Hlavní obsah

„Za tyto prachy bych radši makal rukama u pásu,“ divil jsem se nad almužnou

Foto: Freepik

Je mi jedno, za kolik kdo pracuje, ale někdy mi nedává smysl, proč mnozí na svých pozicích berou tak málo.

Článek

Jaká je správná, adekvátní mzda za odvedenou práci? Je to jednoduché – konkrétní číslo je u každého jiné, individuální. A nemá do toho mluvit ani stát, ani nikdo jiný. Jediní, kdo ho mají ovlivnit, jsou zaměstnavatel a zaměstnanec. Ti dva prostě musí najít shodu. A je úplně v pořádku, že někdo na stejné pozici se stejným výkonem bere klidně o pár tisícovek víc nebo míň než někdo druhý.

Beru tolik, kolik si zasloužím

Kolik beru já? Řekl bych, že tolik, kolik si zasloužím, a tolik, kolik chci. Čas od času totiž odpovím na inzerát, i když jsem v práci spokojený. Zmapuji si tím terén, zjistím, kolik mi kde nabízejí, a potom mám možnost odejít, nebo to využít při vyjednávání se svým zaměstnavatelem. Ale jsem v tomhle spíš výjimka. Kdykoli někomu řeknu, že píšu na inzeráty a občas i chodím na pohovory, prý je to zvláštní a divné.

Většina lidí to nedělá, a pak ani netuší, jak se pohybují platy v jejich oboru, jak se mají zaměstnanci v jiných firmách. A to je podle mě špatně. Je to primárně zaměstnanec, kdo by si měl dupnout, že chce vyšší plat – samozřejmě pokud má svému zaměstnavateli zároveň i co nabídnout. Když je nahraditelný kdykoli a kýmkoli, moc dobré vyjednávací schopnosti tedy nemá.

Za tyhle prachy bych radši makal u pásu

Nejenže by měl mít člověk přehled o tom, jak se pohybují mzdy v jeho oboru a na jeho pozici, ale měl by vědět i to, jak se pohybují celkově – třeba ve městě, kde pracuje, v kraji nebo v celé lokalitě. Mnozí to opravdu nevědí. Dokázal mi to můj vzdálený známý, se kterým jsme se bavili o tom, kde pracujeme, co děláme a kolik si vyděláváme.

Když jsem zjistil, že má práci s poměrně velkou odpovědností, kde pracovní doba ne vždy končí po osmi hodinách, zakroutil jsem hlavou. „Za tyhle prachy bych radši makal u pásu,“ divil jsem se nad almužnou. Jeho mzda totiž byla jen o dva tisíce vyšší než to, co mají lidé u nás ve fabrice pracující na dvě směny.

Zaměstnavatelův sen

I po skončení pracovní doby je na telefonu, řeší důležité věci, má zodpovědnost, je na nervy. A to všechno za peníze podobné těm, které bere dělník ve fabrice, jenž jde po osmi hodinách s čistou hlavou domů? Můj známý musí být vyloženě sen každého zaměstnavatele: dělá hodně za málo peněz.

Prý je to proto, že chce budovat kariéru a postupně stoupat ve firmě výš. No, budiž, ale myslím, že člověk, který si neumí dupnout a nebere za svou práci adekvátní peníze, moc nahoru nepůjde. Jeho ambice se blíží bodu mrazu a tuším, že pro firmu bude důležitý primárně proto, že s ním budou moci zametat a zneužívat ho na vše, co budou potřebovat. Ale jak jsem psal výše – do toho, kolik kdo bere a za co, nemá právo kdokoli mluvit. Je to vždy jen a pouze na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz