Článek
Hyena čabraková (parahyaena brunnea), je fascinující druh šelmy, který si zaslouží více pozornosti a respektu. Přestože bývá často zaměňována s hyenou pruhovanou (hyaena hyaena), jde o odlišné druhy s rozdílnými vlastnostmi a rozšířením. Hyena čabraková obývá především jižní Afriku, kde se přizpůsobila drsným podmínkám pouští a savan, zatímco hyena pruhovaná je rozšířená na severu Afriky a na Blízkém východě.
Ekologický význam a strava
Hyena čabraková je mistryní přizpůsobivosti. Ačkoli je známá jako mrchožrout, její jídelníček je rozmanitý. Kromě zdechlin konzumuje také hmyz, vejce, ovoce (zbožňuje třeba melouny), kořínky nebo drobné savce. Díky silným žaludečním kyselinám dokáže trávit i tvrdé kosti, což z ní činí nezastupitelný „čistící tým“ ekosystému. Konzumací zdechlin přispívá k udržování čistoty v přírodě a omezuje šíření nemocí.
Oproti jiným druhům hyen tvoří hyeny čabrakové také menší smečky, což jim umožňuje obsáhnout i rozsáhlejší území. Vzhledem k tomu, že hyeny čabrakové neloví, shánějí potravu individuálně. Aby území pokryly co nejefektivněji, užívají při svých výpravách mimořádně citlivý čich a speciální močové výměšky. Jeden déletrvající značí teritorium, na kterém se daná smečka pohybuje, druhý se sice odbourá rychleji, ale ostatní členové skupiny díky němu poznají, zda danou oblast v posledních dnech už neprohledal jiný jedinec, a nemusí proto případně ztrácet čas již prohledaným územím.
Sociální struktura a problémy s chovem
Na rozdíl od jiných druhů hyen nejsou smečky hyeny čabrakové tak široce strukturované. Klany jsou vedeny dominantními samicemi a jednotliví členové se většinu dne musejí postarat sami o sebe. Součástí smečky jsou i nedominantní samci, ti se však nerozmnožují, neboť dominantní samice se páří pouze s dominantními samci, kteří žijí samostatně mimo smečky a velmi migrují. Tato sociální struktura ovlivňuje i chov v zajetí, kde je obtížné vytvořit optimální podmínky pro harmonické soužití a rozmnožování, neboť v takových chovech se povětšinou nachází pouze nedominantní samci - příkladem je i chov v pražské Zoo, kde odděleně žijí nedominantní samec Pláša a patnáctiletá dominantní samice Jubari. V přírodě i v zoo je druh ohrožen snižováním populace, především kvůli drastickému úbytku přirozeného prostředí.
Čeští návštěvníci mohou hyeny čabrakové vidět v Zoo Praha a nově i v Safari Parku Dvůr Králové, který se věnuje chovu i dalších druhů hyenovitých. Obě instituce se zaměřují na ochranu tohoto druhu a umožňují veřejnosti lépe pochopit jeho význam. Zoo Praha má dlouholeté zkušenosti s chovem hyen čabrakových, zatímco Dvůr Králové je známý svými africkými expozicemi, které věrně napodobují přirozené prostředí těchto zvířat. České chovy jsou významné, neboť ve zbytku Evropy se od jejich chovu ustupuje z důvodu náročnosti, ale i nižší návštěvnické atraktivitě, neboť hyeny čabrakové jsou aktivní spíše v podvečer a v noci.
Zaměňování s jinými druhy
Hyena čabraková je často mylně zaměňována za hyenu pruhovanou, což je druh s podobnou ekologickou rolí, ale rozdílným geografickým rozšířením. Hyena pruhovaná obývá severní Afriku a Blízký východ, zatímco hyena čabraková je vázána na jižní Afriku, například na poušť Kalahari a Namibii, zároveň se může pyšnit nezaměnitelnou hřívou, kterou zvládne náramně naježit.
Hyena čabraková je nepostradatelným článkem afrických ekosystémů. Přestože je často nepochopená a zaměňovaná, její ekologická role je nenahraditelná. Navštívením českých zoo mohou lidé lépe poznat tuto usměvavou šelmu, která si zaslouží ochranu nejen pro svou jedinečnost, ale i pro svůj přínos přírodě.
ㅤ
Podpořit chov hyen čabrakových můžete prostřednictvím webových stránek českých zoo zakoupením stravenky pro hyenu čabrakovou, jejím sponzorství či adopcí:
- Zoo Praha https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=139&start=139
- Safari park Dvůr Králové https://safaripark.cz/cz/podporte-nas
ㅤ
ㅤ
Zdroje:
https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=139-hyena-cabrakova&start=405
https://animaldiversity.org/accounts/Hyaena_brunnea/
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id2126/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyena_%C4%8Dabrakov%C3%A1
https://www.moulik.cz/hyena-cabrakova-2202
https://en.wikipedia.org/wiki/Brown_hyena
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158571947922581&id=154816702580&set=a.158331417580