Hlavní obsah
Věda a historie

Charles Jordan: Hrdina, jehož tělo záhadně vyplavila Vltava u Karlova mostu

Foto: Ввласенко / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Charles Jordan byl jedním z hrdinů minulého století, který pomáhal židovským uprchlíkům dostat se do bezpečí před nacistickou hrozbou. Jeho smrt je ale dodnes opředena záhadou.

Článek

Charles Jordan se narodil v roce 1908 v americké Filadelfii. Z matčiny strany byl ale Němec, a tak většinu svého dětství prožil s ní v Berlíně poté, co se jeho rodiče rozvedli. Po studiu na univerzitě se dostal do Československa jako zaměstnanec německé firmy, která tu měla svou pobočku. A stal se jejím zástupcem. V roce 1931 se oženil, stoupající napětí v Evropě mu ale klid nepřineslo. Jeho rodina o dva roky později prchla z Berlína, kde sílila vlna nenávisti vůči židovskému obyvatelstvu. Usadila se pak v Dlouhé ulici v Praze.

Jordan získal pro sebe a pro svou manželku americký pas. Společně pak odjeli do USA, kde se oba věnovali aktivismu a snažili se pomoci židovským uprchlíkům dostat se z oblastí ovládaných nacisty. Na starosti měl pak zejména ty, kteří připlouvali do vod Karibiku. Jeden čas byl sice podezírán ze špionáže, tato nekalá činnost mu ale nikdy nebyla dokázána. V závěru války se jí pak přímo účastnil jako příslušník námořnictva. Stal se velkým hrdinou, s jehož pomocí byly zachráněny stovky či tisíce lidských životů.

Po válce se stal Jordan ředitel emigračního oddělení v Paříži, později vedl operace v zámoří. Čím dál více se tak věnoval židovským problémům v arabských zemích. Pracoval i pro OSN a snažil se dojít ke konečnému řešení sporů, které v arabských zemí kvůli národnostním otázkám panovaly. Často navštěvoval i Izrael, kam se po válce přestěhovalo mnoho těch, kterým Jordan během války pomohl. Pak ale v roce 1967 vypukla šestidenní válka mezi Izraelem a arabskými státy Egyptem, Sýrií a Jordánskem. Odplatou byly židovské pogromy v arabských zemích, které si vyžádaly velký počet obětí. V té době se ale Jordan zastával i palestinských uprchlíků a požadoval okamžité řešení jejich otázky.

Cestoval prakticky po celém světě a jeho kroky ho zavedly i do Prahy, kam se dostal 14. srpna 1967. Do naší vlasti zamířil s manželkou, aby si na pár dnů odpočinul a načerpal sílu na další vyjednávání. Společně bydleli v hotelu na Washingtonově ulici. 16. srpna kolem 22. hodiny večerní odešel Jordan z budovy hotelu, aby si údajně došel koupit noviny a cigarety. Jenže už se nevrátil. Jeho zmizení ohlásila jeho žena následujícího dne.

Po Jordanovi se pátralo po celé Praze, avšak bez výsledku. Teprve 20. srpna si rybář plující kolem Staroměstského jezu u Karlova mostu všiml něčeho podivného. Když se přiblížil blíže, zjistil, že se jedná o tělo jakéhosi muže. Celou věc rybář neprodleně oznámil. Následné vyšetřování prokázalo, že se jedná o pohřešovaného Charlese Jordana, hrdinu druhé světové války, diplomata a experta OSN.

Co se skutečně stalo, se nikdy nepodařilo vyšetřit. Začali se ovšem objevovat různé spekulace. Mluvilo se o teroristech ze Středního východu, kteří ho zavraždili, ale i o tom, že z oken jeho hotelu měl výhled na egyptské velvyslanectví a někdo si ho všiml. Podezření však padlo i na Československo. To mělo údajně s Egyptem spolupracovat a Jordana jim vydat. Spekulovalo se i o předávkování psychotropními drogami.

Co se tehdy skutečně stalo se už asi nikdy nedozvíme. Smrt Charles Jordana, kterou našel ve Vltavě u Karlova mostu, už tak asi navždy zůstane další nevyřešenou pražskou hádankou.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz