Článek
Sedíte si klidně v letadle, připoutaní jako vzorní pasažéři, pak to přijde. Před vámi sedící pasažér zatlačí na tlačítko a jeho sedačka se rázem, téměř majestátně, ocitne v poloze, kde před chviličkou byla vaše svačina. Z původního prostoru na nohy, kde by se s trochou kreativity vešla drobnější gymnastka, se stává prostor, kde i myš začne uvažovat o dietě. Ano, dámy a pánové, sklápění sedaček v letadle je novodobým symbolem sobectví, a je na čase proti němu zakročit!
Proč to lidé dělají?
Teorie jsou různé. Někteří tvrdí, že to dělají kvůli pohodlí. Ale vážně – jaké pohodlí? Sedíte v low cost economy, takže jste na pohodlí dávno rezignovali. Zároveň jste cestou a pobytem na letišti strávili klidně už 4 nepříjemné hodiny ve všelijakých polohách a teď myslíte, že trochu natažená sedačka se rázem z pohodlí zpovědnice stane královským ergonomickým lůžkem? Opření opěradlo pod trochu jiným úhlem už fakt takový rozdíl nepřinese, ve výsledku spíš riskujete zablokovaný krk, než že byste si opravdu odpočinuli. Jiní tvrdí, že sklápějí sedačky jen proto, že můžou. Je to forma mocenského gesta, podobně jako když si někdo v čekárně u doktora zabere dvě židle. Nejde totiž o vaše pohodlí - jde o tu možnost a pomstu člověku, co sedí za vámi.
Následky tohoto zločinu
Sklopená sedačka je pro pasažéra za vámi obdobou příchodu Godzilly do Tokia. Jste připraveni se během letu podívat na film? Zapomeňte! Váš laptop se už nevejde na sklápěcí stoleček, který nyní připomíná poličku v panenkovském domečku. Chtěli jste se napít? Ani na to nemyslete – lahev vody teď musíte držet na hrudi jako drahokam. Měli jste už předtím kolena opřená o sedačku před vámi, protože měříte víc než 165 cm? Teď si je asi budete muset dát za hlavu.
A co když se pokusíte situaci vyřešit komunikací? Zaklepete dotyčnému na rameno a slušně poprosíte, aby sedačku vrátil do původní polohy. Odpovědí vám bude prázdný pohled, který říká: „Zaplatil jsem za tenhle top lístek v dobytčáku, takže mám právo dělat si, co chci.“ Ach ano, známý argument „moje svoboda zahrnuje i právo pošlapat tu vaši.“
Řešení existuje
Mnozí navrhují radikální opatření. Některé aerolinky už experimentují se sedačkami, které se vůbec nedají sklopit. Jiní sní o „sklápěcích zónách“ – části letadla, kde by mohli být všichni sobci bezpečně izolováni.
Možná je ale pravda jednodušší. Možná stačí, abychom si uvědomili, že letadlo je veřejný prostor. To znamená, že musíme najít kompromis mezi vlastním pohodlím a tím, aby soused za námi nemusel strávit dvouhodinový let s nosem přitisknutým na obrazovku opěradla před sebou.
Přitom by to nemusel být takový problém. Když si chcete sedačku trochu sklopit, stačí se otočit a slušně se zeptat, případně zjistit, jestli takovým manévrem nezničím notebook nebo nezvrhnu nápoj na stolečku za sebou. Sklopení sedadla navíc ovlivňuje i ostatní cestující v řadě za vámi, kteří se už tak stěží dostanou do uličky třeba na toaletu. Ale předně - sklápění sedadla má smysl na dlouhých večerních letech. Pokud letíte dvě hodiny do Itálie nebo Turecka, tak je to jen arogance.
A co dělat, pokud se přeci jen s takovým milým přístupem kolegy před vámi potkáte? Často v první linii začnou problém řešit vaše kolena, která nedobrovolně zaútočí na oblast bederní páteř narušitele. Pokud nebudou úspěšná a nepomohou ani decentní projevy nespokojenosti, lze využít stropní lampičku - ta tam je přece taky pro vás, tak může klidně celou cestu svítit na sklopené sedadlo před vámi. To stejné platí o výduchu vzduchotechniky, který lze vhodně nasměrovat a pustit v maximálním režimu.
Závěrem
Sklápění sedaček v letadle je morální dilema naší doby. Nejde jen o otázku pohodlí, ale o to, jak jako společnost fungujeme. Dokážeme být ohleduplní, nebo budeme i nadále sklápět, dokud se neocitneme v podobné situaci jako sardinky v plechovce? Záleží na každém z nás. Nebo na aerolinkách, které by mohly sedačky prostě přivařit a usměrnit společné trpění cestujících.