Článek
Čeká nás další důchodová reforma, která posune odchod pracujících do zasloužené penze. Mnoho lidí je ale s touto hranicí nespokojeno už nyní. Podle průzkumu bylo zjištěno, že většina populace v naší zemi, zhruba dvě třetiny, si jako ideální věk pro odchod do důchodu představují věk mezi 60. a 61. rokem života. Jenže to už se zdá jako nereálné.
Na důchody prostě chybí peníze. Od toho, že se hranice do důchodu posune, si vláda slibuje příliv potřebných financí. A stát na tom ušetří hned dvakrát. Jednak se těm, kteří půjdou do důchodu později, nebude muset vyplácet tato finanční podpora, jednak tito pracující ještě odvedou do státní pokladny další daně z příjmu a pojistné na sociální zabezpečení. Z pohledu vlády se to tedy zdá jako jednoznačné pozitivum.
Nikdo už ale neřeší, jak se cítí lidé, kterým se odchod do důchodu neustále posouvá. Někteří z nich už mohou mít pocit, že se ho snad ani nikdy nedočkají. Hůře na tom budou ženy, u nichž už dnes nemá počet vychovaných dětí takový vliv na snížení odchodové hranice jako v minulosti.
Muži, kteří se narodili v roce 1965, jsou tak posledním ročníkem, kterého se to nedotkne. Muži půjdou do důchodu v 65 letech, stejně jako bezdětné ženy a ženy s jedním dítětem. Za druhé dítě se ženě snižuje hranice o 4 měsíce, za třetí o 18 měsíců, čtvrté nezakládá na snížení hranice. Pokud má žena dětí pět a více, může odejít do důchodu již v 61 letech a 8 měsících.
Pro narozené po roce 1965 se však začne přitvrzovat. Každý ročník bude mít odchod odsunut na pozdější termín. Ustálit by se to mělo až u těch narozených v roce 1970. Muži, kteří se narodili v tomto roce, půjdou do důchodu v 65 letech a 7 měsících, stejně tak i většina žen. Pokud bude mít totiž žena za život méně než pět dětí, žádná úleva se jí týkat nebude. Tu dostane pouze žena, která porodila a vychovala pět a více dětí. Ta bude moci jít do důchodu v 64 letech a 2 měsících. Schválený návrh ale počítá s postupným navyšováním důchodové hranice i pro tyto ženy. Ženy narozené v roce 1971 a mající pět a více dětí už půjdou do důchodu v 64 letech a 8 měsících a stejné ženy narozené v roce 1972 mohou do důchodu odejít nejdříve v 65 letech a 2 měsících.
Důchodová reforma tedy přispívá k tomu, že se přestane přihlížet k tomu, kolik dětí žena měla. Na jejich starosti, které s sebou těhotenství, porod a výchova dítěte pochopitelně přináší, se nebude brát ohled. Stejně tak se nebude brát ohled na psychicky náročné profese, kde lidé v takovém věku už často nebudou schopni svou profesi vykonávat. Zohlednit by se měly pouze fyzicky náročné profese.
Důchodová reforma je nevyhnutelná a potřebná, pokud nechceme, aby nám celý důchodový systém zkolaboval. Posouvat hranici odchodu do důchodu však není tím správným řešením. Tohle vyvolá pouze další protesty. Reforma totiž mimo jiné obsahuje i pomalejší růst důchodů, což logicky znamená propad životní úrovně důchodců.
Zpracováno na základě: