Hlavní obsah
Umění a zábava

Osvědčené babské recepty na kašel zabraly

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Monika Kleinová

Cibule, česnek, čaj a med… zkrátka lázně.

12. 2. 11:00

Kašlu na všechno. Na přítele, na politiku, na povinnosti i na práci. Už týden. A to mám za pět dní odlétat na dovolenou. Nezbývá, než na kašel přestat kašlat a vyzvat ho k souboji. Zbraní je dost, jen kterou a kdy použít?

Článek

Přátel na telefonu jsem se bohužel na osvědčené rady zeptat nemohla, jelikož mobil nebyl schopen rozlišit můj sípot od zvuků v okolí. Když jsem se pokusila hlas zesílit, zesílila jsem pouze intenzitu kašle. A tak vytvořila přímou úměru. Čím víc sílil kašel, tím více slábl hlas.

K velké radosti mého přítele, který, ač jindy uzavřený, nyní nepřestával mluvit… Nejčastěji o našem rozpočtu, mých kamarádkách a jeho matce.

Sugestivně položené otázky včetně svých odpovědí mi zásadně pokládal otočen zády, takže nemohl vidět, jak nesouhlasně vrtím hlavou a sípavě se pokouším o odpor. Vypadal, že prožívá jedno z nejšťastnějších období svého života.

Rozhodla jsem se tedy získat informace o léčbě kašle na internetu. Takže - prvním krokem k vítězství nad kašlem je určit správně jeho formu, na tu zvolit vhodnou strategii boje a poté vybrat nejúčinnější zbraň.

Jenže to jsem netušila, že existuje téměř dvacet druhů kašle! Suchý, vlhký, štěkavý, sípavý, dráždivý, akutní, chronický, psychogenní, drsný, kuřácký, neproduktivní, zastřený, černý, dávivý… Asi hodinu jsem sledovala symptomy toho mého a s hrůzou jsem zjistila, že mám snad úplně všechny! Jak správně definovat můj projev?

Přítel se mi snažil poradit – podle něj mám nejvíce zastoupené projevy štěkavé a dráždivé. Ale ty už mám prý několik let, tak si není jistý, jestli to souvisí s kašlem…

Rady mi příliš nepomohly. Není čas na další analýzy, rozhodla jsem se uplatnit na boj s kašlem osvědčené strategie mojí maminky, která mi ordinovala cibulový sirup, česnečku a balila mě celou potřenou olejem do igelitu a deky. Dovolená se blíží, jdu na to.

Dala jsem na kamna hrnec s vodou a kapkami eukalyptového oleje, natřela si krk tymiánovou mastí a obalila ho igelitem a šálou. Z hrnce se během chvilky začala linout pára s nezaměnitelnou vůní, inhalace mohla začít. Zakryla jsem si hlavu ručníkem, který k mému uvařenému obličeji nepustil ani molekulu suchého vzduchu zvenčí. Pravda, záchvaty kašle dočasně zesílily, ale jen do té doby, než mi přítel strhl ručník z hlavy s tím, že jestli chci spáchat sebevraždu, ať zvolím tišší způsob. Třeba plyn. Nicméně i tak krátká terapie přinesla své ovoce, frekvence kašle se snížila.

Povzbuzena prvním malým vítězstvím jsem se rozhodla v boji pokračovat. Nakrájela jsem cibuli a zalila ji medem. Než pustila šťávu, uvařila jsem cibulačku a česnečku. Provoněly celý byt. Můj přítel se přesunul do ložnice s tvrzením, že i vůně mají své hranice.

Než všechno vychladne, zasadím kašli smrtící úder. Ohřála jsem olivový olej a potřela jsem si s ním celý hrudník. Ještě záda. S lahvičkou oleje a potravinovou fólií v ruce jsem polonahá vstoupila do ložnice. Přítel na mě zíral s nechápavým výrazem. Když jsem ho ujistila, že se nejedná o eroticky laděnou chvilku, zklidnil se a pomohl mi obalit mastnou část těla fólií. Připadala jsem si jako párek v rohlíku. Navíc jsem podcenila smršťovací schopnost fólie a po několika minutách zjistila, že moje plíce téměř nejsou schopny překonávat tak silný odpor. Tím pádem ani kašel. Ale to je další malé vítězství! To nevzdám.

Zabalila jsem párek v rohlíku do deky a ve svém novém stylingu do sebe nalila extra silnou česnečku, zapila ji vincentkou s teplým mlékem a se zázvorovým čajem se šla zapařit do postele. Na topení jsem dala mokrý ručník, pokapaný mentolem. Vlhký vzduch je pro léčbu kašle nezbytný. Přítel se přesunul z ložnice na toaletu, kde spustil větrák.

Protikašlové rituály jsem prováděla tři dny, každé ráno i večer. K cibulovému sirupu jsem přidala ještě strouhaný křen s medem. Sice jsem měla oči červené jak angorský králík, ale dutiny nikdy nebyly tak dokonale pročištěné. Během této doby se kromě nich pročistily i vztahy s mými kolegy a přáteli. Díky česneku a cibuli vydrželi jen ti opravdoví. Můj přítel byl mezi nimi.

Selhal až pátý den po mém odletu na dovolenou, kdy mi z od něj přišla smska: „Čtyři dny jsem hledal, co to tu tak páchne. Dnes jsem objevil tvůj hrnek s cibulí a medem. Byt nejde vyvětrat, jedu bydlet k mamince.“

Recepty zabraly. Kašel se od té doby neukázal. Přítel po několika dnech ano.

Anketa

Na co nejčastěji kašlete vy?
Na práci.
4,1 %
Na partnera/ku.
2,3 %
Na kamarády.
1,4 %
Na politiku.
66,4 %
Na nic.
3,9 %
Na všechno.
12,8 %
Na sebe.
9,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 437 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz