Hlavní obsah
Rodina a děti

Střídavá péče není ideální

Foto: Pixabay

Když synovi bylo kolem tří let, měli jsme střídavou péči. Jaké měla výhody? Za mě rozhodně žádné!

Článek

Střídavou péčí nejvíce trpí dítě

Líbil se mi článek paní Dianové, proto jsem se rozhodla, že na něj budu reagovat. A jak jinak než svojí osobní zkušeností se střídavou péčí. Než byly synovi 2 roky, jeho otec mi řekl „Vypadni!“. Byla v tom jiná žena, vlastně jiné ženy. Ale já bych s ním nevydržela, protože je to flegmatik a bohém. Zprvu jsem měla syna ve své péči jenom já. Ale potřebovala jsem se vrátit do práce, a tak jsem sama navrhla střídavou péči.

Kdybych bývala tušila, co to bude všechno obnášet, více bych zatnula zuby, abych měla syna jenom u sebe a otec si ho bral třeba jednou za 14 dní na víkend. Jenomže jsem to neměla, jak udělat. Říkáte si možná proč. Mám rodiče nehlídací. Matka je nerodinný typ a otec směnuje na tři směny. Moje babička, syna prababička, se nabídla, že ho bude hlídat. Ale to jsem zamítla, kvůli jejímu věku. Pomohl mi tenkrát přítel, který je nyní mým manželem. Syna mi občas hlídal.

Týden byl syn u mě, týden byl u svého otce. Jenomže jak máte střídavou péči a rodiče mají na výchovu jiný názor, dochází ke dvojí výchově. A to vůbec není správné. Na synovi se hodně dvojí výchova podepsala. A ne jenom ona.

Psychosomatické potíže u syna

Znáte to, jak se říká, že dítě vycítí, když rodič není v klidu? Tak já jsem v klidu rozhodně nebyla. Byla jsem ve stresu, do toho se stal průšvih, na který do teď pyšná nejsem a poté jsem ještě dokonce i přišla o práci. Našla jsem si zakrátko jinou, protože nejsem líná. A potom jsem zanedlouho zjistila, že jsem těhotná s přítelem, který chtěl, aby se dcera narodila do úplné rodiny, tak jsme se vzali.

Ale bylo to drsné. Syn trpěl dost často na nemoci, psychiku má do teď pochroumanou. Myslím si, že na vině je nejenom rozchod s jeho otcem, ale také ona střídavá péče. Musela jsem zabojovat, a nakonec jsem získala do výhradní péče já. Otec si syna bere jednou za 14 dní na víkend. Ale syn tam poslední dobou nechce chodit, kvůli tetě. Otec se k němu moc láskyplně nechová. Kdybych nemusela, syna otci nedávám. Ale má také právo se se synem vidět.

Můj bývalý partner je totiž frajer, co se týče dětí a počtu partnerek, tedy tet. Co jsme se spolu v roce 2019 rozešli, vystřídal od té doby minimálně 5 žen. Kolik má dětí? Dohromady 3. Starší slečnu, která už má pubertu, potom má se mnou syna a do třetice všeho dobrého, ještě má dítě se svojí poslední partnerkou. Ale otázka, jak dlouho jim to vydrží.

Když se neumí rodiče domluvit, zase trpí jenom dítě

Uznávám, že střídavá péče je nesmysl. Pokud vyloženě dítě nechce být týden s mámou a týden s tátou, neměli by ho rodiče do toho nutit. Je významnou chybou, že se rodiče vůbec neptají na to, jak se děti po rozchodu/rozvodu cítí. Já jsem tu chybu také udělala, ale vím, odkud synovi problémy plynou. Nejsem dokonalý rodič, mám také své chyby. Ale pořád i přes to všechno chci, aby se mé děti měly dobře a jejich psychika byla v pořádku.

Po rozchodu jsem se se svým bývalým pořád kvůli synovi handrkovala. On si hrál na otce roku, ale k lékaři s ním nejde do teď. Své nevlastní dceři nakupuje oblečení, obuv, cokoliv a vlastnímu synovi jednou za 3 roky koupí obuv, aby se neřeklo. Na starší dceru má stejný metr jako na syna. Alimenty jsem mu také několikrát musela připomínat. Takže ano, je to opravdu starostlivý rodič, který se o všechny své děti zajímá stejnou měrou. Cítíte tu ironii?

Potřebuji střídavou péči, sám/sama to nedám

Jeden můj známý také vyloženě po rozvodu chtěl střídavou péči. Že má nárok na dítě stejně jako jeho bývalá manželka. Jenomže on je normální a umí se o dítě postarat, chodí s ním k lékaři. A hlavně to dítě s ním ten týden trávit také chtělo. To je něco jiného.

Ale pokud máte před rozvodem a máte pocit, že mít dítě nebo děti jenom ve výhradní péči bude náročné, tak vězte, že bude. Ale pokud možno, bojujte za tu výhradní péči. Dítě hodně špatně snáší střídání prostředí, kór, když v tom druhém to nefunguje tak, jak má.

Myslete především na pocity svých dětí a na to, abyste jim i po rozchodu připravili krásný život. A ne jenom handrkování o ně a věčné hádky. Ty děti to vidí a slyší, uvědomte si to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz