Hlavní obsah

Ústecký kraj – nejlepší kraj pro život! Podle podsvětí, developerů a osudu

Foto: Moral Journalism

Moderní sídliště

A zase tu máme naše okénko satiry, poskládané z informací, zákulisních informací a našich zjištěních. Příběhy z podsvětí

Článek

Ústí nad Labem – Když se řekne ráj na zemi, většina lidí si vybaví Bali, Maledivy nebo aspoň Dolní Moravu. Skuteční znalci však vědí, že tahle trojice bledne závistí při pohledu na opravdový skvost severních Čech – Ústecký kraj, kde je všechno možné a nic není nemožné. A když se ptáte, kdo to říká, tak nejen my. Říkají to i recidivisté, zklamaní investoři i dobrodruh s přezdívkou „Vilda z Vysočiny“, který v kraji zabloudil při hledání meditačního centra a skončil u plotny v perníkové kuchyni. Ale nepředbíhejme…

Drogy? Máme.

Ústecký kraj je druhý nejlepší v republice. A to v počtu drogově závislých – jsme hned za Prahou! To je úspěch, který nespadl z nebe. Léty budovaná síť profesionálních distributorů, šikovných vařičů a místních komunitních center ve sklepích paneláků dává našemu regionu výhodu, kterou jiní jen závidí. Zatímco jinde hledají smysl života, na Mostecku ho najdou ve dvou gramech.

Kraj se stal jakýmsi živým muzeem psychotropní historie – každý druhý dům má za sebou chemickou minulost a záchodové prkýnko sloužilo jako destilační nádoba. Prevence je zde spíš mýtus, školní besedy končí předčasně, protože i školník má „své lidi“. Až jednou spadne vláda, tady přežijí první – se zásobou stimulačních látek na 30 let.

Vilda z Vysočiny: „Já jsem si myslel, že jdu jen na výlet do Krušných hor. Po cestě mi jeden týpek nabídl „turistické balíčky“, tak jsem si říkal, že to je nějaká lokální tradice. No a večer jsem se probudil v maringotce, kde se vařila realita.“

Vlivní podnikatelé: skrytí strážci měst

Naše města řídí lidé, kteří se nebojí zodpovědnosti. Jsou to neviditelné šedé eminence, kteří sice nemají oficiální tituly, ale zato velmi konkrétní vliv – zejména v oblasti realit, veřejných zakázek a „kreativního účetnictví“. Zatímco starostové podepisují smlouvy, jejich stínoví partneři tahají za nitky – a to z podzemních kanceláří v baru nebo kasina.

Na radnicích se nic neděje bez tichého souhlasu podnikatele XY, který je sice oficiálně důchodce, ale vlastní tři stavební firmy, dvě bezpečnostní agentury a polovinu billboardů v kraji. Jeho vizitka? „Jsem jen poradce, víte?“. Říká se, že když ve městě spadne lavička, on už ví, kdo ji bude montovat zpět – a kolik to bude stát městský rozpočet.

Vilda: „Jednou jsem šel na městské zastupitelstvo. Řekl jsem si: tohle bude nuda. Ale za pět minut přišel týpek v saku s očima jako ze skla a všichni okamžitě ztichli. Vypadal jako účetní Chucka Norrise.“

Městská policie: zákon v maskáčích

Ústecké jednotky městské policie nejsou obyčejné hlídky. Jsou to polovojenské jednotky připomínající zásahové komando, které dokážou tvrdě zakročit proti podezřelému teenagerovi s koloběžkou nebo důchodci, co špatně zaparkoval. S heslem „Před zákonem si nejsou všichni rovni – někteří jsou si rovnější“ vyrážejí do akce vybaveni teleskopickými obušky, arogancí a občas i znalostí zákona.

Jejich největší zbraní však není obušek, ale pocit nedotknutelnosti. Pokud se vám nelíbí, že vás zkontrolovali třikrát denně, máte smůlu – jejich kamerový systém je rychlejší než internet v Praze. A když se ptáte, kde se vzali – nikdo neví. Někteří tvrdí, že jsou klonováni v podzemí bývalých dolů.

Vilda: „Já se jednou opřel o sloup na náměstí a za minutu jsem měl kolem sebe čtyři chlapy v neprůstřelných vestách. Prý jsem se tvářil podezřele. Já jen trávil!“

Kriminalisté v akci (nebo spíš v klidu)

Hospodářská kriminalita? V Ústeckém kraji spíše hospodářská siesta. Na oddělení to tiká jako staré hodiny. Vyšetřovatelé sedí za počítači, píší rychlostí šneka po Diazepamu, zatímco šanonová mafie roste. Největší pohyb v kanceláři je, když kolega vstane pro kafe – nebo když zmizí celý spis.

Dozorující státní zástupce? Má dovolenou. Operativní složka? Je na rybách. A papírování? To je jediné, co tady žije naplno. Někteří kriminalisté mají tak pomalý styl psaní, že by se jimi daly ilustrovat animace pro nevidomé.

Vilda: „Byl jsem svědkem krádeže. Šel jsem to nahlásit. Policajt si ke mně sedl, vytáhl Word 2003 a deset minut hledal písmeno Č.“

Tělocvična míru: kde se setkává zákon s bezprávím

V duchu moderního přístupu k prevenci kriminality vznikají neformální setkání mezi kriminálníky a kriminalisty přímo v posilovnách a tělocvičnách. Co na tom, že jedni mají záznam a druzí služební odznak – všichni si přece chtějí dobře zvednout činku a poplácat se po zádech. Vězení je stejně jen stav mysli.

Kamarádství v kruhu, kde každý ví, kdo co „dává“ – jeden mrtvé tahy, druhý mrtvé účty. Prý že se tam jednou zvedal 150kilový benchpress i s odpovědností. A kdo cinkal železem, většinou necinkal náramkem u soudu.

Vilda: „Sledoval jsem trénink. Borec s kérkou lebky učil inspektora správný dřep. Pak si vyměnili protein, telefonní číslo a možná i alibi.“

Vzdělání jinak: Ústecká akademie ulice

Zapomeňte na gymnázia, vysoké školy nebo rekvalifikační kurzy. Ústecký kraj má vlastní systém vzdělávání, který odráží skutečné potřeby trhu – toho černého, šedého i přímo neviditelného. Mezi nejoblíbenější učební obory patří:

  • Kuchař – specializace pervitin: výuka probíhá v kuchyních, garážích a někdy i na dětských hřištích. Studenti znají periodickou tabulku nazpaměť – ale jen ty prvky, co hoří nebo bublají.
  • Obchodní zástupce – obor terénní dealer: komunikativní, pohotový, s batohem plným „vzorků“. Klíčová dovednost: mluvit rychleji než svědek vypovídá.
  • Kurýr na koloběžce – alias Dealerwagen: ekologická mobilita spojená s nelegální distribucí. Studenti se učí najít cestu skrz každé sídliště, vyhnout se policii a doručit zásilku rychleji než Wolt.

Další populární směry zahrnují:

  • Demontáž a recyklace – aneb krádeže aut se zaměřením na vývoz dílů do Polska
  • Obor výlohář – praktická část se odehrává výhradně v noci a zahrnuje rychlé vypáčení čí vymlácení výlohy, vniknutí a osvobození zboží z regálů, hotovosti z pokladny

Zcela unikátní je i lokální obor aplikované sociologie, kde se na společném poli spolupráce setkávají romská a vietnamská komunita. Jedni ovládají terén a informace, druzí přinášejí logistiku, zásobování a neprůstřelný úsměv. Tato „multikulturní aliance“ drží region pohromadě jako lepidlo značky Moment, jen místo oprav bot opravují statistiku kriminality.

Vilda z Vysočiny: „Sledoval jsem výuku ‚obchodky‘. Kluk tam prezentoval SWOT analýzu – síla: loajalní klientela, hrozba: razie. Učitel mu dal jedničku a řekl, že má na to rozjet franšízu.“

Nepřizpůsobivost? Ne! Flexibilní životní styl

Zapomeňte na předsudky. V Ústeckém kraji si ceníme kulturní diverzity. Naše sociálně vyloučené lokality jsou živoucími laboratořemi alternativních způsobů přežití bez práce, daní a docházky do školy. V duchu moderního minimalismu – méně práce, více podpory. To je budoucnost!

Děti tu znají první slovo dřív než písmeno – a tím slovem je „dávky“. Dosud nevíme, jestli tamní vzdělávací systém vychovává učitele nebo budoucí klienty OSPODu. Ale jedno je jisté – ve čtvrté třídě znají víc o kriminálním rejstříku než o Karlu IV.

Vilda: „Byl jsem ve čtvrti, kde mají na dveřích zvonek s názvem: ‚Práce? Co to je?‘. Někdo tam založil i startup – zprostředkovávají omluvenky ze sociálky.“

Obchod s chudobou: zlatý důl bez zlaté cihly

V jiných krajích se obchoduje s realitami, akciemi nebo kryptoměnami. V Ústeckém kraji se obchoduje s bídou. Celé čtvrti jsou doslova vytěženy jako doly – jen místo uhlí se z nich rýžují sociální dávky a příspěvky na bydlení. A nájem? Ten je tu vyšší než IQ některých majitelů nemovitostí – ovšem za plesnivé zdi, okna bez skel a sousedy, kteří hrají death metal v 6 ráno bez repráků.

Podnikatelé s tváří humanistů nakupují ruiny za babku, investují dvě kyblíky sádry a pak si od státu nechají posílat tisíce měsíčně za to, že tam někdo přežívá. Úřady jim jdou na ruku – přece nikdo nechce být rasista, když jde o peníze. A tak vzniká nekonečný cyklus zoufalství, ve kterém jsou největšími poraženými děti a největšími vítězi ti, kteří nikdy nesáhli na lopatu, ale vědí, jak obelstít systém.

Vilda z Vysočiny: „Byl jsem v jednom takovém baráku. Dveře držely jen díky samolepkám ‚STOP exekuci‘ a na chodbě někdo topil PET lahvemi. Majitel tam ani nechodí, prej mu to kazí karmu. Ale peníze chodí každý měsíc bez meškání.“

Kultura? Unikátní!

Žádné zbytečné festivaly a opery. Tady si umění děláme sami – graffiti na zastávkách, freestyle rapy z okna v pátém patře a ohňové efekty při každém výbuchu vařiče pervitinu. Každý den je happening.

Sochy z popelnic, recyklovaný humor a DJská scéna na černých střechách. Umělec je tu každý – hlavně ten, co umí grafity bez chyby. A kulturní domy? Slouží jako skladiště nebo herny. Estetika chaosu je novým směrem.

Vilda: „Viděl jsem streetart, na kterém stálo ‚Život je bolest – ale dávky chodí včas‘. To má víc hloubky než Nietzsche.“

Závěrem?
Ústecký kraj je magnet pro dobrodružné duše, podnikavé vizionáře a všechny, kdo věří, že realita je jen otázkou úhlu pohledu – a občas taky látkového opojení. Přijeďte se podívat. Ale nezapomeňte zamknout auto. A kabelku. A svědomí.

Vilda z Vysočiny a jeho shrnutí pobytu na Ústecku:

„Jel jsem do Ústeckého kraje najít klid. A našel jsem ho – v psychiatrické ambulanci. Ten kraj je jako Matrix, ale bez těch černých brýlí. Všechno tam vypadá normálně, dokud nezjistíš, že bankomat vydává dávky, zastávka funguje jako tržnice a školní jídelna zároveň jako výdejna ‚doplňkové výživy‘. Nejdřív jsem si myslel, že mě někdo prankuje, ale pak jsem pochopil – tady se prostě tak žije.

Každý kout má svůj příběh. V Litvínově jsem viděl babičku na vozíku, jak přepočítává nájem za tři byty – a všechny placené z dávek. V Krupce mě objal člověk, co si myslel, že jsem jeho sociální pracovník. A v Mostě jsem zažil závody kurýrů na elektrokoloběžkách – vítěz dostal dýško i dvě obvinění.

Je to kraj, kde kriminalita má lidskou tvář, a tou tváří je většinou někdo, kdo ti zároveň prodá rohlíky i pervitin. Ale víš co? Aspoň je tam upřímnost. Žádná přetvářka. Nikdo si na nic nehraje. Tady je každý, čím je – a někdy i čím by radši nebyl.

Ústecký kraj? To není destinace. To je výzva. A jestli to přežiješ, můžeš si dát do životopisu: ‚Zvládl jsem Most bez újmy. Téměř.‘”

Chceš zažít život naplno? Přestěhuj se do Ústeckého kraje. Možná to přežiješ.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz