Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Když dítě nenavštěvuje klasickou školu

Foto: Pixabay

Škola (ilustrační foto ze zahraničí)

Devět let je povinná školní docházka. Ale co když dítě nebaví se učit?

Článek

Žijeme v době, kdy je možné vybrat si způsob vzdělání dětí

V roce 2025 a samozřejmě už i v těch předešlých letech, začalo být moderní domškoláctví. Co to vlastně domškoláctví je? Dítě nebo děti nenavštěvují klasickou základní školu, ale buď rodiče své děti učí doma nebo navštěvují speciální skupiny, kde je o děti postaráno i s jejich vývojem a učení se dovedností a informací. Rodič si mezitím může dělat věci do práce, které potřebuje.

Já sama si nedovedu představit, že bych měla děti učit doma. To chce mít pevné nervy, ochotu sám se jako dospělý něco učit a také takový příjem, že si můžete dovolit být s dítětem nebo dětmi doma. Jsou sice názory, že i s tímto způsobem vzdělání se děti v budoucnu nemají potíž zapojit se do profesního života, ale v tomhle je to zatím pořád omezené, alespoň mám pocit, že u nás v České republice to tak je, ale nemyslím si, že by zatím na tento způsob vzdělávání byl i svět globálně připraven.

Domškoláctví vs. klasické školství

Dnes se to hemží nehezkými informacemi na sociálních sítích o našem školství. Rodičům vadí, jak se učitelé chovají, jaké hlášky používají vůči jejich dětem. Například „Podívej se na Honzíka, jak mu pěkně jde to čtení.“ nebo „Piš to pořádně, vypadá to kostrbatě.“ atd. Tato slova údajně deformují zdravý vývoj dětí.

Nemyslím si, že by v klasickém školství byly všichni učitelé tací, že by vědomě deformovali zdravý vývoj žáků. Ve škole, kterou navštěvuje syn, je nechají se vyvíjet, jak je třeba. Dodržují osnovy, není to volná výuka. Ale dříve se také dodržovaly osnovy a prošla si tím většina z nás. Ohrozilo to nějak náš zdravý vývoj? Je to na zamyšlenou, ale za mě neohrozilo. Však se mi hodí nabyté vědomosti do teď.

Dnešní děti (některé) postrádají respekt k vyučujícímu, k rodiči, k dospělým všeobecně. Dokonce se najdou i tak brutální případy, kdy žák nebo student vezme do ruky nůž nebo zbraň a není mu líto zabít svého vyučujícího. To je strašné. Marně lovím v paměti, kdy jsem já ještě byla na základní škole, že by se něco takového, kdy odehrálo. Možná ano, ale nebylo to v takovém množství jako teď. Čím to je? Mám to napsat narovinu? Volná výchova.

Ať si každý dělá, co chce

Ať si každý dělá, co chce. Nebýt sociálních sítí, tak se odmítači klasického školství do povědomí nedostanou tak rychle. Nelíbí se mi, že někdo hlásá své striktní názory, jak je školství v České republice špatné, jak to všichni pedagogové dělají špatně. Je to o lidech, jako všechno.

Mě se líbí, že naše děti chodí do kolektivu, kde sice někdy nepochytí nic dobrého, ale aspoň mají kamarády. Učitelé k nim mají normální přístup a snaží se o jejich zdravý vývoj. Když se jim něco daří, dokážou pochválit. Když je potřeba nějakou oblast vývoje zlepšit, mluví o tom s námi. Není jim to jedno.

Já osobně nevidím nic špatného na školách a školkách, které v našem městě, a nejenom u nás ve městě, máme. Jak jsem již zmiňovala. Je to všechno o lidech. Raději přenechám výuku lidem, kteří na to mají vystudovanou vysokou školu a různá školení, než abych učila děti doma, protože si na to netroufám a ani nemám možnost. A kdybych tu možnost měla? Ani tak bych nechtěla své děti učit doma.

Rozhodně si nemyslím, že děti, které mají domškoláctví, jsou něco více než ty děti, které navštěvují klasické školy. Jsou to ti stejní lidé, jako naše děti. Jenom s tím rozdílem, že jejich rodiče mají kontroverzní názory a odmítají školský systém, který je dle nich údajně v Česku tragický.

Jaký je váš názor na domškoláctví?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz