Článek
Mladý Gregory Peck se narodil v Kalifornii v období první světové války, a to roku 1916. Narodil se do středostavovské a poměrně dobře situované rodiny. Jeho otec byl chemik a lékárník, jenž vyznával katolickou víru. Na tu později konvertovala i jeho matka, která byla ženou v domácnosti. Právě proto byl malý Gregory vychováván přesně podle těchto principů. Od malička mu byly vštěpovány zásady dobrých mravů, soucit a pochopení. Podle tohoto kodexu se pak řídil po zbytek života. Neovlivnil ho ani fakt, že se jeho rodiče rozvedli, když mu bylo 5 let. Právě rozvod jeho rodičů byl pravděpodobně prvním impulsem, který ho nasměroval na jeho hereckou dráhu. O jeho hlavní výchovu se totiž starala jeho babička, která ho každý týden brala do biografu. Mladý Peck si okamžitě zamiloval filmové plátno a vše s ním spojené.

Gregory Peck a Barbara Paytonová v roce 1951
Cesta k herectví byla ale dlouhá a trnitá. Mladý Gregory, který byl nakonec svěřen do péče své babičky, nejprve studoval podle rodinných standardů a přesvědčení katolickou školu. Když ale jeho opatrovnice zemřela, byl nucen se přestěhovat za svým otcem, který na něho měl nesmírné nároky a požadavky. Náctiletý Peck nevěděl, kterou životní cestou se má vydat, ale možná i díky nátlaku z otcovy strany přemýšlel, že by se mohl stát učitelem, později pak snad lékařem. Nakonec ale zjistil, že konvenční zaměstnání není nic pro něho. Rozhodl se proto, že se bude věnovat profesionálně sportu. Jeho výška a atletická postava mu předurčovala úspěch. Když se o tom dozvěděl jeho movitý otec, rázně nesouhlasil s výběrem jeho syna tím, že ho přestal finančně podporovat.
V tu dobu si ale Gregoryho všiml divadelní agent, který mu nabídl účast na konkurzu, a to právě díky jeho mužné postavě a jeho ostrým rysům. Peck, který v té době potřeboval nutně peníze, souhlasil. Z původního záměru si přivydělat se rychle stala láska na celý život. Aby se divadlu mohl věnovat, přestěhoval se dokonce ze slunné Kalifornie do New Yorku. Zde herectví nejen studoval, ale hlavně praktikoval. Bohužel však mladému a velmi talentovanému Peckovi stále chyběly peníze. Zažil dokonce i období, kdy musel přespávat v Central parku na lavičce.
Pak ale v jeho kariéře nastal zlom, když se zúčastnil kamerových zkoušek. Ty, i přestože nedopadly na výbornou, mu zajistily cestu na filmová plátna. Jeho talent a nezaměnitelné charisma se projevily už v první filmu. Za svůj druhý snímek byl, což bylo velmi neobvyklé, nominován na Oscara. Za svůj život potom ztvárnil nespočet ikonických rolí, a to napříč všemi žánry. I přes to, že mu nejlépe seděly vážné a seriózní role, dokázal se prosadit i ve filmech komediálních. Mezi ty nejznámější filmy patří bezesporu film Jak zabít ptáčky, či komediální snímek Prázdniny v Římě, kde zazářil po boku Audrey Hepburn.

I přes to, že jeho filmová hvězda strmě stoupala, jeho osobní život zasáhla tragédie. S jeho první ženou zplodil celkem tři syny. Nejstarší z nich se však bez jakéhokoliv vysvětlení zastřelil. První manželství mu vydrželo celkem 13 let. Se svou druhou ženou, kterou byla francouzská reportérka Véronique, měl poté ještě dva potomky. Manželství to bylo štastné a vydrželo jim až do smrti.
V roce 1996 se na sklonku života Peck zúčastnil 31. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Zde si převzal od Jiřího Bartošky ocenění za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. V té době už bylo patrné, že s hereckou legendou není něco v pořádku. Takřka ihned po předávání cen byl Gregory hospitalizován s podezřením na akutní zánět slepého střeva. Lékařský personál herce zachránil, ale jak později vyšlo najevo, do nemocnice přijel v nejzazší moment. Když se herec zotavoval po náročné operaci, měl možnost poznat více českou kulturu, své fanoušky a hlavně český humor, který si zamiloval. Herec odešel do hereckého nebe o 7 let později, když zemřel ve spánku ve věku 87 let. Vždy se tak na něj bude vzpomínat jako na klidného a charismatického muže, kterého životem provázela ctnost, soucit a odhodlání.
Zpracováno na základě: