Hlavní obsah
Cestování

Do 600 metrů hluboké propasti v Číně vede 2800 schodů, je domovem jinde již vyhynulých druhů

Foto: Brookqi / Wikipedia Commons / volné dílo

Závrt Xiaozhai Tiankeng

Jáma do pekel nebo díra do středu země. Tak by se na první pohled dala označit propast, kterou najdeme ve východní Číně. Je hluboká stovky metrů, ale sejít do ní můžeme i po schodech.

Článek

Často se tomu říká propast. To ale není správný výraz pro to, co vám v tom článku chceme představit. Správným výrazem je závrt. A závrt je krasový útvar, který může být různě široký, avšak musí dosahovat hloubky minimálně jednoho metru. Ve většině případů jsou hlubší závrty užší, ale mohou existovat i výjimky. I když zní označení závrt jako termín označující činnost, na níž se podílel člověk, není tomu tak. Závrty jsou čistě dílem přírody a mohou vznikat mnoha způsoby, mezi něž patří například rozpouštění hornin, propad stropů jeskyň a podobně.

A na území Číny můžeme nalézt nejhlubší závrt na světě nazývaný Xiaozhai Tiankeng, který je navíc i velmi široký. Na první pohled tak působí jako díra do středu země. Když se podíváme do tohoto temného otvoru v zemi, díváme se do hloubky, která dosahuje až 662 metrů. Na všech místech závrtu není hloubka rovnoměrná, neboť dno závrtu není ploché. Pokud by ale byl závrt úzký, pravděpodobně by naši pozornost neupoutal. Jeho šířka se ale pohybuje mezi 537 a 626 metry a tím si vysloužil přezdívku Nebeská jáma.

Pokud bychom závrt chtěli naplnit až po okraj vodou, potřebovali bychom k tomu 130 milionů krychlových metrů vody, což odpovídá 130 miliardám litrů vody. A vodou se skutečně někdy z části zaplní. Při vydatných deštích lze totiž pozorovat vodopád, který stéká po jedné z jeho svislých stěn.

Xiaozhai Tiankeng vznikal tisíce let, před světem však zůstával dlouhou dobu utajen. Místní Číňané o něm asi věděli, ale pro svět se stal fantastickým místem až v roce 1994, kdy byl prozkoumán britskými výzkumníky. Od té doby k němu pravidelně každý rok přijíždějí turisté, aby na vlastní oči viděli tuto hlubokou a jedinečnou propast.

Závrt je navíc cestou do minulosti. Pokud se vydáme na jeho dno, objevíme mnoho druhů rostlin, z nichž některé druhy jinde na zemi už nenajdeme. Tady ale stále rostou. Dokonce zde byl prokázán i život vzácných živočichů, mezi nimi i druh malého levharta.

Cesta na dno závrtu ale rozhodně není pro každého. Je to velmi náročná cesta, kterou dokážou zdolat jen ti nejodvážnější. Cesta totiž vede po okraji hlubokého srázu po schodišti čítajícím 2800 schodů. Tím, že bývá uvnitř závrtu často vlhko, bývají tyto schody kluzké. A proto by si člověk měl cestu na dno dobře rozmyslet. Výstup zpět nahoru bývá totiž ještě mnohem náročnější než cesta dolů.

Závrt najdeme ve východní části Číny nedaleko města Čchung-čching, ve kterém žije téměř 35 milionů obyvatel a samotné město má větší rozlohu než Česká republika.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz