Článek
Čínských restaurací je v Česku opravdu mnoho. To, co si v nich ale můžete dát, nejsou typická asijská jídla. Jsou přizpůsobena evropskému trhu. Gastronomie v Číně se od té, která se v Česku jako čínská prezentuje, diametrálně liší. Některá jídla jsou ale dostupná pouze pro movité labužníky. Patří k nim i pokrm, který se připravuje z ptačích slin.
Konkrétně jde o ptáka s rodovým označením rorýs. Základní druh tohoto ptáka rorýs obecný ale není typickým letcem pouze v Asii, najdeme ho na většině území Evropy a dokonce i v severní Africe. Určitě jste ho již za letu viděli, mohli jste si ho ale splést s vlaštovkou. Té je totiž velmi podobný, je však o něco málo větší.
Na rorýsích mají Číňané rádi jejich sliny. Protože by byl ale problém získat od tohoto ptáka sliny čerstvé, musí se Číňané spokojit se slinami, které zůstanou v ptačích hnízdech. Pomocí slin si totiž tento pták svá hnízda staví. Jeho sliny totiž dobře lepí. Hnízdo je tak zaschlých slin plné. V tomto stavu se hnízda sbírají a pak se vaří ve vodě. Čím delší dobu se vaří, tím více se z hnízda uvolní slin. Voda smíchána se slinami houstne. Na konci vaření nám může připomínat želatinu.
V Číně ale nikdo neřeší, co všechno se kromě slin z hnízda vyvařilo. Takto hotový hustý vývar je vyhlášenou pochoutkou, za kterou jsou si movití Číňané schopni připlatit. A je to opravdu velmi drahá lahůdka. Jedna porce takové polévky vyjde na více než 700 Kč. A to si opravdu nemůže dovolit každý.
Za takovou cenu už se vyplatí s ptačími slinami obchodovat. Iniciativu přebrali podnikaví Thajci, kteří začali ve své zemi stavět speciální domky, do kterých se rorýsi stěhují a staví tam svá hnízda. To, že si rorýsi vyberou právě tyto domky, nenechávají Thajci náhodě. Nahraný vlaštovčí pískot, který z domů vychází, sem rorýse láká jako magnet. A byznys jen kvete.
Počáteční náklady na takový chov sice nejsou malé, v podstatě je ale princip podnikání velmi jednoduchý. Thajci si navíc pochvalují rychlou návratnost projektu. Čínský trh je ohromný a odbyt rorýsích hnízd prakticky nekonečný.
Když pomineme fakt, že my bychom zřejmě vývar z ptačích hnízd plných slin nekonzumovali, zbývá položit jednu otázku. Co na tom Číňany tak láká? Není to totiž jen jedinečná chuť, kvůli které jsou za jednu porci vývaru schopni utratit tak vysokou sumu. Konzumace takového vývaru má pro lidské tělo mnoho zdravotních přínosů. Alespoň to tvrdí tradiční čínská medicína. Konzumací ptačích slin dochází k posílení imunitního systému a zlepšuje se trávení.
Přesto, že nám konzumace ptačích hnízd přijde jako něco nepřijatelného, Číňané jsou z ní naprosto unešeni.
Zpracováno na základě: