Článek
Očkování – to staré konspirátorské téma, které se vrací na scénu jako špatný módní trend. Zatímco většina lidí vnímá vakcíny jako pokrok vědy a medicíny, existuje nemalá část populace, která by nejraději a zcela vážně vyměnila injekční stříkačku za krystal, trošku pozitivního myšlení a doušek levandulového čaje. Tito hrdinové antivakcinační scény nám vlastně dokazují jednu zásadní věc: Charles Darwin měl pravdu. Přirozený výběr žije!
Očkování: Nepřítel svobody?
Někteří jedinci považují očkování za útok na svá základní práva. „Nikdo mi nebude píchat čip do těla!“ volají hrdě. A mají pravdu. Vakcíny opravdu neobsahují čipy. Kdyby totiž obsahovaly, bylo by možné vysledovat, že většinu času tráví sledováním genetických videí na Facebooku a hledáním zdravého způsobu přípravy točeňáku na YouTube. Jejich největší argument? „Moje babička nikdy očkovaná nebyla, a přesto se dožila devadesátky.“ Ano, vaše babička přežila, protože její generace kolektivně očkovala na nemoci, které vás dnes už ani nenapadnou a nikdo se jich na názor neptal.
Přirozený výběr v praxi
Tady se však dostáváme k jádru věci. Co kdybychom nechali tyto odvážné jedince jít svou vlastní cestou? Bez očkování, bez vědeckých doporučení a bez zásahů do jejich svobody. Nechť si vychutnají všechny „přirozené“ radosti světa – spalničky, černý kašel, dětskou obrnu. Ano, možná to zní krutě, ale příroda si to zařídí sama. Jak kdysi prohlásil Darwin, přežívají ti nejsilnější. V tomto případě spíš ti, kteří mají špetku rozumu, aby pochopili, že vakcína je menší zlo než epidemie.
Další generace bez předsudků
Pokud tito hrdinové antivax scény totiž vytrvají ve svém boji proti očkování, příští generace budou logicky ochuzeny od jejich genofondu. Kdo ví? Možná pak jednou budeme žít ve světě, kde nebudeme muset vysvětlovat, proč injekce nezpůsobuje autismus, a kde nebude rouška na obličeji vnímána jako omezení práv jiného.
Přemýšlejme kriticky, nebo taky ne
Na závěr bychom měli ocenit odvahu těch, kteří se staví proti očkování. Díky nim máme skvělý příklad toho, jak funguje lidská hloupost v přímém přenosu. Věda a medicína jsou pro ně příliš složité, nebo možná až moc triviální, a tak se raději vracejí ke kořenům – doslova.
Takže ano, očkování je možná přeceňované. Nebo možná jen přeceňujeme schopnost některých lidí pochopit, že věda není nepřítel. Je to takový nástroj, který zajišťuje, že tu vůbec ještě jsme, abyste mohli na internetu sdílet své hlubokomyslné názory o škodlivosti vakcín nebo zaručeného návodu na světový mír. Ale kdo ví? Možná jednou i těm největším odpůrcům očkování něco docvakne. Ale to už asi nebude naše starost.