Článek
Mýtus číslo jedna: Císařský řez není porod
Císařský řez byl, je a bude porod. I když miminko přijde na svět jinou než přirozenou cestou. K císařskému řezu přistoupí lékaři, když je ohrožen život matky nebo dítěte. V mém případě u obou dětí byly v nepořádku ozvy při kontrakcích. S prvním císařským řezem jsem pociťovala obrovský strach. Nevěděla jsem, co mě čeká. Takže císařský řez porod je, protože na konci se narodí děťátko.
Mýtus číslo dva: Hojení po císařském řezu je větší pohoda
Ano, najdou se i tací, kteří si tohle opravdu myslí. Víte, jak to ale doopravdy je? Při císařském řezu je ženě rozřezáno všech 7 vrstev, které v břiše máme. Nějakou chvíli potom trvá, než spodní část těla po tomto porodu přijde k sobě. Když přijde k sobě, je to poměrně bolestivé. Kvůli jizvě musí žena vstávat z postele přes bok a pomalu. První kroky po císařském řezu jsou také bolestivé, protože je v podstatě císařský řez operativní porod.
Mýtus číslo tři: Kojení po císařském řezu je problém
Tak to není. Já osobně jsem s kojením po císařských řezech problém neměla. U obou dětí se mi laktace spustila bez problémů. Ale nejhorší je při kojení zavinování dělohy. Ta bolest je opravdu také poměrně silná. Ale co bychom pro své malé drobečky neudělaly. Hodně záleží o tom přístupu rodičky. Když se chce, všechno jde. Hlavně ale bez stresu, pokud možno.
Regenerace po císařském řezu
Jak vlastně probíhá regenerace po císařském řezu? Zhruba po 14 dnech jdete za gynekologem do nemocnice, kde byl proveden řez, na vytažení stehů. Jizva je pořád citlivá, cítíte každé zatahání. Ale vydržet se to dá. Pořád musíte opatrně vstávat. Při kašli si jizvu přidržovat. Nesmíte zvedat těžké věci. Při velké potřebě nemůžete moc tlačit, aby jizva nepraskla.
Břichu trvá, než se dá dohromady asi tak rok. Ano, tak to je. Je to poměrně dlouhá regenerace po tomto porodu. V mnohých případech ženám zůstane diastáza (rozestup břišních svalů). Ale pokud není na několik prstů, dá se spravit cvičením. Já sama mám ale stále diastázu na půl prstu a nemohu se jí zbavit, i když cvičím. Nejspíš mi jako památka zůstane do konce života, pokud se nerozhodnu pro operativní řešení, které bych si hradila sama.
O jizvu je dobré pečovat, aby se dobře zahojila. U druhého dítěte jsem to tak neřešila a potýkala jsem se potom se srůsty. Musela jsem vyhledat fyzioterapeutku, aby mi jizvu prohlédla a naučila mě s ní pracovat. Na srůsty fungovaly masáže, které ale zpočátku byly bolestivé. Nakonec se mi pílí podařilo srůsty rozmasírovat.
Čím si mazat jizvu
Dle zkušeností žen, které měly za sebou již císařské řezy, je nejúčinnější mast na rychlejší zhojení jizvy, domácí konopná mast. Tuto mast jsem si sehnala. Jizvu jsem si mazala pravidelně. Po dvou císařských řezech má jizva již skoro znatelná není. Ale zůstala mi jako věčná památka, na kterou jsem pyšná.
Zážitky z operačního sálu a po porodu
Než vás odvedou na sál, ovážou vám nohy kvůli trombóze. Na vlasy vám dají čepičku. Oholí vám pubické ochlupení - celé ne, jenom tam, kde povede řez. Potom vás nemocniční zřízenec odvede na sál. Lehnete si na stůl. Na jednu ruku vám dají tlakoměr, do druhé dostanete kapačky.
Před porodem císařským řezem přijde anesteziolog, zeptá se vás, kolik vážíte. Dle toho vám nadávkuje anestetikum, které vám vpíchne do páteře. Tomu se říká lokální nebo částečná anestezie. Ale maminka může být uspaná v celkové narkóze. Co si budeme povídat. Vpich do páteře je také bolestivá záležitost.
Dítě se narodí do několika minut, co lékaři provedou řez. Miminko odnesou, umyjí, zváží, změří. Potom mu dají plínečku a zabalí ho do zavinovačky. Označí jménem. Za mnou také v obou případech byl dětský lékař a sděloval mi míry dětí. Potom miminko odnesli. V některých porodnicích funguje i to, že dají děťátko bezprostředně po porodu mamince k prsu, aby mohla zkusit kojit.
Poté si maminka ještě zhruba 20 minut poleží na operačním stole. Lékaři jí musí sešít všechny vrstvy v břiše. Po porodu císařským řezem je maminka odvezena na JIP, kde stráví prvních 24 hodin. Miminko vám sestřičky nosí na kojení. Druhý den, pokud si troufáte, už máte miminko u sebe.
Po porodu císařským řezem je většinou maminka s miminkem puštěna domů po pěti dnech. Po porodu dcery jsem musela zůstat na JIP po celou dobu, protože jsem měla Covid, takže jsem byla v separaci od ostatních. Dcerku jsem musela koupat v umyvadle. Ani nevíte, jak moc jsem se těšila domů. Tak jsem si u primáře vyprosila, abych mohla jít domů o den dříve. Naštěstí to klaplo.