Hlavní obsah
Finance

Druhý pilíř důchodového systému - zachování životního standardu i v důchodu

Každý z nás si může za dobu svého aktivního pracovního života naspořit na důchod díky důchodovému fondu.

Článek

Druhý pilíř důchodového systému by měl každému zajistit životní standard. Jde o fondový příspěvkový systém, který by byl, na rozdíl od prvního pilíře, výrazně zásluhový. Kdo přispívá více, má vyšší důchod. Tento moment by byl jistě motivací pracovat. Bylo by současně vhodné zvážit nějaký státní příspěvek pro zaměstnance s nejnižšími příjmy, aby i ti měli šanci na důstojný důchod.

Je otázka k diskusi, zda by tento fond měl být státní či by mělo jít o zaměstnanecké fondy, popřípadě nějakou kombinaci obou přístupů. V každém případě by bylo nutné, aby existoval státní dohled a ochrana fondu před politickými vlivy, ideálně formou ústavního zákona.

Do druhého pilíře by povinně přispíval každý, kdo má příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. V současné době tento pilíř neexistuje, bude třeba jej vytvořit. Představme si, že bychom do druhého pilíře jednorázově vložili polovinu loňského zisku ČNB, který činil 155 miliard Kč. (nebo třeba polovinu ze současného rozpočtu armády).

Současně bychom začali do druhého pilíře posílat každý měsíc 5,5% z hrubých mezd zaměstnanců a stejným dílem tj. 5,5% z hrubých mezd by přispíval zaměstnavatel, pro kterého by tato částka byla daňově uznatelným nákladem. OSVČ by přispívali 11% ze zisku a i pro ně by šlo o daňově uznatelný náklad.

Když budeme pro zjednodušení počítat se 4miliony zaměstnanců a 500tisíci OSVČ a budeme uvažovat průměrný měsíční hrubý příjem 45000Kč a dobu spoření 15let s průměrným výnosem fondu 3% (takový výnos není vůbec nereálný) a pokud po dobu 15 let nebudou z fondu čerpány žádné prostředky bude za 15 let naspořeno 5,18 bilionu korun. Kdybychom po 15 letech vzali 5% z fondu a tuto částku rozdělili rovnoměrně mezi 3 miliony důchodců, dostal by každý přibližně 7000kč. (Ve skutečnosti by byl tento výpočet podstatně složitější, ti kteří přispívali více by dostali více a naopak.)

Pro ilustraci spočítejme možný důchod z druhého pilíře pro zaměstnance s minimální mzdou 20800Kč, který bude přispívat do fondu po dobu 35 let 5,5% z hrubé mzdy a stejnou částkou bude přispívat zaměstnavatel. Měsíční příspěvek za zaměstnance a zaměstnavatele bude 2288Kč, měsíční roková sazba 0,0025% a počet měsíců spoření 420. Když toto dosadíme do vzorce pro složené úročení, zjistíme že po 35 letech by bylo na účtu takového zaměstnance přibližně 1,7 milionu korun. Budeme-li předpokládat, že v důchodu setrvá 20let pak se jeho základní důchod z prvního pilíře zvýší o cca 7000Kč měsíčně z pilíře druhého.

Pokud by šlo o zaměstnance s průměrnou hrubou mzdou 45000Kč,ten by přispíval do fondu společně se zaměstnavatelem 4950Kč měsíčně a po 35 letech by měl naspořeno 3,6milionu. Po dobu 20let v důchodu by pak dostával každý měsíc cca 15000kč k základnímu důchodu z prvního pilíře.

Reálně by tyto výpočty byly podstatně složitější, protože se v průběhu pracovního života mění výše příjmů a museli bychom počítat i s náklady na provoz fondu. Ale i z těchto zjednodušených výpočtů a v porovnání se zahraničními fondy, které fungují už řadu let, je patrné, že důchodová reforma je možná a budoucí důchody z ní plynoucí jsou zcela reálné. Navíc by druhý pilíř byl velmi snadno přizpůsobitelný demografickým změnám a tím by byl tento systém dlouhodobě udržitelný.

Navrhoval bych ještě jednu možnost čerpání z druhého pilíře a to pro ty, kteří by chtěli pořídit vlastní bydlení. Ti by mohli nejpozději do 45 let věku a nejvýše 50% z naspořené částky čerpat na pořízení vlastního bydlení. Dalšími možnostmi čerpání by mohlo být například závažné onemocnění popř. další těžké životní situace.

Byl by pro vás takový systém pochopitelný a logický? Máte nápady, jak tento návrh zlepšit, upravit? Když naši politici nejsou schopni dát dohromady důchodovou reformu už 35 let, pak to musíme udělat sami. Pojďme se na tom podílet všichni a nemyslete si, že k vytvoření fungujícího systému je třeba mít dvě vysoké školy, stačí selský rozum a základy matematiky. Pojďme už konečně dokázat, že jsme chytrý a vzdělaný národ, který dokáže vytvořit funkční důchodový systém. Já v to věřím. Přeji vám všem pevné zdraví a odvahu měnit svět kolem sebe.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-cnb-loni-vydelala-rekordnich-155-miliard-korun-268514

https://www.peak.cz/japonci-starnou-jak-investuje-tamni-nejvetsi-penzijni-fond-na-svete/35916/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz