě města prostřednictvím živého video přenosu, byl náhle pozastaven kvůli incidentu, kdy žena ve veřejném prostoru odhalila svá prsa. Lidé v Dublinu ukazovali i obrázky z jedenáctého září.
Puritánské USA vs. Laxní Irsko
Newyorsko-dublinský projekt ukázal kulturní rozdíly v přístupu k nahotě v super demokratických zemích. Zatímco v Irsku se přistupuje k veřejnému odhalování laxně, v USA jsou v tomto ohledu až moc puritánští. Vnitřní střet velice podobných kultur.
Jak je to možné? Je puritánství silnější než demokracie? Jakou váhu má názor několika pohoršených jednotlivců nad většinou, která podobnou šou naopak uvítá? Má se většinová společnost omezovat, kvůli několika málo vymezencům?
Mužská vs. ženská bradavka
„Prošla“ by ukázka mužské bradavky, a pokud ano, proč ne ženské? Ve většině západních společností je ukázka mužské bradavky běžně přijímána, zatímco ženská bradavka je často tabuizována. Tento dvojí standard byl předmětem debat a kampaní, jako je například #FreeTheNipple.
Výhružné zprávy a ochrana dětí
Žena, která prsa ukázala, dostala tisíce výhružných zpráv, údajně kvůli tomu, že to, co předvedla, mohly vidět děti. Otázkou zůstává, od kolika let je nevhodné, aby dítě vidělo odhalená prsa ženy.
Dublin - New York port #VIDEO #port #videoport #NewYorkCity #dublin pic.twitter.com/256Mlqbf4n
— Miroslav Semecky (@MiroslavSemecky) May 17, 2024
Vyzobávání z demokratických zemí
Na závěr je třeba se zamyslet nad tím, zda je lepší, pokud si z demokratických zemí budeme „vyzobávat“ to, co je pro naši společnost přínosem. Aby nám v balíčku „dobrodiní“ nepřišlo i nějaké nepříjemné překvapení. Tak jako si do bytu dobrovolně nepozveme bojovníky islámského státu, měli bychom se vyhnout i démonizaci lidského těla.
Zároveň bychom měli pečlivě zvažovat, které aspekty jiné kultury mohou být prospěšné a které mohou naopak způsobit více škody než užitku.