Článek
Kdo neznáte kyselo, vězte, že se jedná o velmi hutnou polévku připravovanou z chlebového kvasu. Kvas je přirozeně nakyslý, odtud název kyselo. Jednalo se o tradiční sytivé jídlo chudých krkonošských horalů, neboť suroviny byly levné a vždy k dispozici.
Pokud přijdete do restaurace a donesou vám kyselo, kde bude plavat kysané zelí, nejedná se o kyselo, ale o valašskou kyselicu! Kyselo není pokrm pro každého, ale kdo má na něj buňky, ocení originální skvělou chuť a bude se k němu celý život vracet.
Ženy také ocení výživovou hodnotu pokrmu, kdy kvásek nabitý vitamíny skupiny B krásně vyhlazuje, čistí a rozjasňuje pleť.
Ačkoliv respektuji ke každému jídlu různé postupy různých lidí, níže najdete recept na pravé krkonošské kyselo, který se u nás v rodině dědil z generace na generaci a jeho krkonošský punc je mnohonásobně ověřen.
RECEPT NA PRAVÉ KRKONOŠSKÉ KYSELO (4 osoby)
Suroviny na kvásek:
3 vrchovaté lžíce žitné nebo chlebové mouky
6 lžic vody
Ostatní suroviny:
1,5 litru vody
4 velké brambory
2 hrsti hub čerstvých krájených, nebo 1 hrst hub sušených, nebo 1 pytlíček hub mražených
4 vejce
svazek čerstvé pažitky nebo hrst sušené
sůl a kmín dle chuti
máslo, sádlo na smažení
- příprava kvásku
Žitnou mouku na kvásek dáme do mísy. Tři vrchovaté lžíce přelijeme dvojnásobným množstvím vody. Další den dolijeme poloviční množství vody, další den zase trochu vody… Stačí ale jen 24 hodin a kvásek „ožije a vyskočí“. Mě se osvědčilo nechat tvořit kvásek alespoň dva dny. Pokud směs ochutnáte a cítíte palčivou kyselost na jazyku, je zaděláno.
- příprava kysela
Připravený kvásek, resp. kváskovou vodu, dobře rozkvedláme s asi 1,5 litrem vody. Osolíme, okmínujeme a vaříme na mírném plamenu cca 30 minut (kvůli houbám), dokud nezhoustne a nebude se lesknout. Když máme čerstvé houby, tak je vaříme společně s kváskem. Stejně tak sušené, které předem namočíme. Když máme mražené houby, podusíme je zvlášť na sádle cca 20 minut a přidáme je do kysela, až když bude hotové (nejvhodnější jsou lesní houby, z žampionů to není ono).
Mezitím si usmažíme 4 vejce na másle na styl míchaných a posypeme je pažitkou. Bokem si uvaříme 4 velké brambory na loupačku (vaříme cca 15-20 min).
Brambory oloupeme, nakrájíme na kousky a přidáme do kysela. Poté v něm rozkvedláme vaječnou směs a můžeme podávat jako hutnou, výživnou a výtečnou podzimní a zimní polévku. Stejně jako u omáček platí, že druhý den je kyselo ještě lepší!
Pozor! Do kysela se nikdy nepřidává kysané zelí nebo smetana, ať vám kdokoliv bude tvrdit cokoliv!
Anketa
Dobrou chuť! A napište mi, pokud znáte nebo pokud jste zkusili uvařit, jak vám chutnalo!
Zdroj:
Rodinný recept po mé mamince
https://fresh.iprima.cz/kyselo-babicky-mici