Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Práce v důchodu? Aktivní stárnutí je trendem i nutností

Foto: Shutterstock

V České republice jsme zvyklí pracovat naplno až do posledního dne, kdy dosáhneme důchodového věku. Pak často ze dne na den s prací úplně skončíme. Tento způsob ukončení kariéry máme my Češi zarytý hluboko pod kůží. Ovšem není to dogma.

Článek

V mnoha evropských zemích se lidé na důchod připravují postupně – snižují pracovní úvazek, přecházejí na méně náročné pozice a i po odchodu do penze často dál pracují, třeba jen pár hodin týdně. Tento přístup se ukazuje jako velmi přínosný – nejen pro samotné seniory, ale i pro společnost jako celek.

Stárnutí nemusí znamenat konec aktivního života. Naopak – udržet si pracovní návyky, kontakt s kolegy a pocit užitečnosti může mít pozitivní vliv na psychickou i fyzickou kondici. Samozřejmě, s přibývajícím věkem ubývá sil, a proto je přirozené „ubrat plyn“. Práce na částečný úvazek nebo flexibilní pracovní doba mohou být ideálním řešením.

Sleva na pojistném motivuje k práci i v důchodu

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se snaží podpořit seniory, kteří chtějí zůstat pracovně aktivní i po dosažení důchodového věku. Od ledna letošního roku si zaměstnanci, kteří pobírají starobní důchod, mohou uplatnit 5% slevu na pojistném. Tato sleva jim umožňuje zvýšit si svůj čistý příjem – průměrně si tak pracující důchodce polepší o 2 500 korun měsíčně.

Zájem o tuto možnost roste. V současnosti ji využívá více než 136 tisíc lidí pobírajících starobní důchod a jejich počet stále stoupá. To ukazuje, že senioři mají chuť pracovat, pokud k tomu mají vhodné podmínky.

Foto: Seznam.cz

Podpora zkrácených úvazků: výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele

Dalším krokem ke vstřícnějšímu pracovnímu prostředí je podpora zkrácených úvazků. Stát nabízí zaměstnavatelům slevu na pojistném, pokud zaměstnávají osoby z vybraných skupin na částečný úvazek. Týká se to například lidí ve věku 55 a více let, rodičů dětí do 10 let, osob se zdravotním postižením a dalších skupin.

Možnost zkrácených úvazků momentálně využívá bezmála 130 tisíc zaměstnanců. 37 % z nich jsou rodiče malých dětí, 36 % tvoří lidé v předdůchodovém věku, tedy ve věku 55+. Zkrácené úvazky pomáhají lidem přizpůsobit své pracovní tempo aktuální situaci, ať už z důvodů zdravotních, rodinných či jakýchkoli jiných. Flexibilitu podporují experti na pracovní trh napříč veřejným i soukromým sektorem. „Odpovědí na mnohé překážky v kariéře jednotlivců je flexibilita. Částečný úvazek může být řešením pro studenty, rodiče, pro pečující nebo nemocné. Těch skupin je celá řada a je důležité, abychom flexibilitu přijali jako normální součást pracovního trhu a naučili se s ní pracovat,“ říká expertka na pracovní trh MPSV Jana Skalková. Jako ideální příklad Skalková uvádí střídání důchodce a matky na rodičovské dovolené na jedné pozici. Díky slevě na zaměstnance je taková možnost výhodná nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele.

Důchod není konec, ale nová etapa

Důchod nemusí být konečná stanice. Může být změnou, začátkem nové, klidnější, ale stále smysluplné etapy. Práce na částečný úvazek, využití slev na pojistném a podpora ze strany státu vytvářejí podmínky, které seniorům umožňují zůstat aktivní, přispívat svými zkušenostmi a zároveň si užívat zaslouženého odpočinku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz