Článek
Mlha je oblak, který leží bezprostředně nad zemí a výrazně omezuje viditelnost. Vzniká kondenzací vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu. Skládá se z malých vodních kapiček nebo drobných ledových krystalků rozptýlených ve vzduchu.
Že vás tahle teorie příliš nezajímá? No, mě také ne. Pro mě je mlha synonymem toho, že když sedím v autě, musím jet přece jen opatrně. Musím dávat bacha na zhoršenou viditelnost, zvážit, zda má cenu někoho předjíždět, stejně jako bych měl dát nohu z plynu, abych náhle nedojel někoho, kdo jede výrazně pomaleji.
Naštěstí máme mlhovky
Světla do mlhy jsou přídavná pomocná světla, která se používají za nepříznivých povětrnostních podmínek. Čím je větší úhel mezi kuželem světla vrhaného mlhovým světlem a okem řidiče, tím méně světla se odrazí zpět do oka řidiče, a tím lépe řidič vidí. Zadní mlhová světla pouze zlepšují viditelnost vozidla za snížené viditelnosti – světla mají vyšší intenzitu než zadní obrysová světla.
Toliko k teorii, a teď zpět k praxi. Ano, mlhovky jsou fajn. Když zapnu ty přední, tak nejen lépe vidím večer, v noci nebo ráno, ale mám i jistotu, že mě díky větší intenzitě svícení dříve uvidí protijedoucí vozidlo. Zadní mlhovky zase zajistí, že mě lépe uvidí řidič za mnou. Takže ano, mlhovky mají smysl a používat by se měly. Ale s rozumem!
Zákon hovoří jasně
Jak je to správně s jejich použitím, to nám připomenou zákony. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně:
- §32 (4) Přední světla do mlhy smí řidič použít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště použít vždy.
V §2, což je vymezení pojmů zákona, se navíc dočteme:
- ff) snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.
Praxe je tedy taková, že v případě hustého deště, mlhy nebo sněžení jsme povinni použít zadní mlhová světla. Použití předních je dobrovolné, protože ne všechny vozy je mají. U některých automobilů jsou přední mlhovky jen příplatkovou výbavou. Těžko by byl řidič nucen k něčemu, co nemůže zajistit.
Musíme myslet
Za volantem bychom měli také logicky uvažovat. To, že nám zákon přikazuje použití mlhovek, je jedna věc. Tou druhou je, že nám zakazuje oslňovat ostatní řidiče. Co to v praxi znamená? Že bychom měli mlhovky používat tak, aby byly opravdu jen ku prospěchu a aby nás bylo lépe vidět.
Jakmile dojedeme pomalejší vozidlo, měli bychom přední mlhovky vypnout, protože nejsou nutné. Protijedoucí řidiči vidí vozidlo před námi a my bychom jen zbytečně oslňovali řidiče tohoto vozidla. Stejně tak řidič pomalejšího vozidla by měl vypnout své zadní mlhovky, když ho někdo dojede, aby zbytečně neoslňoval řidiče za ním. Ten už o něm ví a další řidiče vzadu upozorňují jeho zadní světla. Když je dojetý řidič nechá zapnuté, jen zbytečně oslňuje.
A jak to vypadá na silnicích?
Teorii i základy správného, slušného a zákonného chování máme za sebou. A jaká je realita na českých silnicích? První dny s ranní mlhou ukázaly, že to funguje přesně naopak. Někteří používání mlhových světel úspěšně ignorují. To bych snad ještě dokázal pochopit, já v mlze jezdím opatrně, takže auto bez zapnutých mlhovek mě nepřekvapí.
Mnohem častější jsou ti, kteří vypadali, že celé léto čekali na podzim, aby si konečně mohli stisknout tlačítko pro zapnutí mlhovek. Toho se jejich prsty dotknou ve chvíli, kdy začne drobně mrholit nebo se přes silnici přežene drobný opar. Mlhovky zapnou a nevypnou.
Je pak radost, když takové „šikuly“ dojedete v koloně. Zepředu vám praží do očí mlhovky prvního, zezadu vám skrz zrcátka vypalují sítnici mlhovky druhého. Můžete jim naznačovat gesty, problikávat je, zapínat a vypínat svoje mlhovky, abyste jim ukázali, že se mají zamyslet. Ale k ničemu to není. Tito řidiči na použití mlhovek očividně čekali celé léto a teď se o to neochudí. Takže vaše milované mlhovky, do akce!
Anketa
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btla_do_mlhy, https://www.policie.cz/clanek/or-kladno-zpravodajstvi-vite-jak-spravne-pouzivat-mlhovky.aspx, https://www.policie.cz/clanek/videt-a-byt-viden-jako-ucastnik-provozu-na-pozemnich-komunikacich.aspx, https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlha