Hlavní obsah
Lidé a společnost

Göran Kropp aneb Cesta ze Švédska na kole až na Mount Everest

Foto: Pixabay / Creative Commons / pexels.com

Někdo toho ve svém životě dokáže mnoho. Vždy to záleží na jeho odhodlání a píli. Jenže se mezi námi vyskytují tací, kteří se absolutně vymykají standardům. Patří mezi ně i Göran Kropp, který předvedl doslova nadlidský výkon.

Článek

Göran Kropp se narodil v roce 1966 a byl známý jako švédský horolezec, který se jen tak něčeho nezalekne. Lásku k vysokým horským vrcholům získal už jako dítě. Otec ho totiž již v šesti letech vzal na norský vrchol, který je nejvyšší v celé Skandinávii. A právě tady se zrodil Kroppův plán, že v dospělosti pokoří i vyšší hory, dokonce i tu ze všech nejvyšší na celém světě.

Když Kropp dostudoval, dal se ke speciální vojenské jednotce, která měla za úkol provádět speciální operace za pomoci seskoků padákem. A právě u této jednotky se Kropp seznámil s mužem, který ho dovedl k horolezectví. První významný vrchol na sebe pak nenechal dlouho čekat. V roce 1988 zdolal vrchol o nadmořské výšce 7134 metrů a definitivně tak ztvrdil svoji posedlost horami. V následujících letech pak zdolával jeden světový vrchol za druhým. Teprve v roce 1993 se ale odhodlal ke zdolání K2, druhé nejvyšší hory světa, plán na výstup na Mount Everest následoval o dva roky později.

Zdolat Mount Everest je sice náročné, v dnešní době to ale není nic neobvyklého. Každý rok se na jeho vrchol dostane řada horolezců a turistů. V tom ale Kroppovo umění nespočívalo. Jedinečný byl způsob, jakým se rozhodl na vrchol dostat. Rodnou zemi totiž opustil již v říjnu roku 1995. Do základní tábora Mount Everestem se ale nevydal letecky. Ze Švédska až do Nepálu jel na speciálně upraveném kole. Vezl s sebou jen to nejzákladnější a přes 100 kilogramů jídla.

Musel najet celkem 13 tisíc kilometrů, aby se pod Mount Everest dostal. Podle Kroppa to ale stálo za to, i přestože mu cesta zabrala několik měsíců. Do tábora dorazil totiž až v dubnu 1996. Byl ale jen kousek od splnění svého snu, a tak nehodlal otálet. Vydal se na vrchol největší hory světa. Vydal se tam ale úplně sám. Cesta na vrchol Mount Everestu bývá tak obtížná, že s výstupem většinou pomáhají Šerpové, což je místní etnikum, které si tím, že vodí turisty na vrchol, přivydělává. Kropp ale očividně nikoho nepotřeboval. A nevzal si s sebou ani kyslík. Přesto se mu povedlo Everest zdolat a na jeho vrcholu stanul 23. května.

Foto: Per.calleberg / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Dobová fotografie Görana Kroppa

Úspěchů ale podle Kroppa ještě nebylo dost. V základním táboře pod Everestem pak totiž nasedl na kolo a vydal se na něm zpět do své rodné země. Do Nepálu se ale ještě jednou vrátil. Konkrétně v roce 1999, kdy podnikl druhý výstup na Everest spolu se svojí partnerkou Renatou Chlumskou, která se stala první Češkou na nejvyšší hoře světa v historii.

Kroppa pak ale následně provázely určité kontroverze spojené s jeho touhou zdolávat nemožné. I přesto se těšil přízni až do své smrti v roce 2002. Bylo mu tehdy teprve 35 let. Při výstupu na horu poblíž amerického Washingtonu totiž spadl z výšky 18 metrů a na místě zemřel.

Tím se uzavřel život jednoho z nejslavnějších horolezců historie. Pro svět však Kropp navždy zůstane suverénem, který se rozhodl vyjet si na kole ze Švédska až na vrchol Mount Everestu. A už navždy mu zůstane přezdívka Bláznivý Švéd, kterou mu horolezecký svět během jeho kariéry vymyslel.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz