Článek
Archeologické nálezy jsou vždy vzrušující záležitostí. Poodhalování roušky tajemné minulosti se tak stává životním posláním nejednoho objevitele, a pokud se jedná o lidské umění, je vždy co objevovat. Ať už se jde o staletí staré obrazy, nebo několik desítek tisíc let staré jeskynní malby, můžeme jen přemýšlet, co byl prvotní impuls daného umělce, jaký měl záměr a co mu bylo inspirací.
To, že u některých prastarých děl umělce neznáme, je vcelku normální. Napadlo by vás ale, že takovýto problém může nastat i u díla nebývalého rozsahu starého jen několik desetiletí? Přesně tento případ nastal u díla pojmenovaného Marree Man.
Marree Man je největší dosud nalezený geoglyf na světě. Nachazí se v Austrálii na náhorní plošině v oblasti Finnis Springs, nedaleko vojenské základny, vzdálené jen něco málo přes 50 km od městečka Marree, po kterém je pojmenován. Jedná se o postavu muže, který měří na výšku úctyhodných 4,2 km. Jedná se velmi pravděpodobně o odkaz na aboriginského lovce, jakožto původní obyvatelstvo Austrálie, neboť postava v jedné napřažené ruce drží předmět, který nápadně připomíná woomeru, speciální vrhací oštěp určený k lovu ptactva. Druhá ruka bohužel není dokončena, neví se, jestli to byl záměr, či dílo přírody.
O existenci Marree Mana víme náhodou. Neobjevil ho totiž žádný badatel, nýbrž pilot charterového letu z Coober Pedy. Stalo se tak 26. června roku 1998. NASA k náhodnému objevení vydala prohlášení, že jej musel někdo zhotovit, a to během maximálně jednoho roku, protože z pozorování v předešlém roce na místě ještě nic nebylo. Vzhledem k velikosti vytvořeného díla se můžeme jen domnívat, že k vytvoření by bylo potřeba nejméně třech měsíců intenzivní práce. Jedná se však ale o pouhou spekulaci, neboť přesně nevíme, kolik lidí se na celém projektu podílelo ani jaké nástroje na uměleckém díle byly použity. Jediné, co můžeme s naprostou jistotou říci, a to díky novináři Philu Turnerovi, který jel celou věc prozkoumat, je, že autor nebo autoři Marree Mana použili ke zhotovení obrysů celého díla kolíky, a to ve vzdálenosti cca 10 metrů od sebe. Celá věc je o to zajímavější, že se v blízkosti nachází vojenská základna, kde o žádných aktivitách v okolí neměli sebemenší tušení.
Součástí takto velkého geoglyfu je i deska s nápisem. Je zde napsáno „Na počest země, kterou jsme kdysi znali. Jeho úspěchy v provedených činnostech jsou naprosto mimořádné. Je to pro nás studna údivu a obdivu.“ Fanoušci záhad zanedlouho rozluštili, že se jedná o citát z knihy Červené centrum od autora Hedleyho H. Finlaysona, vydané ve čtyřicátých letech minulého století. Kniha pojednává o původním obyvatelstvu Austrálie, dávno před příchodem kolonizátorů. Můžeme se v ní mimojiné dočíst o loveckých praktikách tehdejších lovců, což s největší pravděpodobností odkazuje na postavu Marree Mana. Samotná kniha tak může být vodítkem, k rozluštění záhady skutečné identity umělce, jenž je před veřejností skrytá již 25 let.
Zpracováno na základě článků: Trvající tajemství obří postavy Marree Mana, Marree Man a Prozkoumání záhady: Marree Man