Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nesahejme seniorům na volební právo. Problém je jinde

Foto: Pixabay

Různorodá společnost je realitou a je to tak v pořádku. Nicméně každý by měl volit odpovědně na relevantních základech.

V posledních týdnech jsem výrazně zaznamenal diskuze na téma seniorů a voleb. Různé názory více či méně obhajující právo volit či nevolit pro naše důchodce. Není však problém jinde a není třeba se podívat na celé spektrum populace?

Článek

Demokracie znamená zjednodušeně právo na svobodu jako takovou i dílčí svobodu voleb pro všechny. Každý dospělý, kdo má zájem volit, má možnost a není mu bráněno se vyjádřit volebním lístkem. Zamýšlím se ale každý den, jestli je to dobře a každý den se tak ve mě pere myšlenka práv pro všechny versus kompetentnost volit, kterou rozhodně všichni neoplývají. Nad tímto rozporem se zamýšlí mnoho lidí a padají tak různé názory, kdo by volit měl případně neměl.

Většinou to odnesou senioři. Proč? Proč by měli všichni senioři spadnout do jednoho pytle? Sám osobně znám, a vy jistě také, seniory, kteří by mnohem mladší lidi strčili do kapsy - vzděláním, intelektem, zkušenostmi, moudrostí. Není jich většina, ale je jich dost. Má někdo nárok takovému člověku upřít volební právo? Rozhodně nikoliv.

Podívejme se třeba na skupinu dospívajících, kteří již mohou volit, tedy mladí dospělí nad 18 let. Určitě se mezi nimi najdou chytří jedinci s rozhledem, který se mnohdy vyrovná starším ročníkům, ale často člověk vidí jen větší děti, kteří nemají páru o fungování státu, ekonomii, zahraniční politice, historii apod. Mnohdy jsou tak snadnou kořistí pro populistické politiky stejně jako někteří senioři a nevolí odpovědně. U těch se nad volebním právem ale pozastavuje málokdo.

Mířím těmito příklady k tomu, kde je problém. Problém není, kdo může volit, ale na základě čeho lidé volí. Přitom z mého pohledu nestačí zas tak mnoho, aby byl člověk schopen odpovědně volit. Mít alespoň základní přehled o tom, co je pravice, levice, znát volební programy stran, již zmíněný přehled v historii, ekonomii, zahraniční politice a fungování státu a souvisejících oblastech.

A zde se dostávám k jádru věci - opravdu mne velmi šponuje, když volí kdokoliv, ať už senior nebo mladý, kdo tento přehled nemá a volí na základě něčeho jiného - dostal 500 Kč od státu, dostal koblihu na náměstí, dostal dávku agitek od populistického politika. Taková demokracie není volbami posilována, ale oslabována. Ne každému je do vínku dáno, máme tady Gaussovo rozložení, které se vztahuje i na inteligenci a řekněme schopnosti a dovednosti pobrat informace a hlavně, rozlišit fakta od dezinformací atd. Potom si ale dejme opravdu ruku na srdce a ptejme se sami sebe, jestli je opravdu v pořádku, aby volili všichni. Není snad jasné, že z takových voleb vzejdou výsledky jaké vzejdou?

Každý má své místo na slunci, každý může být platný sám sobě, okolí i společnosti. Ale ne každý by měl mít možnost rozhodovat o věcech, které jej přesahují.

Povídat si o tom můžeme hodiny a hodiny, to samo o sobě ale nic neřeší. Jak z toho ven, zdali vůbec a komu umožňovat volit a komu ne, to se myslím nepodaří nikdy nikomu stoprocentně nastavit. Mě napadají akorát tři návrhy, jak se alespoň přiblížit tomu, aby lidé volili odpovědněji.

  1. Elektronická volba - jednoduchá, aby ji zvládli všichni, případně i ve volební místnosti - kde volbě bude předcházet vyplnění předvolební kalkulačky. Takové kalkulačky již existují a jsou i takové, které jsou opravdu velmi propracované, řeší otázky ze všech oblastí lidského bytí a ze všech socioekonomických témat a pokud taková kalkulačka může být vyšperkována k dokonalosti a použita před každou volbou pro každého člověka, zajistí to, že se lidem alespoň nabídnou pouze strany, které vychází z toho, jak daný člověk smýšlí, co podporuje, kam inklinuje. Z takových stran když zvolí, vždy to bude lepší než koblížek nebo dávka dezinformací a strachů. Samozřejmě mnoho lidí může namítnout, že pro ně je to zbytečné, že nepatří k těm lidem, co to potřebují, ale o nic nejde. Když každý vyplní k čemu tíhne, jistě mu vyjede i ta strana, kterou by volil.
  2. Pokud někdo nechce volit vůbec, nenuťme ho. Panuje tu přesvědčení, že má volit každý, že kdo nejde, dává tak nepřímo hlas silné základně voličů jistých stran apod. Z mého pohledu je pořád o něco lepší, aby takový člověk nevolil, než aby zvolil bůhvíkoho. Protože kdo nechce jít volit, zpravidla patří k lidem ,kteří by potřebovali volební kalkulačku, tedy volí na koblížku a agitku.
  3. Třetí návrh je pouze teoretický a jen nastiňující jiný způsob legitimnějšího hlasování. Pohybuje se na hraně a je prakticky téměř neproveditelný, ale může inspirovat k nějakému proveditelnému řešení, které já neznám, ale někdo třeba ano. Teď k té hraně - ano, jdeme proti demokracii - k volbám by byli puštěni pouze lidé, kteří by splňovali určitá kritéria na základě testu. A zde je velký prostor pro individualitu a různé názory. Za mě by to byla kombinace dosaženého vzdělání, IQ testu a testu všeobecného přehledu z výše zmiňovaných oblastí věd a informací plus testu znalosti politických stran a jejich inklinace pravice levice, povolební program apod. Opakováno před každými volbami. Kdo neprojde, nevolí. Ať už mladý nebo starý, zaměstnaný nebo bez práce, se základním nebo vysokoškolským vzděláním. Třeba bych neprošel ani já a dobře mi tak, protože pokud prostě nemám na čem stavět, nemohu stavět, tedy volit. Je to nesmysl a nerealistická teorie nebo tam vidíte nějaký základ, na kterém by se dalo stavět?

Kontroverzní témata a názory jdou ruku v ruce s rozličnými diskutéry. Pokud vůbec budu reagovat, tak pouze na slušné, věcné, pozitivně kritické a argumentační názory, protože nemám žádnou povinnost cokoliv vysvětlovat nebo obhajovat a v životě to zpravidla nedělám a už vůbec ne v internetových diskuzích. Určitě budu rád za vaše konstruktivní a věcné názory, jak řešit to, aby demokracie volbami posilovala a neztrácela.

Anketa

Jaký máte postoj k volbám?
Jednoznačně ponechat volební právo pro všechny dospělé bez rozdílu.
91,8 %
Jiná varianta, která zamezí určitému procentu lidí volit.
8,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3096 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz