Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Úspěch se nevyplácí: Přítel neunesl, že vydělávám víc než on

Foto: Pixabay

Že peněz není nikdy dost, zvlášť v dnešní době? Ne pro každého! Za takovou motivací však nestojí vždy šlechetná vlastnost střídmosti a nebazírování na materiální požitky, ale i něco mnohem přízemnějšího - raději méně peněz, než aby žena měla víc!

Článek

Některé příběhy o lásce nevydrží zkoušku životních změn a úspěchu, který přináší úspěch jednoho z partnerů. Takový příběh vypráví i má kamarádka Monika, která si po letech tvrdé práce vysloužila povýšení a vyšší plat, což se paradoxně stalo začátkem konce jejího vztahu s přítelem. „Nikdy jsem nečekala, že můj úspěch bude problémem,“ říká. „Ale můj přítel prostě nezvládl, že vydělávám víc než on.“

Monika pracovala v oboru bankovnictví, kde začínala na nižších pozicích a postupně si díky vytrvalosti a schopnostem vydobyla respekt kolegů i vedení. Její přítel Jakub působil v technickém oboru s průměrným platem, ale nikdy se netajil tím, že v budoucnu plánuje kariérní růst. Oba měli svoje sny a vzájemně se podporovali. Nebo si to alespoň Monika myslela – až do chvíle, kdy se její plat a pozice v práci začaly rychle zvyšovat.

Úspěch jako zkouška vztahu

„Když jsem dostala nabídku na povýšení, byla jsem nadšená a samozřejmě jsem se těšila, že se podělím o radost s ním,“ vzpomíná Monika. „Jenže jeho reakce mě zaskočila. Nepogratuloval mi a spíše se zatvářil zamračeně.“ První známky problémů byly jasné: místo podpory přišla chladná reakce. Monika doufala, že jde jen o prvotní šok, ale Jakub začal na úspěch pohlížet jako na hrozbu.

Vztah se postupně proměnil. Jakub začal být přehnaně žárlivý, s obavami z kolegů i z pracovních večírků, kde Monika trávila více času. Nejednou jí vyčítal, že tráví více času prací než s ním. Hádky přibývaly, ale Monika dlouho věřila, že se situace uklidní. Jenže Jakubovy pocity méněcennosti, které často vyplývaly ze společenských očekávání ohledně mužské role jako živitele, se jen prohlubovaly.

Genderová očekávání v moderních vztazích

Příběh Moniky a Jakuba mě přivedl k zamyšlení o tom, jak silně jsou v některých vztazích zakořeněna společenská očekávání. V mnoha kulturách stále převládá představa, že muž by měl být tím, kdo vydělává víc, zatímco žena přispívá méně nebo se stará o domácnost. Úspěch ženy může být vnímán jako hrozba, zvlášť pokud si muž nedokáže uvědomit, že láska a respekt nejsou závislé na výši příjmu.

Podle odborníků na vztahy může být rozdílný příjem zdrojem napětí, pokud jeden z partnerů nemá vyrovnané sebevědomí nebo se cítí ohrožen. Pocity méněcennosti pak vedou k tomu, že se dotyčný snaží vymezit vůči partnerovi, který je úspěšnější, a vztah se začne rozpadat.

Cena za úspěch

Monika se nakonec rozhodla vztah ukončit, protože cítila, že je pro ni důležitější mít podporujícího partnera, který jí přeje úspěch. Přiznává, že rozchod nebyl jednoduchý, ale věří, že to bylo správné rozhodnutí. „Mám právo na to být šťastná ve své práci a mít vedle sebe někoho, kdo mi bude fandit, ať už budu vydělávat víc nebo míň než on,“ říká.

Její příběh nám připomíná, že pravá podpora ve vztahu by neměla být podmíněna tím, kdo vydělává víc. Možná právě tímto příběhem může Monika dodat odvahu i dalším ženám, které čelí podobné situaci.

Anketa

Vadilo by Vám/Vašemu partnerovi, kdyby ve vztahu vydělávala více žena?
Ano.
8,1 %
Ne.
91,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 37 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz