Hlavní obsah
Satira

Bitva o Sedmistovky

Foto: Moral Journalism

Bitva o sedmistovky

... aneb Jak se z boje o soužití stal každodenní městský survival.

Článek

Úvod: Vítejte na frontě

Když architekt projektoval Sedmistovky, pravděpodobně netušil, že za pár desetiletí se jeho výtvor stane symbolem městské frustrace, boje o přežití a nekončícího sousedského konfliktu. Dnes tu nežijete. Dnes tu bráníte teritorium.

Dva světy, jedna stoupa

Zatímco jedni vytírají chodbu, ti druzí do ní vylévají zbytky. Jedni třídí odpad, druzí ho střílí z okna jako granáty. Jedni platí nájem, druzí spoléhají na to, že když se ztratí předpis, zmizí i povinnost.

Realita? Dva světy, jedna stoupa. A někde uprostřed bezmocný správce domu, co už ani nezvedá telefon.

Hlas slušného občana

Pan Jiří K., bývalý dispečer, žije v Sedmistovkách 23 let. Dnes už jen počítá, kolikrát týdně se lekne rány z vedlejšího bytu.

„Když bouchá u nich, třese se lustr i u mě. Už jsem si pořídil čelovku, protože výtah někdo opět rozebral. Poslední dobou si říkám, jestli jsem náhodou nepodepsal podnájem v Kábulu.“

Hlas obyvatele, který „jen žije“

Slečna Romana L., 28 let, matka pěti dětí, nemá srdce z kamene. Má reprák. A silný smysl pro osobní svobodu.

„Já si taky chci žít, ne? A že je hluk? To je jen hudba života! Soused pod náma je důchodce, ať si koupí špunty. Já mám děti, a ty maj hlas. A energie. A občas házej vajgly z okna. No a co?“

Bitva o schodiště B

Bitvy o Sedmistovky nemají frontovou linii. Mají chodbu. Každý večer je novým dnem D. Hluk, výkřiky, občas i měkké přistání neidentifikovatelného předmětu na parkoviště. Konflikt roste. Emoce vaří. A zatímco strážník sepisuje hlášení, vchod C už vyhořel popelnicí.

Krvavé pondělí u schránek

Jedna z nejvýraznějších bitev se odehrála během pondělního večera, kdy si paní Z. dovolila požádat sousedovic děti, aby „neřvali jako na pastvině“. Po neúspěšném diplomatickém dialogu ve formě sprostých výpadů a vráceného jogurtového kelímku vypukl drobný sousedský konflikt.
Zúčastněné strany: dvě seniorky s taškou z Lidlu a tři náctiletí válečníci s bluetooth bedýnkou. Výsledkem bylo rozkopané zábradlí, dvě přivolané hlídky, a legendární věta:

„Když se vám tu nelíbí, tak si kupte barák, babi!“
Od té doby se tomu rohu říká Krvavý roh u schránek. A nikdo tam neparkuje kolo.

Městská policie: sarkasmus v terénu

plk. Miroslav Fejfar, fiktivní šéf městské policie Most:

„Sedmistovky? Ale prosím vás. To je přece kulturní mozaika města! Někde jsou galerie, jinde koncertní síně – a tady máte nonstop dramatické divadlo. Každý den je premiéra. Naši strážníci se sem jezdí spíš rekreovat. Chodí po schodech, dělají socializaci, cvičí dechová cvičení (v plynové masce). A jestli tu porušuje někdo noční klid? Ale kdepak – tady noční klid nikdy nezačal.“

Dlouholetý strážník MP:

„My říkáme Sedmistovkám takový městský paintball. Nevíš, odkud to přijde, ale určitě to bolí. Chodíme tam cvičit v reálném prostředí – taktika, trpělivost, hluboké dýchání a komunikace s entitou, která tvrdí, že je v domě jen na návštěvě už třetí rok.“

„Služebně to označujeme jako ‚Most Tactical Experience‘. Někteří nováčci to tu dávají jen v rámci střelecké přípravy. Nováček, který v sedmistovkách přežije měsíc , tak je připraven na boj v Afghánistánu.“

„Někdy máme pocit, že tady vznikne samostatný stát. Už chybí jen vlajka a hymna. Ale spíš čekáme, až se jeden z těch výtahů promění v katapult.“

Kam se poděla správa města?

Místo prevence – malůvky na sídlištních zdech. Místo komunitních pracovníků – tři letáky s radami, jak přežít kontakt se sousedem. A místo důsledného dohledu nad dodržováním pořádku – ticho. Tedy alespoň z úřadu. Jinak ve vchodě rozhodně ticho není.

A co dál?

Možná, že Sedmistovky jsou jen první. Možná, že další panelové bloky čeká stejný osud – pomalý rozklad a rezignace. Město Most potřebuje nový plán. Ne PR, ne festival. Ale záchranu základního soužití.

Sarkastické hlášky z terénu

  • „Tady se víc bojíme souseda než války v zahraničí.“
  • „Soused mě pozdravil. Volal jsem okamžitě na krizovou linku – podezření na halucinaci.“
  • „Výtah nejel tři týdny. Pak jel. Ale s někým jiným, kdo ho ukradl.“
  • „Nejvíc uklidí déšť. A někdy i vyhořelá popelnice – udělá místo.“

Závěr: Válka bez vítězů

Sedmistovky nejsou vtip. Jsou bolestí městského systému. Jsou obrazem města, které rezignovalo. Každý další den bez řešení jen prohlubuje propast.

A jestli máte pocit, že tohle je přehnané – přijďte na noc do vchodu 707.
Tam zjistíte, že klid je jen legenda a sousedský mír urbanistický mýtus.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz