Článek
Není mým záměrem dělat Babišovi a ,,jeho“ impériu advokáta (ostatně ani nejsem voličem hnutí ANO), ale cítím potřebu vypořádat se s mystifikacemi, jimiž premiér Fiala permanentně bombarduje veřejnost v zoufalé snaze ubrat hnutí ANO alespoň pár procent z volebních preferencí. Zabývám se humorem takříkajíc profesionálně a proto se odvažuji tvrdit, že Babiš
1) nezuří, ale dobře se baví,
2) neútočí, nýbrž se dobře baví,
3) neuráží, neboť bez invektiv projevuje tak jako miliony našich spoluobčanů upřímnou starost o premiérovo duševní zdraví, neboť v posledních týdnech se u Petra Fialy skutečně projevují symptomy duševní indispozice vyžadující odbornou pomoc,
4) není to Babiš, kdo určuje platy zaměstnanců holdingu Agrofert, protože se jedná o kompetenci managementu jednotlivých firem a podnikových odborů, do jejichž pravomocí Babiš nemůže plošně zasahovat; Agrofert ve více než 250 společnostech v 15 zemích světa zaměstnává přímo cca 40 tisíc lidí a nepřímo další desítky tisíc). Letos vyplatil mimořádné odměny nejen ve firmách sídlících v Česku, ale také na Slovensku, v Německu, Maďarsku a Nizozemí.
Pan premiér by se měl radovat z toho, že firmy Agrofertu vykazují trvale dobré výsledky, protože jednak tlumí míru nezaměstnanosti, ale především z toho, že Agrofert na rozdíl od mnoha jiných odvádí daně doma - v posledních letech přispívá do státní pokladny daněmi ve výši přesahující pět miliard korun!
„Výše průměrné dělnické mzdy ve společnosti Vodňanská drůbež loni činila 30 272 Kč,“ uvádí koncern. „Pro letošní rok je pozici nekvalifikovaného pracovníka nabízen nástupní plat 21 480 Kč. Průměrná mzda našich pekařů pak činí 30 105 Kč. Za rok 2023 dosahovala průměrná mzda dělnických profesí cca 29 tisíc korun, a tato částka byla v měsíci listopadu navýšena o roční mimořádné odměny. Mzda ve výši necelých 18 tisíc, jíž s oblibou operují Babišovi kritici (a premiér Fiala) jako důkazem, že Agrofert zaměstnance nelítostně vykořisťuje, je pouze nástupním platem nekvalifikovaného dělníka bez praxe v jihočeském podniku ,,Vodňanská drůbež“, který však po zaškolení a v závislosti na délce praxe roste. Jinak mzdy v profesích např. řidič, řezník, mechanik – opravář, skladník, údržbář, účetní a na dalších pozicích jsou srovnatelné s celostátním průměrem (který je však zkreslován mzdami v Praze a v dalších velkých městech), přičemž nutno vzít do úvahy, že v zemědělství jsou příjmy celkově nižší než například v průmyslu, školství nebo v justici, a nadto zemědělská výroba bývá koncentrována na venkově, nezřídka zcela na periferii republiky, kde podle statistiky dostávají výrazně nižší platy než ve středních Čechách, v Praze nebo na Brněnsku např. i učitelé, lékaři, řemeslníci, atd. Kromě toho
1) Kdo není v Agrofertu spokojen, může změnit zaměstnavatele, ale kupodivu, údajně vykořisťovaní zaměstnanci jsou Agrofertu věrní – proč asi?
2) V holdingu působí odbory a proto také záleží na nich, jaké pracovní a mzdové podmínky s vedením vyjednají. Babiš roku 2019 (kdy byl již předsedou vlády) v rozhovoru pro média uvedl, že v jeho firmách odbory fungují a že sociální dialog mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, zastupovanými odborovou organizací, který má v holdingu tradici, pokládá za důležitý a odsoudil snahu předcházejících pravicových vlád vzít tripartitě její vliv na postavení a situaci pracujících lidí v podmínkách tržní ekonomiky. Jistě by někdo mohl připomenout konflikt mezi odboráři a vedením Dezy, které z nejasných důvodů bránilo odborářům, aby se podíleli na na klíčovém jednání o kolektivní smlouvě; Nejvyšší soud v neveřejném řízení rozhodl v jejich prospěch. Nutno ale připomenout, že se ale také jednalo nejen o spor odborů s managementem firmy, ale rovněž bitvu mezi dvěma odborovými organizacemi (Echo a Kovo). Průměrná mzda v chemičce podle výroční zprávy za rok 2022 činila 49 748 korun.
Pokud by Agrofert měl zaměstnancům vyplácet mzdy a benefity srovnatelné s německými, pak by neutrpěl Babiš, resp. bohatý Agrofert, který svou produkcí potřebné prostředky vydělá, nýbrž neproduktivní a chudnoucí stát, neboť oč více by Agrofert vynakládal na platy a mzdy, o to menší daně by pak odváděl do státní kasy. Kromě toho premiér Fiala si při své rozjuchanosti neuvědomil, že svým slibem německých platů by stát zavázal k násobnému zvýšení platů zaměstnanců státu, tedy pedagogů, zdravotnického personálu, soudců, poslanců a senátorů, hasičů, policistů, příslušníků armády, šéfů a zaměstnanců státních podniků a mnoha dalších zaměstnanců státu – stát by byl nucen každoročně vynaložit o 300 miliard korun více než v současné době! Plošné zvýšení mezd na úroveň těch německých by se mezinárodně úspěšného a prosperujícího holdingu Agrofert příliš nedotklo, jen stát by se musel spokojit s jeho podstatně nižším zdaněním, ale pokud by Fiala v Česku prosadil německé příjmy, vstoupil by do historie jako premiér - pohroma, jemuž se jako prvnímu z předsedů vlád podařilo republiku dočista zruinovat. Co dodat? Snad jen to, že:
*
Premiér Fiala je poslední dobou jen samá legrace,
někdo mu asi poradil, že volby vyhraje humorem,
jenže nejapné vtipkování často bývá marná práce,
sotva pobaví pointa, která prolezla řitním otvorem.
*
Žel, premiér žertování jen na dehonestaci zakládá,
ani nedá si práci, aby napřed ověřil co hodlá říkat
a proto ho po volbách nejspíš přejde veselá nálada;
ale kdo o jiných neříká pravdu, po zásluze má pykat.
*
Chápu, že když politikovi teče do bot a ztrácí šance,
z čirého zoufalství mluví jako cvok a dělá kraviny,
nikomu ve funkci nechce se po volbách balit rance,
aby si pak na něm smlsly televize, rozhlas i noviny.