Hlavní obsah
Lidé a společnost

Poslední česká královna zemřela teprve před 36 lety. Nároku na trůn se nikdy nevzdala

Foto: Autor neznámý / Wikipedia Commons / Volné dílo

Možná se to zdá až neuvěřitelné, ale přestože Československo jako republika vzniklo již před 107 lety, poslední česká královna tento svět opustila poměrně nedávno. Jaký byl její osud po rozpadu Rakouska-Uherska?

Článek

Psal se rok 1916 a Rakousko-Uhersko se ponořila do státního smutku. Zemřel totiž jeho dlouholetý císař František Josef I. V té době navíc v Evropě zuřila první světová válka, a tak lidem nebylo příliš do smíchu. Následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este ale o dva roky dříve zavraždili v Sarajevu. Tehdy se tak korunním princem stal Karel I., který skutečně v den smrti Františka Josefa I. na rakousko-uherský trůn usedl. Jenže po jeho boku stála mladá a krásná Zita Bourbonsko-Parmská, poslední císařovna této unie a zároveň poslední česká královna.

Zita ale byla původem z Itálie. Označením bourbonsko-parmská se označovala větev Bourbonů, která se usídlila v italské Parmě. Přesto její otec trval na tom, že jsou to Francouzi, kteří jen nežijí ve své zemi, ale vládnou Itálii. A pravidelně se každý rok do Francie vracel. Pobýval tam přitom na jednom z nejkrásnějších zámků ležících v povodí Loiry, na zámku Chambord.

Foto: W. Bulach / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Zámek Chambord

Přestože sňatek mezi Zitou a habsburským arcivévodou Karlem byl domluvený, oba dva si k sobě našli cestu ještě před svatbou a zamilovali se do sebe. V roce 1911 se pak konala velká svatba. Karel neměl touhu se stát císařem a to, že by k tomu došlo, ho trochu děsilo. Když se pak v roce 1914 stal následníkem trůnu, radost z toho neměl. A netrvalo to ani dva roky a musel usednout na císařský a královský trůn. A jeho manželka Zita spolu s ním.

Jenže ani jeden z nich v té době netušil, že monarchie potrvá už jen dva roky. A když se pak Karel I. musel vzdát trůnu, aby státy mohly vyhlásit nezávislost, jeho manželka Zita tvrdě protestovala. Nechtěla se vzdát života, jaký vedla. Karel i přesto abdikaci podepsal, neboť nechtěl ohrozit svou rodinu. Tušil, že by se situace mohla vymknout kontrole jako nedávno předtím při revoluci v Rusku.

Foto: Autor neznámý / Wikipedia Commons / Volné dílo

Zita Bourbonsko-Parmská

Pár musel i s dětmi odejít do exilu. Navíc jim byl na základě habsburského zákona zabaven veškerý majetek a oni byli z Rakouska vyhoštěni. Pár zůstal bez finančních prostředků. Zita to ale odmítala nechat být. Přemlouvala Karla, aby svůj trůn získal zpět alespoň v Uhrách. K tomu ale nikdy nedošlo. A Karel I. pak v roce 1922 podlehl zápalu plic.

Pak se s dětmi několikrát stěhovala. Bydlela chvíli ve Francii, pak zase v Belgii. Její snaha částečně uspěla v tom, že habsburský zákon byl sice zrušen, v té době už měl ale Rakousko pod patronací Adolf Hitler, takže naděje na návrat byly mizivé.

Během války utekla rodina z Evropy a Zita se usadila v kanadském Québecu. Po válce se sice vrátila do Evropy, do své rodné vlasti jí ale návrat nebyl ještě dlouho umožněn. Navštívit zemi tak mohla až v roce 1982. V té době stále usilovala o to, aby jí trůn byl navrácen. Jenže už v té době na tom nebyla zdravotně nejlépe. A když se k tomu přidal i zápal plic, přestala cestovat úplně. Zemřela na stejnou nemoc jako její drahý manžel, akorát o téměř 67 let později. Poslední česká královna tento svět opustila v roce 1989.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz